Korespondecja z Houston, Teksas

Nasz portal prowadzi nowy cykl korespondencji ze szkół, które działają w stanach, gdzie polonijnych placówek jest niewiele. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/

Dyrektor Hanna Tomaszkiewicz

Dziś gościmy w Szkole im. Mikołaja Kopernika w Houston w Teksasie. Pisze dyrektor placówki od 2011 roku, pani Hanna Tomaszkiewicz.

Był to bardzo długi i ciężki rok szkolny, ale daliśmy radę! Bardzo trudno było wszystko zaplanować tak, aby sprostać tutejszym wymaganiom. Mam na myśli zaopatrzenie szkoły, czyli zakupy termometrów, środków dezynfekujących, naklejek do przestrzegania odległości, korzystanie z toalet, odwoływanie zajęć, kiedy ktoś zachorował na Covid. Mnie i mojego męża też dopadła w lutym ta choroba. Wszystko to było dla mnie niezłym wyzwaniem. Przez pierwsze pół roku zajęcia trwały zamiast 4 godzin, tylko 3, bez przerwy na świeżym powietrzu i bez lunchu. W drugim półroczu powróciliśmy do wspólnego lunchu na świeżym powietrzu oraz przerw na szkolnym placu zabaw. Niektórzy rodzice wybrali dla dzieci opcję nauki przez ZOOM. Ale większość uczniów przyjeżdżała na zajęcia do szkoły. Dzieci odbierane były z samochodów przez nauczycieli, gdzie mierzyliśmy dzieciom temperaturę i dezynfekowaliśmy ręce. Nikt, oprócz uczniów i nauczycieli, nie mógł wejść do szkoły.

.

.

W naszej szkole prowadzimy klasy od czterolatków po klasę 8. Klas licealnych nie mamy i nigdy nie mieliśmy. 40 procent uczniów pochodzi z rodzin mieszanych. Pandemia przyczyniła się do tego, że straciliśmy 30 uczniów i jedną asystentkę nauczyciela. Pracujemy w każdą sobotę od 8:00-14:00. Nasza szkoła mieści się w budynku parafialnym. Szkoła jest wręcz piękna i bardzo zadbana, ale niestety nie mamy wystarczającej ilości pomieszczeń. Niektóre klasy uczą się na korytarzu sali parafialnej lub na chórze w kościele.

.

.

A jednak! Wszytko udało się zorganizować i przeżyć ten rok szkolny 2020/2021. Jest w tym wszystkim wielka zasługa naszego grona pedagogicznego. Jesteśmy 10-osobową i bardzo zgraną grupą. Dziewczyny są wspaniałe i zawsze mogę na nie liczyć!

.

Naszym największym wyzwaniem w tym właśnie skończonym roku szkolnym był ograniczony fundusz. Brak pikników, zwykle 6 w czasie całego roku, zabawy karnawałowej, które są największymi  źródłami dochodu i utrzymania, spowodowały dość poważne luki finansowe.

.

.

.

Udało się nam zorganizować trzy razy wypieki pączków. 500 pączków za każdym razem! Były one wcześniej zamawiane, opłacone i wynoszone do samochodów! Zakupy na wynos. „Akcja Pączki” przyniosła nam bardzo duży dochód, którym podzieliliśmy się na pół z księdzem proboszczem. W akcji pieczenia pączków szefem był mój mąż Wojciech Tomaszkiewicz. Pączki pieczono według jego specjalnego przepisu. Mąż jest inżynierem i dlatego wszytko musi być u niego dokładnie odmierzone i ważone. Każdy pączek waży 60 gramów. Aby upiec taką ilość pączków zaczynamy już pracę w piątek, a w kuchni parafialnej jesteśmy w sobotę o 5:30 rano! Pączki palce lizać!

.

.

Szkoła polska w Houston powstała w 1982 roku i za rok będziemy obchodzić 40- lecie! Każdy nauczyciel otrzymał pracę domową na wakacje, aby zaplanować obchody 40 rocznicy naszej placówki.

.

Hanna Tomaszkiewicz, dyrektor szkoły

.

Wcześniejsze relacje z polonijnych placówek z różnych stanów USA:

Polska szkoła w stolicy mormonów | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polska szkoła w stolicy mormonów | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: To serce nas umiłowało
Następny artykuł„Dawka radości i słodkości była nam potrzebna!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj