Barbara Kocon jest jedną z laureatek tegorocznego międzynarodowego Konkursu „Polonijny Rodzic na 6”. Konkurs został zainicjowany przez Komisję Kulturalno – Oświatową – Szkoła Polska w Portland w 2018 roku i jego celem jest docenienie roli polonijnego rodzica w wychowaniu dzieci w polskich tradycjach i utrzymaniu języka polskiego w rodzinie.

Pani Kocon jest rodzicem ze Szkoły im. Marii Konopnickiej w Poughkeepsie, NY. Mama trzech córek w wieku 11, 15 i 18 lat. Odpowiada na pytanie zadane przez redakcję:

Jakie ustaliła pani zasady dostępu dziecka do TikToka, Instagramu i innych mediów społecznościowych?

Temat bardzo ważny w czasach, gdy nasze pociechy spędzają wiele godzin w sieci internetowej.

xxx

Jeśli chodzi o ustalanie zasad dostępu mojego dziecka do mediów społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram i innych, wdrożyłam kilka wytycznych. Po pierwsze, upewniam się, że moje dziecko spełnia minimalne wymagania wiekowe dla każdego z portali, ponieważ ważne jest przestrzeganie wytycznych określonych przez same aplikacje społecznościowe.

Ponadto ustanowiłam ścisłe ustawienia prywatności, aby chronić obecność mojego dziecka w Internecie. Obejmuje to uczynienie ich profilu prywatnym i umożliwienie przeglądania ich treści tylko zatwierdzonym przyjaciołom i członkom rodziny. W ten sposób chcę stworzyć bezpieczniejsze i bardziej kontrolowane środowisko dla interakcji mojego dziecka w Internecie.

Aby efektywnie zarządzać czasem spędzanym przed ekranem, wyznaczyłam jasne limity czasowe korzystania z mediów społecznościowych. Pomaga to zapobiegać nadmiernemu spędzaniu czasu przed ekranem i zachęca do zachowania zdrowszej równowagi między działaniami online i offline. Zachęcając moje dziecko do innych zainteresowań, takich jak czytanie czy uprawianie sportu, promuję zrównoważony styl życia.

Monitorowanie treści jest również kluczowym aspektem ustalonych przeze mnie zasad. Regularnie sprawdzam treści, które moje dziecko konsumuje w mediach społecznościowych, upewniając się, że są one odpowiednie i zgodne z naszymi wartościami rodzinnymi. Angażując się w rozmowy na temat treści, z którymi się spotykają, chcę edukować moje dziecko w zakresie odpowiedzialnego obywatelstwa cyfrowego i pomagać mu w dokonywaniu świadomych wyborów.

Przestrzeganie tych zasad może być czasem trudne. Dzieci mogą ulec pokusie spędzania większej ilości czasu w mediach społecznościowych lub mogą napotkać treści, które nie są zgodne z ustalonymi przez nas zasadami. Uważam jednak, że konsekwentne egzekwowanie, otwarta komunikacja i dawanie przykładu są kluczem do utrzymania tych zasad w nienaruszonym stanie.

Należy pamiętać, że każda rodzina i każde dziecko jest wyjątkowe, a zasady powinny być odpowiednio dostosowane. Elastyczność ma kluczowe znaczenie, a okresowa, ponowna ocena zasad jest konieczna, aby zapewnić ich skuteczność w ciągle zmieniającym się środowisku cyfrowym. Pracując razem i dostosowując się do potrzeb, staram się zapewnić mojemu dziecku bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z Internetu.

.

Barbara Kocon

Poprzedni artykuł“Głusza” Anna Goc
Następny artykułAkcja Pisania Listów do Powstańców Warszawskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj