Zakończył się Polonijny Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolęda polska chodzi po świecie”, trwający od września do początku listopada br. i organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Miłośników Bierzwnika. Festiwal miał na celu “uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz muzykujące rodziny na piękno dźwięku oraz żywy kontakt z językiem polskim, a także umożliwienie im prezentacji swoich talentów artystycznych poprzez pieśni utrwalające tradycję Świąt Bożego Narodzenia”. Nasz portal miał ogromną przyjemność patronować temu wydarzeniu.

Poprzez covidową sytuację w której się znaleźliśmy na całym świecie, wielu młodych artystów zostało pozbawionych możliwości prezentacji swojego talentu muzycznego, stąd nasz pomysł przeprowadzenia takiej nietypowej edycji festiwalu wśród wykonawców polskich i polonijnych – mówi Adam Deneka, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Chcieliśmy jednocześnie poprzez śpiew kolęd kultywować piękną polską tradycję obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w każdym zakątku świata gdzie mieszkają nasi rodacy.

Na festiwal nadesłano ponad 120 wspaniałych nagrań młodych solistów i zespołów z Niemiec, USA, Irlandii Północnej, Ukrainy, Węgier i Polski. Każdy uczestnik festiwalu, solista lub zespół, przygotował jedną kolędę lub pastorałkę w języku polskim, do akompaniamentu własnego lub podkładu muzycznego. Organizatorzy festiwalu, wraz z jego głównym pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Adamem Deneką, ocenili poziom artystyczny prezentacji solistów i zespołów biorących udział w tym projekcie jako bardzo wysoki.

Jury oceniając nadesłane utwory, brało pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, wyraz artystyczny (strój wykonawcy), intonacja i dykcja oraz interpretacja utworu.

Po szczegółowym przesłuchaniu wszystkich utworu Jury Festiwalu przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

„GRAND PRIX” FESTIWALU

Hanna i Jakub Deak z Budapesztu, Węgry.

.

Kategoria 5 – 9 lat

Tytuł Laureata Festiwalu on-line: Lena Gosik z Lublina

II miejsce- Maja Walkiewicz – Lublin

III miejsce – Pola Zawadzka – Lublin

Wyróżnienie – Gabriela Stawecka – Dys koło Lublina

.

Kategoria 10 – 11 lat

Tytuł Laureata Festiwalu on-line: Bartłomiej Kutyba – Lutomia Dolna

II Miejsce – Anna Sobkowicz – Legnica

III miejsce – Lena Torbińska – Wołomin

Wyróżnienie – Julia Klimża – Bieńkowice

.

Kategoria 12 – 13 lat

Tytuł Laureata Festiwalu on-line: Natalia Prajzner – Linden, New Jersey, USA

II miejsce – Aleksandra Juchniewicz – Szczecin

III miejsce – Zuzanna Gajor, Niedrzwica Duża

Wyróżnienie – Nikola Struk – Dobre Miasto

Wyróżnienie- Lena Sikora – Szczecin

Wyróżnienie – Julia Nowicka – Toruń

.

Kategoria 14-15 lat

Tytuł Laureata Festiwalu on-line: Zuzanna Lemantowicz – Chorzów

II miejsce – Emili Ezekwe – Kostrzyn n/O

III miejsce – Nikola Kondratowicz – Prostki koło Ełku

Wyróżnienie – Isabella Świerzawska – Nowy Jork, USA

Wyróżnienie – Emilia Lehmann – Toniszewo koło Wągrowca

.

Kategoria 16-18 lat

Laureat festiwalu online: Nikola Lewandowska – Kraśnik

II Miejsce – Nina Kumorek – Bystra k/Żywca

III miejsce – Paweł Sulewski – Rybnik

Wyróżnienie – Nichole Waligóra – Nowy Jork – USA

Wyróżnienie – Karolina Budzyńska – Sosnowica

.

Kategoria zespoły rodzinne

Laureat Festiwalu online: Nona and Company – Bystra k/Żywca

II miejsce – zespół rodzinny Ymerajów – Wuppertal – Niemcy

III miejsce – Knopers Band – Legnica

Wyróżnienie – Zespół rodzinny Fiodorow-Mettmann – Niemcy

.

Kategoria zespoły wokalne

Laureat festiwalu online: Zespół „Płomyki” – Drezdenko

II miejsce – Kwiatowa Kapela – Wuppertal – Niemcy

III miejsce – Kwiaty na kamieniu – Kamieniec Podolski-Ukraina

.

Kategoria Duety

Laureat festiwalu online: Klaudia i Bartłomiej Kutyba – Lutomia Dolna

II miejsce – Wanda i Helena Covielo – Wuppertal – Niemcy

III miejsce – Hanna i Maria Milanowska – Mettmann – Niemcy

.

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

Warsztaty wokalne on-line z Wiktorią Marciniak-Pałasz, Dyplomy Dyrektora Artystycznego Festiwalu “Za promocję języka polskiego na obczyźnie”.

Zespół muzyczny „Kwiatkowa Kapela” z Wuppertalu – Niemcy

Zespół wokalny „Kwiat na Kamieniu” z Kamieńca Podolskiego – Ukraina

Zespół rodziny Fiodorow z Mettmann – Niemcy

Duet Kristina i Daria z Kamieńca Podolskiego – Ukraina

Hanna Milanowska i Maria Milanowska – Mettmann – Niemcy

Hanna i Jakub Deak z Budapesztu – Węgry

Isabella Świerzawska z Nowego Jorku

Nichole Waligóra z Nowego Jorku

Zespół rodzinny Ymerajów z Wuppertalu

Mate i Janos Meszaros – Budapeszt – Węgry

Laszlo i Zygmunt Ollar Telki – Węgry

Natalia Prajzner – Linden-USA

Marcelina i Antonina Domaradzkie – Linden USA

Wiktoria Pacholczyk- Irlandia Północna

Wanda i Helena Covielo – Wuppertal Niemcy

NAGRODA SPECJALNA DSNY FOUNDATION: Prezentacja utworów na portalu i Fb www.DobraSzkolaNowyJork.com następujących wykonawców: Julii Klimża z Bieńkowic, Anny Sobkowicz z Legnicy, Hanny i Jakuba Deak z Budapesztu, Niny Kumorek z Bystrej koło Żywca, Karoliny Budzyńskiej z Sosnowicy, Natalii Prajzner z Linden, USA, Julii Nowickiej Torunia, Ewy Starosty z Drezdenka, Nikoli Struk z Dobrego Miasta, Nichole Waligóra z Nowego Jorku, Nona & Company z Bystrej koło Żywca, Kwiaty na Kamieniu z Kamieńca Podolskiego, Ukraina, Aleksandra Maxim z Lublina, Lena Gosik z Lublina, Lena Torbińska z Wołomina, Natalia Lemantowicz z Chorzowa, Natalia Rzepecka z Górek Noteckich, Knopers Band z Legnicy, Wanda I Helena Covielo z Wuppertalu, Nikola Lewandowska z Kraśnika, Helena Covielo z Wuppertalu-Niemcy, Paweł Sulewski z Rybnika, Emily Ezekwe z Kostrzyna n/O, „Płomyki”z Drezdenka, Bartłomiej Kutyba z Lutomii Dolnej, Pola Zawadzka z Lublina, Michelle Bednarowska z Drezdenka, Julianna Kytowa z Sambora-Ukraina.

Nagrody specjalne Dyrektora Artystycznego Festiwalu on-line

Nadanie tytułu Ambasadora Polonijnych Festiwali Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej promującego konkursy w USA

Isabella Świerzawska z Nowego Jorku

Nichole Waligóra z Nowego Jorku

Wyróżnienie specjalne Dyrektora Artystycznego Festiwalu: Zaproszenie na Międzynarodowe Warsztaty Wokalne i Muzyki Dawnej do Kamienia Pomorskiego 26 czerwca- 04 lipca 2021 roku

Marcelina i Antonina Domaradzka – Linden, USA.

.

Nagroda specjalna Redakcji „Tete a Tete z kulturą“ PolenflugNeo RadioFlora Hanower: Udział w audycji w dniu 12 grudnia 2020r. godz.12.00 – na żywo (Powtórka 14 grudnia 2020r. godz.13.00 i 20.00)

Lena Gosik – Lublin, Amelia Koziol – Górki Noteckie (lubuskie), Lena Torbińska -Wołomin, Anna Sobkowicz – Legnica, Natalia Lemantowicz – Chorzów, Nikola Struk – Dobre Miasto, Julianna Kytowa – Sambor, Ukraina, Natalia Prajzner – Linden, USA, Julia Nowicka – Toruń, Aleksandra Juchniewicz – Szczecin, Adelajda Ymeraj – Wuppertal, Niemcy, Karolina Maćkiewicz – Czernikowo koło Torunia, Zuzanna Gajor – Niedrzwica Duża, Maja Mazurek – Lublin, Lena Sikora –Szczecin, Nikola Kondratowicz – Prostki (warmińsko-mazurskie), Emily Ezekwe – Kostrzyn, Zuzanna Lemantowicz – Chorzów, Emila Lehmann – Toniszewo k/Wągrowca, Paweł Sulewski – Rybnik, Karolina Budzyńska – Sosnowica (lubelskie), Nikola Lewandowska – Kraśnik (lubelskie), Nichole Waligóra – Nowy Jork, USA, Hanna i Jakub Deak – Budapeszt, Węgry, Nona & Company – Bystre.

Nagroda Dyrektora Artystycznego i Redakcji „Tete a Tete z kulturą“ PolenflugNeo RadioFlora Hanower: Udział w audycji w dniu 09 stycznia godz.12.00 – na żywo (Powtórka 11 stycznia, godz.13.00 i 20.00)

Pola Zawadzka – Lublin, Julia Klimża – Bieńkowice (śląskie), Bartłomiej Kutyba – Lutomia Dolna (dolnośląskie), Natalia Rzepecka – Górki Noteckie (lubuskie), Julia Gaska – Rokietnica (wielkopolskie), Wiktoria Szczepaniak – Zwierzyn (lubuskie), Helena Coviello – Wuppertal, Niemcy, Hanna i Maria Malinowskie – Mettmann, Niemcy, Wanda i Helena Covielo – Wuppertal, Niemcy, Klaudia i Bartlomiej Kutyba – Lutomia Dolna (dolnosląskie), Zespol Rodzinny Ymerajow – Wuppertal, Niemcy, Zespół „Płomyki“- Drezdenko (lubuskie).

Wyróżnienia specjalne

Za wrażliwość artystyczną Nagroda Specjalna Sponsora ‘Tryumf sp.z o.o z Warszawy Statuetka dla najmłodszego uczestnika festiwalu: Zosia Fiodorow – Mettmann, Niemcy

Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Festiwalu za wrażliwość artystyczną ufundowana przez panią Joannę Skibniewską z River Egde NJ w USA, pana Krzysztofa Rychtera, Rutherford, NJ w USA: Natalia Prajzner z Linden USA, Marcelina Domaradzka z Linden, USA Antonina Domaradzka z Linden, USA

Nagroda Specjalna Gminy Drezdenko za promocję Małej Ojczyzny: Michelle Bednarowska, Agata Machnio, Ewa Starosta, Zespół „Płomyki”.

Nagroda Specjalna Przewodniczącego Rady Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego: Wiktoria Szczepaniak ze Zwierzyna, Natalia Rzepecka, Amelia Kozioł z Górek Noteckich, Agata Krysztofowicz ze Starego Kurowa, Ewa Starosta, Michella Bednarowska, Agata Machnio i Zespół „Płomyki z Drezdenka.

Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku: Emilia Lehmann z Toniszewa koło Wągrowca. Za promocję szlaku cysterskiego Bierzwnik – Wągrowiec Nagroda Specjalna Jurora.

Za odkrycie artystyczne festiwalu: Zuzanna Gajor – Niedrzwica Duża. Fundator Marcel Durka – Hanower-Niemcy

Nagroda Specjalna Sponsora Za wrażliwość artystyczną i brzmienie głosu: Amelia Borkowska – Zaczernie koło Rzeszowa. Fundator Karolina Socha – Meszaros, Budapeszt, Węgry.

.

JURY FESTIWALU: Adam Deneka – Dyrektor Festiwalu-przewodniczący jury, Wiktoria Marciniak-Pałasz – sekretarz jury, Tetyana Fortuna, Aneta Pilipaka, Anna Ludwiczyńska, Radosław Dembiński, Anna Zakrzewska, Katarzyna Kisiel, Aldona Głowacka – Silberner, Joaquim Hock, Edyta Bobryk, Agnieszka Rosa, Iwona Chmielik, Radosław Suliga, Karolina Socha-Meszaros, Matthew Rockefeller, Wiktor Dobrowolski, Edyta Dobrychłop – Amrogowicz, Alina Michalak, Marcel Durka, Sofia Lebiedewa.

SPONSOR GŁÓWNY: Joanna Skibniewska, RIVER EDGE NEW JERSEY – USA

PATRONAT MEDIALNY: Polonijny portal www.DobraSzkolaNowyJork.com, USA

Radio Flora – Hanower, Niemcy.

Dyrektor artystyczny Adam Deneka dziękuje wszystkim uczestnikom i jurorom festiwalu mając nadzieję, że sprawił on wszystkim wielką przyjemność. Szczególne podziękowania kieruje do pana Ryszarda Dominika Dembińskiego za piękny autorski projekt dyplomu, oraz Julii Gąski z Rokietnicy k/Poznania za projekt logo. Podziękowania należą się również wszystkim nauczycielom i rodzicom przygotowującym swoich solistów do konkursu.

Już teraz organizatorzy zapraszają na drugą edycję festiwalu polonijnego online „Piosenka dobra na wszystko” który odbędzie się w kwietniu i maju 2021 roku.

Poprzedni artykułKolejny egzamin na Global Seal of Biliteracy odbędzie się w Linden!
Następny artykułBabcia Bożenka: Gdy do drzwi puka Boże Narodzenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj