W Polskiej Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, odbędzie się egzamin STAMP4s na zdobycie Global Seal of Biliteracy/Pieczęci Dwujęzyczności w styczniu 2021 roku. Szkoła w Linden jest już ósmą polonijną szkołą w stanie New Jersey, której uczniowie przystąpią do egzaminu STAMP4s.

„Do egzaminu przystąpią uczniowie klas 8, 9, 10 i 11” – powiedziała dyrektor Agnieszka Czajkowska. – „Egzamin pomaga nam zorganizować pani Renata Martin. Chcemy sprawdzić na jakim poziomie nasi uczniowie posługują się znajomością języka polskiego, czy rozumieją to co czytają, jak piszą i jak potrafią się wypowiedzieć w języku polskim. Zaczęliśmy już przygotowania do egzaminu!” – dodała.

Wkrótce więcej informacji na temat Global Seal of Biliteracy w innych stanach, a szczególnie w stanie Nowy Jork, w związku z wieloma pytaniami zgłoszonymi do redakcji naszego portalu.

xxx

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4S przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com

xxx

Dlaczego warto uczestniczyć w programie stanowym Seal of Biliteracy, który jest w wielu szkołach publicznych w 40 stanach (a pozostałe pracują nad jego wprowadzeniem), czy w programie Global Seal of Biliteracy, który można zorganizować w szkołach etnicznych?

Marzena Owinski: Oba programy zostały stworzone z myślą o dobru uczących się języków obcych w Stanach Zjednoczonych. Celem obu programów jest przede wszystkim wzmocnienie pozycji języków obcych w amerykańskiej edukacji i uhonorowanie certyfikatem tych, którzy osiągają wysoki poziom kompetencji językowej przynajmniej w dwóch językach. Na całym świecie nauka języków obcych stanowi ważną część edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Normą jest bycie przynajmniej dwujęzycznym. Tacy uczniowie mają łatwiejszą drogę w karierze zawodowej, wykorzystują swoją kompetencję w życiu prywatnym i zawodowym. Znajomość języków, a co z tym również jest związane, kultury związanej z danym językiem, przyczynia się do wzmacniania zrozumienia innych nacji i większej tolerancji wobec nich. Czyni ludzi również bardziej otwartymi na świat i pokazuje im go z innej perspektywy. Chciałoby się wręcz powiedzieć, czyni ludzi lepszymi. Przez wiele lat uczniowie szkół polonijnych nie mieli takiej szansy na skalę krajową, aby otrzymać oficjalny dokument, wydawany przez amerykańską oświatę, czy renomowaną instytucję edukacyjną i który mogliby przedstawić dla potencjalnych uczelni, czy pracodawców. Teraz, od dwóch lat, taka możliwość została nam stworzona. A tylko od nas zależy, czy z niej  będą chcieli skorzystać polscy uczniowie dla ich własnej korzyści i w celu zaprezentowania obecności i wzmocnienia pozycji języka polskiego na ziemi amerykańskiej.

Test  STAMP4S używany jest na wielu wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych jako ich placement test lub w celu zaliczenia języka obcego i przyznania kredytów. Sprawdź link poniżej do uczelni: https://dobraszkolanowyjork.com/program-seal-of-biliteracy-oferowany-przez-stanowy-departament-edukacji-dla-uczniow-jezyka-polskiego-w-new-jersey/

xxx

Zapraszamy wszystkich chętnych w klasach licealnych do wzięcia udziału w egzaminie STAMP4s 16 stycznia 2021 roku w Szkole K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ. Opłata za egzamin i materiały pomocnicze od jednej osoby wynosi $50. Zapisy należy zgłaszać na adres e-mailowy: renia.martin@yahoo.com.

Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum szkoły w Linden

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Najlepsza drużyna to moja rodzina
Następny artykułLaureaci Polonijnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolęda polska chodzi po świecie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj