Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi”. 

-Solaris- 

.

Wśród czterech pisarzy – patronów roku 2021, na szczególną uwagę zasługuje Stanisław Lem – wybitny przedstawiciel polskiej fantastyki, futurolog, filozof oraz krytyk. Jeden z najpoczytniejszych pisarzy science – fiction na świecie. W 2021 roku przypada 100. rocznica jego urodzin. To dobry  moment, aby w sposób szczególny przyjrzeċ się tej wybitnej postaci, zajrzeċ do książek, obejrzeċ film… Pisarz nietuzinkowy i dorobek wybitny, szczególny. Nie wszyscy bowiem uwielbiają trudne powieści fantastyczne, wizjonerskie opowiadania lub moralizatorskie nowele. 

.

.

Z tematem zmierzyły się dzielnie dzieci i młodzież ze szkół polskich funkcjonujących na terenie Królestwa Belgii, w odpowiedzi na ogłoszony przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Brukseli konkurs artystyczny „LEMistorie”. Bezpośrednim celem konkursu było propagowanie twórczości i dorobku artystycznego Stanisława Lema w środowisku dzieci polskich za granicą oraz promowanie literatury i kultury polskiej w środowisku polonijnym. 

.

.

.

.

.

Ciekawy konkurs polonijny zainteresował również uczniów z naszej szkoły. Przystępując do projektu zobowiązaliśmy się przeprowadzić dla uczniów zajęcia lekcyjne na podstawie konspektów przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą. Tak więc pod koniec maja w klasach pojawiły się maszyny, roboty spełniające życzenia oraz inne nowinki technologiczne. Dzieciaki słuchały opowieści o niesamowitych wyczynach Trurla i Klapaucjusza, a starsza klasa rozszyfrowywała historię i cel powstania Elektrybałta. Czwartoklasiści zastanawiali się również nad tym, w jaki sposób w istocie zbudowanej z kawałków poskręcanej blachy, lamp katodowych, cewek i układów scalonych narodziły się uczucia… Powstawały przy tym niesamowicie barwne historie i teorie rodem z KOSMOSU!! Po tak ciekawej prezentacji twórczości naszego bohatera dzieci przygotowały prace konkursowe: młodsze klasy rysowały swoje roboty marzeń, natomiast klasa starsza pisała pracę przedstawiającą wizję życia w Polsce roku 2121-ego. Zwycięskie prace etapu szkolnego reprezentowały naszą placówkę w kolejnych etapach konkursu. Ostatecznie możemy się poszczyciċ sukcesem uczniów w najmłodszej grupie wiekowej. Piękne prace namalowane przez Marcela oraz Tymona zajęły odpowiednio drugie miejsce i wyróżnienie w grupie 6-9 latków. To duże wyróżnienie dla naszych dzieci. 

.

.

.

Dla wszystkich laureatów i wyróżnionych w projekcie zorganizowano uroczystą galę w salonach Ambasady RP w Brukseli. Organizatorzy konkursu postarali się o wyjątkowe nagrody i upominki dla wszystkich zaangażowanych w tym przedsięwzięciu, dla uczestników i zwycięzców. Wszyscy finaliści obdarowani zostali komiksem pt. „Delta 800: Misja” – opartego na motywach prozy Josepha Conrada. Autorzy wyróżnionych prac oraz wszyscy laureaci otrzymali po egzemplarzu komiksu wydanego przez Stowarzyszenie Twórcze „ZENIT” na podstawie powieści Cyberiada.  Warto zaznaczyċ, iż komiks wydany został w małym nakładzie i nie są planowane jego wznowienia. Na zwycięzców poszczególnych grup wiekowych czekała nagroda w postaci czytnika elektronicznego. Wybór nagrody jest nieprzypadkowy, bowiem Stanisław Lem przewidział powstanie e-czytników już w 1961 r. w powieści Powrót z gwiazd, na 40 lat przez zaprojektowaniem tych urządzeń. Każdy laureat otrzymał także co najmniej jedną książkę o tematyce science fiction – przede wszystkim powieści Lema wydane przez Wydawnictwo Literackie. Wydawnictwo „Czarne” z kolei zasponsorowało nagrody dla laureatów z najstarszej grupy wiekowej – książki pt. „Lem życie nie z tej ziemi” – będące biografią pisarza. Egzemplarze wręczone laureatom zawierały imienne dedykacje złożone przez autora książki, Wojciecha Orlińskiego.

.

.

.

Całe wydarzenie okazało się niezmiernie cenną inicjatywą, a uczniowie wszystkich szkół polskich na terenie Belgii bardzo chętnie zapoznawali się z przekazem zawartym w utworach Stanisława Lema. Z całą pewnością w przyszłości odważnie sięgną po inne dzieła z dziedziny fantastyki, a byċ może zainteresują się głebiej twórczością znanego rodzimego autora literatury fantastycznonaukowej.

.

 dr Lidia Zabrocka

Dyrektor Polskiej Szkoły w Soignies

Poprzedni artykułPani Ewa, lubisz naszą tablicę?
Następny artykułBielska zadymka jazzowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj