Korespondencja z Portland, Oregon

Nasz portal prowadzi cykl korespondencji ze szkół, które działają w stanach, gdzie polonijnych placówek jest niewiele. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/

Dziś gościmy w „Szkole Polskiej” przy Towarzystwie Biblioteki Polskiej w Portland, w stanie Oregon. Piszą dyrektor Renata Dajnowska i zastępca dyrektora Anna Gindlesperger.

.

.

.

.

W czerwcu, po 15 miesiącach nauki online, nareszcie mogliśmy się  spotkać. Była ku temu wspaniała okazja, czyli zakończenie roku szkolnego. W malowniczym miejscu, w ciszy wiejskiej zagrody, w sielankowej atmosferze, razem z poznanymi wirtualnie zwierzętami, czyli na farmie państwa Wolin, zakończyliśmy ten niezwykły rok szkolny 2020-2021. Rok, który zmusił nas do pomysłowości, poszukiwania innych rozwiązań i pomógł niektórym z nas ujawnić ukryte talenty. Jeden z uczniów tak wspomina wizytę, “Bardzo cieszę się, że mogłem być na farmie i zobaczyć wszystkie te zwierzęta, które wcześniej widziałem na Zoomie. Najbardziej podobały mi się kozy i kotek Magic. Pierwszy raz karmiłem kozy i z niecierpliwością czekałem na wiadomość, kiedy urodzą się maluchy. Mogłem też zobaczyć swoją kurę Bunię”. Cieszyły się wszystkie dzieci z zakończenia szkoły na farmie!

.

Dużo radości przyniosła też wyprawa pod namioty! Tradycyjnie podczas wakacji wyjeżdżamy wspólnie pod namioty. Własnie wróciliśmy z pierwszego wyjazdu, w planach jeszcze dwa kolejne. Wspaniale spędziliśmy czas na polu namiotowym w Honeyman State Park. Park ten jest pięknie położony niedaleko nadmorskiej miejscowości Florence, Oregon Dunes i nad bajecznym jeziorem Woahink.  Było oczywiście ognisko, zjeżdżanie na piasku na sandbordzie. Zabawy i rozmowy! Integracja na 100 procent!

.

Mini lekcja „Jak zachowywać sie na polu namiotowym?”

.

Mini lekcja „Różne techniki rozpalania ogniska”

.

Nasza szkolna rodzina jest zżyta. Będąc na obczyźnie tęsknimy za ojczyzną, swoimi korzeniami, powracamy myślami do miejsc najbardziej bliskich naszemu sercu. Dla mnie (Renata Dajnowska) takim miejscem jest miasto Cieszyn i okolice. Jestem rodowitą cieszynianką i zawsze staram się wpleść cieszyńskie akcenty w moje polonijne projekty. Od ponad 10 lat nasza szkoła współpracuje z Biurem Promocji, Informacji i Turystyki, Burmistrzem i władzami miasta Cieszyna. Zaczęło się od wystawy o Cieszynie na Polskim Festiwalu w 2009 roku, potem w 2015 roku władze Cieszyna ufundowały 8 kompletów strojów cieszyńskich dla dziewczynek z okazji 20 lecia naszej szkoły. Uczennice pod bacznym okiem nauczycieli tańca ludowego Zyty Nagler i Marka Stępnia pilnie ćwiczyły kroki kołomajki. Musiałam rodzicom i uczniom troszkę opowiedzieć o stroju cieszyńskim. Pamiętam jak dumne i zadowolone były uczennice z tego, że mają piękne stroje. Następnym pięknym gestem władz miasta było ufundowanie 8 kamizelek do stroju cieszyńskiego dla chłopców. Tym samym podczas XV Zjazdow Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w 2018 roku w strojach cieszyńskich mogły wystąpić i dziewczynki i chłopcy. Występ uczniów w oryginalnych strojach regionalnych przed gośćmi zjazdu był wspaniałą reklamą pięknego zakątka ziemi jakim jest Śląsk Cieszyński.      

.

.

100 lecie Odzyskania Niepodległości (2018)

.

.

Ale wróćmy do Oregonu. Istniejemy już ponad 25 lat! W roku szkolnym 1994/1995, z inicjatywy księdza Ryszarda Philiposki oraz polskich rodzin została założona Szkoła Polska przy parafii Św. Stanisława. Kierowniczką szkoły została Jadwiga Witkowska. Powstała grupa taneczna “Sobótka” prowadzona przez Marka Stępnia. W następnych latach szkoła przejęła w swoje ręce organizowanie wielu imprez kościelnych i kulturalnych takich jak Wigilię Parafialną wraz z jasełkami, zabawy karnawałowe, Święto 3 Maja, Dzień Matki, kolonie rodzinne. Szkoła od początku uczestniczyła w organizowaniu Polskiego Festiwalu, przygotowując dzieci do występów folklorystycznych, oferując zabawy i zajęcia artystyczne oraz sprzedając dziecięce smakołyki. Od roku 2002 nauczyciele i rodzice reprezentują naszą szkołę na cyklicznych Zjazdach Nauczycieli i Komitetow Rodzicielskich. W 2005 roku kierownictwo szkoły przejęła Renata Dajnowska. Placówka zaczęła korespondować oraz wspierać finansowo Dom Dziecka w Łętowni. W 2007 roku szkoła pierwszy raz przeprowadziła egzaminy z języka polskiego dla młodzieży oraz zorganizowała inauguracyjny dochodowy bal karnawałowy z cichą aukcją.

.

.

Uczniowie z panią Tera i panem Chaim (państwo Wolin)

.

Na wydmach

.

W roku szkolnym 2012-2013 dynamika i struktura działalności szkoły zmieniła się. Szkoła przeszła pod patronat Towarzystwa Biblioteki Polskiej oraz zmieniła nazwę na Komisja Kulturalno-Oświatowa “Szkoła Polska”. W 2013 roku nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi szkołami – czeską i węgierską, czego rezultatem było stworzenie Visegrad Group PDX. W 2018 byliśmy dumnym organizatorem XV Zjazdu Nauczycieli  i Komitetów Rodzicielskich oraz zapoczątkowaliśmy konkurs „Polonijny Rodzic na 6”. Szkoła Polska w Portland, Oregon w dalszym ciągu bierze czynny udział w życiu tutejszej Polonii, a ponad 60 nauczycieli na zawsze zapisało się w księdze krzewienia języka i kultury polskiej. 

.

Spacer z kozą

.

Działalność naszej szkoły opiera się na ścisłej współpracy kierownictwa szkoły z nauczycielami, uczniami, rodzicami i środowiskiem polonijnym w Portland. Korzystamy z podręczników M. Pawlusiewicz, autorskich podręczników oraz książek przeznaczonych do nauki języka polskiego jako obcego. Nasi utalentowani uczniowie biorą udział w konkursach: “Być Polakiem” czy “Moje miasto-moje gniazdo”, w koncertach “Młodzi muzycy o polskich korzeniach”, czy w akademiach. W ostatnich latach nawiązaliśmy kontakt z przedszkolem numer 2 w Cieszynie. Korespondujemy, przesyłamy zdjęcia oraz bierzemy udział we wspólnym projekcie “Podróżuje z Kubą i Śrubą”. Nawiązaliśmy kontakt z polskimi organizacjami w Polsce m.in. Uniwersytetem Śląskim, z którym organizujemy warsztaty dla nauczycieli i rodziców. Zbieramy donacje na rzecz szkoły poprzez organizację Cichej Aukcji, prowadzeniu sklepiku podczas Festiwalu, oraz współpracujemy z restauracją „Biały Orzeł”. W kwietniu obchodzimy Dzień Polski w „Białym Orle”, gdzie uczniowie tańcząc i śpiewając reprezenują naszą szkołę i polskie środowisko społeczności amerykańskiej.

.

Zdjęcie grupowe

.

Koszyki wielkanocne

.

Od marca 2020 roku zajęcia w naszej szkole odbywały się online. Liczba uczniów znacznie zmalała. Pandemia zmusiła nas do poszukiwania innych możliwości do nauki języka polskiego i aktywnego zaangażowania uczniów. W tym celu wykorzystywaliśmy m.in. Google Classroom, Zoom, założyliśmy szkolny youtube. Uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoimi talentami w wirtualnych koncertach na Dzień Matki, Dzień Ojca, w koncercie Świąteczno-Noworocznym, inscenizacji wiersza, projektowaniu kartek świątecznych dla seniorów, pisaniu listów. Piekliśmy razem ciasteczka świąteczne, malowaliśmy jajka, robiliśmy biało-czerwone rozety, przesłaliśmy zdjęcia na Dzień Ziemi, odwiedziliśmy wirtualnie farmę. Ostatnio przygotowywaliśmy niespodziankę dla mam. Wszyscy nauczyciele “Szkoły Polskiej” ze zniecierpliwieniem czekają na rozpoczęcie nauki “na miejscu”.

Stęskniliśmy się za naszymi uczniami!

.

 Renata Dajnowska i Anna Gindlesperger

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Poskarżyć się Maryi
Następny artykułPani Ewa, lubisz naszą tablicę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj