Korespondencja z San Jose, Kalifornia
Nasz portal prowadzi cykl korespondencji ze szkół, które działają w stanach, gdzie jest niewiele polonijnych placówek. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/
Dziś gościmy w Polskiej Szkole Sobotniej (PSS) w San Jose w Kalifornii.
.
.
Rok szkolny 2020/2021 był dla nas wyzwaniem! Zajęcia w szkole podczas pandemii zostały zawieszone. Podstawowym powodem odwołania zajęć był brak kadry nauczycielskiej oraz brak sprzętu komputerowego z dostępnością do szybkiego internetu, umożliwiającego efektywną pracę zdalną.
Rodzice zdecydowali, że po 6 -7 godzinach codziennych zajęć w szkole amerykańskiej, nie chcą, aby dzieci spędzały dodatkowe godziny przed komputerem w soboty. Rodzice zdecydowanie woleli dzieci zabrać na wycieczki do lasu, nad ocean i do parku. Podczas całego okresu kiedy szkoła była nieczynna, działała biblioteka szkolna. Księgozbiór szkolnej biblioteki zawiera pozycje w języku polskim i jest dostosowany do wieku i zainteresowań uczących się dzieci. Rodzice wypożyczali książki i czytali razem z dziećmi, by ulepszyć ich płynność czytania. Uczniowie zrobili duże postępy w czytaniu w języku polskim, rozszerzając również słownictwo. Uczniowie samodzielnie przeczytali wiele książek. Podaję przykład klasy 2, 3 i 4, gdzie dzieci przeczytały: Dzieci z Bullerbyn, Zosia z Ulicy Kociej, Bracia Lwie Serce, Magiczne Drzewo, Duszan, Karolcia, Pajączek na Rowerze, Mirabelka, Lotta z Ulicy Awanturników . Uczniowie klas starszych również czytali i można powiedzieć, że w okresie pandemii wśród naszych uczniów wzrosło czytelnictwo książek w języku polskim.
.
.
Nasza szkoła działa od 1987 roku i jest organizacją o charakterze stowarzyszenia edukacyjnego. Szkoła jest samodzielna i nie podlega żadnej innej instytucji. Ma swoją siedzibę w budynku szkolnym znajdującym się przy parafii Świętego Brata Alberta w San Jose. Zajęcia odbywają się godzinach od 9:00 am do 12:30, od października do czerwca. W szkole zwykle uczyło się około 85 dzieci w ośmiu przedziałach wiekowych, czyli od przedszkolaków po klasę 8 szkoły podstawowej.
.
.
.
W ciągu roku szkolnego dyrekcja szkoły wraz z gronem pedagogicznym przy pomocy rodziców organizuje różne imprezy dla dzieci o charakterze bardziej ogólnym. Do tradycji należą już odwiedziny Mikołaja, piknik na zakończenie roku szkolnego oraz imprezy związane ze świętami narodowymi jak rocznica odzyskania niepodległości oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dużym powodzeniem cieszą się Jasełka, przedstawienie wystawiane przez uczniów podczas tradycyjnej Wigilii.
W ostatnich latach zaczęła również rozwijać się nowa impreza, która, mamy nadzieję, stanie się jednym z popularniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez szkołę. Mowa o Konkursie Recytatorskim i Paradzie Talentóww. Impreza jest otwarta dla uczniów, harcerzy i wszystkich polskich dzieci, a także młodzieży z parafii św. Brata Alberta w wieku od 4 lat do 14 lat. Repertuar uczestników konkursu obejmuje dowolnie wybrany utwór poetycki, piosenkę, taniec, rysunek, malarstwo, grę na instrumencie takim jak skrzypce, klarnet, trąbka, fortepian i gitara. Uczestnicy konkursu są oceniani i nagradzani w trzech kategoriach wiekowych, a rodziny, przyjaciele i nauczyciele stanowią dla nich wdzięczną publiczność. Młodym wykonawcom często udawało się rozśmieszyć, zaskoczyć, a nawet wzruszyć słuchaczy. W konkusrei corocznie bierze udział około 25-30 dzieci. Nagrodami są gift cards z Barnes and Noble, Learning Express i Target. Wszystkie dzieci otrzymują nagrody za udział w konkursie.
.
.
Nowy rok szkolny 2021/22 na pewno będzie trudnym rokiem z wieloma nowymi nieznanymi do tej pory wyzwaniami. Wysłana została do rodziców ankieta. Wynik ankiety pozwoli nam zaplanować kolejny rok szkolny, a jednocześnie życzenia rodziców zostaną uwzględnione w procesie planowania. Z grona 12 nauczycieli przed pandemią zrezygnowalo z pracy 5 osób. Do tej pory zdołaliśmy zrekrutować jedną nauczycielkę. Wiele rodzin wyprowadziło się z Kalifornii do innych stanów, część rodzin wróciła do Polski. W szkole będzie znacznie mniej uczniów niż w ubiegłych latach. Zapowiada się ciężki rok, ale na pewno damy radę!
.
Barbara Stamberg, dyrektor
Zdjęcia: archiwum szkoły
.
Wcześniej publikacje o szkołach FORUM:
Polska szkoła w stolicy mormonów | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)