Nasz portal prowadzi nowy cykl, w którym przedstawiamy rodziców zaangażowanych i oddanych sprawom szkoły polonijnej. Dziś rozmowa z Agnieszką  Kokojenko z Australii, która znalazła się wśród laureatów IV Konkursu „Polonijny Rodzic na 6”.

Konkurs jest organizowany przez Komisję Kulturalno – Oświatową “Szkoła Polska” z Portland w Oregonie, Kongres Oświaty Polonijnej oraz Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą objął konkurs patronatem honorowym. Organizatorzy zaznaczyli: „Celem konkursu jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę szkoły, promocja postawy rodzica – nauczyciela swoich dzieci, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu”. 

xxx

Agnieszka Kokojenko mieszka w Australii od 1996 roku. Pochodzi z malowniczej Szklarskiej Poręby. Razem z mężem Paulem wychowują 10-letnią Monikę. Z zawodu jest pielęgniarką. Marzy, by odwiedzić rodzinę i przyjaciół w Polsce oraz, żeby pokazać córce urocze zakątki rodzinnego kraju.


U nas lato, a u Was zima. Czy teraz są zajęcia w szkole? 

Mieszkamy w Melbourne, także obecnie obejmuje nas lockdown (izolacja) i dzieci uczą się zdalnie. Rok szkolny zaczynamy zwykle 1 lutego i kończymy w połowie grudnia. 

Kangur jest kojarzony przez dzieci z Australią. Czy jeździcie na wycieczki szkolne, by podglądać kangury?

Szkoła organizuje różnego rodzaju wycieczki. Jedna z nich to podróż do Healesville Sanctuary, gdzie nie brakuje kangurków. Z okien szkolnych dzieci mają też okazję podziwiać te wspaniałe zwierzęta, które skaczą po pobliskim polu golfowym.

Od kiedy jest Pani związana ze szkołą?

Ze szkołą jestem związana od 2016 roku.

Dyrektor Magdalena Delport podkreśla Pani zasługi na rzecz szkoły w wielu aspektach. Jeden z nich to pomoc we współpracy przez 3 lata ze Szkołą Podstawową nr 1 w Ełku. Proszę opowiedzieć o tym projekcie.

Nasza szkoła wzięła udział w Projekcie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Razem dla Edukacji. Czworo dzieci z wieku 11-15 lat z Ełku spędziło tydzień  w Melbourne w październiku 2019 roku. Dzieci mieszkały w motelu, który znajdował się bardzo blisko szkoły. Ich opiekunami byli nauczyciele.  Polskie dzieci brały udział w warsztatach plastycznych i kulinarnych. Zwiedzały okolice Melbourne. Dzieci z naszej szkoły miały okazję zawarcia nowych przyjaźni i pogłębienia znajomości języka polskiego dzięki wspólnie spędzonym chwilom z rówieśnikami z Mazur. Z powodu Covid-19 podróż naszych dzieci do Ełku nie odbyła się. Ale nasze dzieci bardzo często wspominają chwile spędzone z rówieśnikami z Polski. Opowiadają o wspólnych wycieczkach i warsztatach edukacyjnychTo było bardzo ważne wydarzenie.

Wasza Szkoła im. Marszałka Piłsudskiego w Rowville działa przy wsparciu polonijnych organizacji. Jak to wsparcie wygląda?

Nasza szkoła działa przy wsparciu polonijnych organizacji np. Polskiego Stowarzyszenia Polaków w Wiktorii i Domu Polskiego Syrena. Razem bierzemy udział w różnych uroczystościach patriotycznych. Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii i Polcare Polskiego Biura Opieki Społecznej organizują dla naszych uczniów konkurs o Pawle Edmundzie Strzeleckim, słynnym Polaku w Australii. 

Czy Pani córka zna zasługi Strzeleckiego?

Potrafi opowiedzieć o tym wybitnym Polaku, podróżniku, odkrywcy, geologu. W Australii mamy m. in. Pustynię Strzeleckiego, Rezerwat Przyrody Strzeleckiego, miasteczko Strzelecki, Zatokę Strzeleckiego, Góry Strzeleckiego.

Najbardziej dla Pani wzruszający moment w szkole?

Najbardziej wzruszającym momentem w szkole było otrzymanie przez moją córkę Dyplomu Konsula Generalnego RP w Sydney za wybitne osiągnięcia w nauce języka polskiego.

Jaką szkołę polonijną można uznać za szkołę, która odnosi sukces?

Szkoła polonijna, która odnosi sukces to szkoła, w której dzieci z uśmiechniętymi buźkami śpiewają po polsku : „Nasza szkoła jest wesoła, co sobotę po nas woła…”

Czy tak śpiewa pani córka?

Monika bardzo lubi chodzić do polskiej szkoły. Obecnie nie może się doczekać powrotu do budynku, żeby twarzą w twarz spotkać się z uczniami i nauczycielami. 


Pani plany na nowy rok szkolny 2021/2022


Plan na nowy rok szkolny to oczywiście powrót dzieci do nauki na terenie szkoły. Trudno przewidzieć kiedy to się stanie, ale miejmy nadzieję, że niedługo.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w szkole!

.

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodzinne

.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021

.

Wcześniejsze wywiady z rodzicami:

Poprzedni artykułWojny dorosłych, historie dzieci
Następny artykułBabcia Bożenka: Beatyfikacja Prymasa i matki Czackiej
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj