Korespondencja z Yorba Linda

Nasz portal prowadzi nowy cykl korespondecji ze szkół, które działają w stanach, gdzie polonijnych placówek jest niewiele. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/

Tym razem gościmy w Szkole im. Heleny Modrzejewskiej w Yorba Linda w Kalifornii

Początki Szkoły im. Heleny Modrzejewskiej w Yorba Linda w Kaliforni sięgają 1986 roku. Jak podają źródła szkolne: „Ówczesny założyciel i pierwszy dyrektor Ośrodka Polonijnego im. Św. Jana Pawła II, Ks. Kanonik Józef Karp, przychylny wszystkiemu co polskie, przy współpracy druhny Alicji Czarneckiej i Marii Romańskiej, otworzył małą, przykościelną szkołę, gdzie dzieci pierwszej posolidarnościowej emigracji uczyły się czytać i pisać po polsku. Właściwa szkoła, już jako jednostka organizacyjna, powstała jesienią 1988 z inicjatywy przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowej Kalifornii – Mieczysława Dutkowskiego i Zarządu Grupy ZNP ”Piast” – Krzysztofa Ciepłego i Zdzisława Brum. Pierwszym kierownikiem szkoły została Mirosława Gwiazdka – Pawełczak, a na początku 1989 roku funkcję tę przejęła i sprawowała przez 24 lata mgr Elżbieta Rudzińska. Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Kazimiera Kmak”. Do szkoły uczęszcza ponad 100 uczniów.  

.

.

.

Często zastanawiam się, czy nasza polska szkoła odgrywa dzisiaj tak wielką rolę w życiu dzieci z rodzin polonijnych, jak na początku swojego istnienia, czyli 35 lat temu – pisze dyrektor Kazimiera Kmak.

Wiele osób twierdzi, że w obecnych czasach dzieci mogą bez problemu uczyć się języka polskiego bez chodzenia do polskiej szkoły, wykorzystując dostępność do komputerów oraz internetu. Panująca pandemia, zamknięcie szkół, wirtualne zajęcia uświadomiły mi z wielką siłą, że rola szkół jest ogromna i nie sprowadza się tylko do nauki.

Tak, dzieci mogą uczyć się przez internet, jednak nigdy nie zdobędą takiej praktycznej wiedzy i umiejętności, jakie nabywają przebywając i rozmawiając osobiście ze swoimi rówieśnikami oraz nauczycielami. Pisząc dyktanda w klasie, wypowiadając się przed swoimi kolegami i koleżankami, dzieląc się z nimi zwykłymi kredkami podczas lekcji, malując wspólnie pisanki, biorąc udział w konkursach, recytując wiersze, uczestnicząc w apelach szkolnych, bawiąc się razem na przerwach, rozwijają swoje umiejętności nie tylko językowe, i nie tylko socjalne, ale także kształtują swoje cechy i zachowanie, są mobilizowani do działania. W szkole wszyscy czują się potrzebni. Ucząc się polskich tradycji na żywo i zawiązując polskie przyjaźnie, które zostają z nimi na długie lata, polskość rozkwita w nich ze wzmożoną siłą, a cel uczenia się języka polskiego jest bardziej wyraźny i jasny.

Z wielką radością patrzyłam na jakże uśmiechnięte i szczęśliwe twarze naszych uczniów w dniu powrotu do szkoły, po kilkumiesięcznych zajęciach wirtualnych. Do dzisiaj zauważam, że nasi uczniowie przyjeżdżają do polskiej szkoły z o wiele większą radością i chęcią niż rok czy dwa lata temu.

Polskie szkoły są bardzo potrzebne i pełnią olbrzymią rolę w życiu dzieci polonijnych, może nawet jeszcze większą niż kilkadziesiąt lat temu – konkluduje dyrektor Kmak.

.

.

.

Szkoła jest dumna z wielu swoich aktywności. Tym razem skupimy się na konkursie „Mistrz Literowania” 2021. Relacjonuje Bożena Lasunowicz

Po raz pierwszy Konkurs „Mistrz Literowania” został ujęty w naszym kalendarzu szkolnym w 2016 roku. Organizatorki konkursu, Anna Kobylecki i Bożena Lasunowicz, w tym samym roku w maju, przygotowały prezentację o konkursie na XIV Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Orlando. Prezentacja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli.

Od samego początku nasz konkurs odbywa się pod patronatem Związku Narodowego Polskiego, Grupy 3259 „Piast” oraz Polskiej Szkoły w Yorba Linda. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów klas 4-8. Uczniowie z klas młodszych są również nim zachwyceni, więc równolegle organizowany jest klasowy konkurs literowania specjalnie dla nich. Wszyscy jesteśmy dumni widząc jak każdego roku podnosi się poziom prezentowany przez naszych uczniów i walka o tytuł mistrza literowania toczy się z coraz większą determinacją. 

20 lutego 2021r. po raz piąty przeprowadziliśmy Konkurs „Mistrz Literowania” dla uczniów klas 4-8. Konkurs zorganizowano w dwóch grupach wiekowych: w pierwszej grupie byli uczniowie klas 4-5, w drugiej grupie uczniowie klas 6-8. W tegorocznym konkursie wzięło udział 21 uczestników. Organizatorzy przygotowali 250 wyrazów z trudnością ortograficzną.

.

.

W jury zasiedli Kazimiera Kmak – dyrektor szkoły oraz przedstawiciele PNA: Grzegorz Chilecki, Marlena Hulisz, Jarosław Musiał.

Na początku konkursu, organizatorzy i prowadzący, Anna Kobylecki i Bożena Lasunowicz, przypomnieli uczestnikom reguły i przebieg konkursu. Następnie uczniowie losowali numery z kolejnością odpowiadania, po czym każdy z nich losował wyraz do literowania a prowadzący konkurs czytał wyraz i zdanie z użyciem tego słowa. Ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki i trudno było wyłonić zwycięzcę, użyto listę z wyrazami dodatkowymi. Po długiej walce, Mistrzem Literowania 2021 w grupie młodszej został Joshik Sanchez z klasy 5, a w grupie starszej Zachary DeMaio z klasy 7. 

Mistrzowie Literowania otrzymali okolicznościowe medale oraz nagrody pieniężne w kwocie $100 ufundowane przez PNA #3259 oraz $25 ufundowane przez szkołę.  Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono przygotowane przez szkołę pamiątkowe dyplomy oraz karty do Yogurtland, a każdemu uczestnikowi konkursu należącemu do Związku Narodowego Polskiego, Grupa „Piast” ufundowała kartę do Target w kwocie $25.

.

.

.

W konkursie wzięli udział w I grupie: Biernacki Emma, McHenry Victoria, Fortuna Nicole, Kamiński Adrian, Klecha Zoe, Prei Thea, Ramirez Kristopher, Sanchez Joshik  i Śnieżyński Paweł. W grupie II znaleźli się: Błażejczyk Nina, Błażejczyk Pola, Chmielowska Zosia, Mariańska Matylda, Matusik Nelly, Włodarczyk Alice, Wołoch Kaya, DeMaio Zachary, Kobylecki Francis, Munson Helena, Czarnecka Katherine, Machoń Julia.

Tegoroczny Konkurs „Mistrz Literowania” był wspaniałym sposobem uczczenia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest corocznie 21 lutego. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekają na konkurs w przyszłym roku.

.

Wcześniejsze artykuły na temat placówki

Poprzedni artykułPasowanie na ucznia w parku
Następny artykułEgzamin na Global Seal of Biliteracy po raz drugi w South Amboy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj