Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach naznaczonych walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. Na rok 2018 przypada okrągła, setna rocznica odzyskania niepodległości. W sobotę 11 listopada br. w uroczystym apelu zorganizowanym dla uczczenia tego szczególnego dnia w Polskiej Szkole Jana Pawła II w Stroudsburg, PA, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice, jak również wielu innych gości, w tym także nasi amerykańscy przyjaciele. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu amerykańskiego z okazji Dnia Weterana.

O godzinie 11.11 zebrani wspólnie z zaproszonymi gośćmi (ok. 100 osób) odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” przy akompaniamencie następujących osób: Agnieszka Rybska (wiolonczela), Damian Wadolowski kl.V (wiolonczela), Izabela Nawalaniec z kl.VI (altówka), Julian Gajewski (kontrabas), Daria Bernatowicz z kl.VII ( skrzypce), Karina Bernatowicz z kl.VII (skrzypce). Śpiew – Victoria Galicki z kl VIII.

 

 

Gośćmi obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości był pan Donald Dal Maso wraz z małżonką oraz Julian Gajewski. Donald Dal Maso wraz z Kariną i Darią Bernatowicz oraz Julianem Gajewskim zagrali utwór ludowy „Lipka”.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zarówno uczniowie klasy X, jak i przedszkolaki stworzyli prace, które odnoszą się do polskich symboli i wydarzeń historycznych. Kiedy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości, rodzi się wciąż aktualne pytanie, jak przybliżyć współczesnej młodzieży historię odradzania się Rzeczpospolitej, jak również codzienne życie Polaków w tych czasach.

 

 

Uczestniczyliśmy też w poruszającej “Lekcji historii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” przygotowanej przez klasę VIII i panią Alę Pankowski, na której zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie z klasą pierwszą piosenkę „Co to jest niepodległość”. Dziękujemy za to Victorii Galickiej z kl.VIII i Ani Nowak z kl.I. My, nauczyciele, mamy nadzieję, że ta żywa lekcja historii zapadnie uczniom głęboko w pamięć.

Szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości połączone były z uroczystością Pasowania oraz Ślubowania uczniów klasy pierwszej, którego gościem specjalnym była pani Jolanta Kwiatkowska z Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Gratulujemy Wam kochane pierwszaki! Wypadliście rewelacyjnie! Byliście pięknie przygotowani! Zero tremy! Życzymy Wam wielu sukcesów w szkole i radości przebywania w naszej
szkolnej rodzinie.

 

 

 

Tekst : Anna Goluszka
Zdjęcia: Ula Kuban-Bajek, Beata Podobinski

Poprzedni artykułJak stworzyć lepsze państwo, czyli pomysł na ciekawą lekcję
Następny artykułNiezwykłe przygody barona Fogelmana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj