Korespondecja z Walnut Creek, Kalifornia

Nasz portal prowadzi nowy cykl korespondencji ze szkół, które działają w stanach, gdzie polonijnych placówek jest niewiele. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/

Gościmy dziś w Szkole im. Jana Pawła II w Walnut Creek w Kalifornii. Pisze wiceprezes szkoły Pani Helena Wills.

 xxx

Każde szkolne wydarzenie może być cenne, nawet jeśli nie wygląda jak tradycyjna lekcja. Nasze zakończenie roku szkolnego przebiegło właśnie w takiej cennej i wyjątkowej atmosferze. Uczniowie uczestniczyli w wirtualnym pokazie eksperymentów chemicznych przeprowadzonych przez Laboratorium Pana Korka z Polski. Tak, właśnie z Polski. To dzięki platformie Zoom, która bardzo pomogła nam w czasie pandemii. O eksperymentach opowiem za chwilę. 

Teraz chcę podkreślić, że dzięki wspomnianej aplikacji mieliśmy także uczniów z Hawajów i Nowej Zelandii! Obie rodziny wcześniej były związane z naszą szkołą. Pandemia nas nie rozdzieliła, a wręcz przeciwnie, zajęcia online nas połączyły mimo, że dzielą nas tysiące mil! Rodzina z Hawajów tak wspomina rok szkolny: „Romanowi, który chodzi do 1 klasy podobały się zajęcia przez Zoom. A szczególnie cieszyły go gry w Bingo, zaciekawiła legenda o królu Kraku i przeżył dużo emocji podczas nauki na pamięć wiersza Na Wyspach Bergamutach na konkurs recytatorski.’’

Konkurs Recytatorski im. Zofii i Zdzisława Zakrzewskich ma długą tradycję, bo ponad 20 lat. W minionym roku szkolnym forma konkursu została dostosowana do zajęć zdalnych. Uczniowie recytowali wiersze w swoich klasach w ramach zaliczenia zajęć. Nie poddaliśmy się!

W skończonym roku szkolnym na zajęciach online było ponad 100 uczniów w wieku od 3 lat do osób dorosłych. Przed pandemią mieliśmy 150 uczniów. Pomimo wyzwań i trudności pierwszy raz w naszej szkole 17 uczniów z klasy VIII i klas licealnych przystąpiło do egzaminu na Global Seal of Biliteracy. Poszło im bardzo dobrze i jesteśmy z nich bardzo dumni.

.

Egzamin na Seal of Biliteracy

Udało się nam także utworzyć dodatkową klasę wspomagającą dla uczniów, którzy potrzebują wsparcia w nauce. W klasie tej uczniowie ćwiczą naukę polskiego poprzez rozmowę, słuchanie i pisanie oraz scenki sytuacyjne, przydatne w codziennym życiu. Lekcje w tej klasie są przystosowane do poziomu znajomości języka uczniów i pozwalają im na skupieniu się na materiale, który wymaga od nich szczególnej uwagi.

Połowa naszych uczniów pochodzi z rodzin mieszanych, w których tylko jeden rodzic mówi po polsku. Jak radzić sobie z takim wyzwaniem? Nasi nauczyciele szukają wsparcia w różnych formach. Zorganizowaliśmy nawet szkolenie ma temat wielojęzyczności i wielokulturowości w polskich rodzinach, które przeprowadziła dr Aneta Nott-Bower z poradni językowej Bilingual House w Szkocji.

54. rok szkolny zakończony! Z przyjemnością wracam do tematu Laboratorium Pana Korka, by zacytować Adasia Grimma z klasy 3, który powiedział:

„Robiliśmy eksperymenty w kuchni z Panem Korkiem. Najbardziej podobał mi się eksperyment z rozbijaniem balonów sokiem ze skórki grejpfruta. Robiliśmy też bardzo fajny eksperyment z mlekiem, barwnikami i patyczkiem z płynem do mycia naczyń. Mam nadzieję, że Pan Korek kiedyś przyjedzie do Walnut Creek i zobaczymy jego eksperymenty na żywo. To był super dzień w szkole przed samymi wakacjami!”

.

.

Taka opinia dodaje nam energii do pracy! Do zobaczenia w szkole we wrześniu!

.

Helena Wills, wiceprezes szkoły

Zdjęcia: archiwum szkoły

.

W naszym cyklu opublikowaliśmy:

Poprzedni artykułGlobal Seal of Biliteracy, czyli jak to jest z kredytami na wyższych uczelniach!
Następny artykułNowe wyzwanie dla rodzica: nauczyć dziecko odpoczywać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj