W lutym br. w Polskim Senacie RP odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom 18 Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Temat tegorocznej edycji brzmiał „Polki poza Polską”, a jego celem było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Do konkursu nadesłano 49 prac, z Polski, Białorusi, Czech, Kanady, Litwy, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, teksty z portali internetowych oraz filmy. Ich autorzy dotarli do niezwykłych kobiet, o których losach opowiadali w swoich materiałach, o ich życiu na obczyźnie, związkach z Polską, determinacji, sukcesach i trudach w utrzymaniu swojej polskości w codziennym życiu.

W tym roku jury przyznało trzy nagrody i cztery równorzędne wyróżnienia. Wręczył je, podczas środowej uroczystości w Senacie, przewodniczący jury Rafał Grupiński. „Wiemy doskonale, że to kobiety są poza granicami Polski, jak zresztą wszędzie, ostoją rodziny, ale są przede wszystkim ostoją pielęgnowania tradycji, zarówno w rodzinie jak i tych tradycji narodowych, historycznych i tożsamościowych” – podkreślił Grupiński.

Warszawa, 28.02.2024. Senator KO Rafał Grupiński (4P) oraz laureaci: Ewa Trzcińska (2L), Andrzej Pisalnik (L), Danuta Świątek (3L), Dorota Jaśkiewicz-Łebek (P), Joanna Sikora (2P) i Marzena Wróbel-Szała (3P) na wręczeniu nagród w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych o nagrodę Marszałka Senatu pn. „Polki poza Polską”. Fot. PAP/T. Gzell

I nagrodę w konkursie otrzymała Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” wyemitowany 29 listopada 2023 r. na antenie Polskiego Radia Zachód. To reportaż o Danucie Mostwin – literatce, publicystce, społeczniczce, typowanej przez Polonię do literackiej Nagrody Nobla. II nagrodę otrzymał Andrzej Pisalnik za reportaż prasowy „Matczyny nakaz” opublikowany na portalu Polaków na Białorusi ZNADNIEMNA.PL 30 listopada 2023 r. To bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi reportaż, opowieść o dyrektorce Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, legendzie polskiego odrodzenia na Białorusi – Elżbiecie Dołędze-Wrzosek. III miejsce otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy „Nie tylko kołysanka” wyemitowany 30 listopada 2023 r. na stronie podcastowej podcasters.spotify.com oraz na Spotify i Soundcloud. To obszerny reportaż radiowy zrealizowany w Berlinie. Jego bohaterki – polskie emigrantki – spotykają się w polskiej kawiarence językowej w stolicy Niemiec, do której przywiodły je różne drogi. 

Jedną z wyróżnionych laureatek była Danuta Świątek, redaktor naczelna naszego portalu, która otrzymała nagrodę za wywiad prasowy „Bez polskiego by uschła jak kwiat bez wody”, opublikowany 18 października 2023 r. na portalu www.DobraSzkolaNowyJork.com. Wywiad przeprowadzony został z Izabelą Laskowską, opowiadającą o swoim życiu na emigracji, najpierw w Niemczech, potem w USA, i o znaczeniu języka polskiego w rozwijaniu swojej kariery zawodowej. Wydawało się, że język dla aktorki może być barierą w kontynuowaniu życiowej pasji i zawodowych celów. A jednak dzięki sile charakteru z tej bariery bohaterka artykułu potrafiła zrobić atut i zbudować pasjonujące życie zawodowe. Obecnie Izabela Laskowska kieruje Polskim Instytutem Teatralnym, promuje polską kulturę i sztukę.

„Ogromnie cieszę się, że moja rozmowa z Izabellą Laskowską, która odgrywa bardzo ważną rolę w życiu Polonii na rzecz edukacji dzieci i młodzieży przez teatr, została zauważona przez komisję konkursu w Senacie.” – powiedziała Danuta Świątek – „O ludziach, którzy inspirują, łączą i mają ciekawe pomysły warto i trzeba pisać. Na naszym portalu, który istnieje od ponad 10 lat, publikowaliśmy wiele inspirujących opowieści o tych, którzy każdego dnia przyczyniają się do utrzymania języka polskiego w USA i na świecie. Uroczystośċ wręczenia nagród była przyjemną okazją do wymiany doświadczeń z koleżankami i kolegami z różnych środowisk i dodatkowym źródłem energii, by kontynuować naszą redakcyjną pracę na rzecz dwujęzyczności” – dodała laureatka.

Danuta Świątek i Senator KO Rafał Grupiński

Nagrodę otrzymała również druga laureatka zza oceanu, Katarzyna Ziółkowska, za rozmowę prasową pt. „Miałam szczęście do ludzi”, opublikowaną w Kurierze Plus 14 października 2023 r. To rozmowa z Krystyną Durą, byłą właścicielką polskiej restauracji na Greenpoincie. Praca pokazuje jak pani Krystyna z restauratorki staje się propagatorką i animatorką polskiej kultury.

Gratulujemy nagrodzonym laureatkom!

DSNY

Poprzedni artykułKlub Polonijnego Maturzysty: Józef Czechowicz – lapidarny wizjoner
Następny artykułO tradycji topienia Marzanny w Hunter College

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj