Z nadzieją, że przytulimy jakiegoś samotnego psa czy kota, jedziemy do schroniska zwierząt Hi-Tor Animal Care Center w Pomonie, NY. Gdy docieramy na miejsce, okazuje się, że schronisko sąsiaduje z centrum odpadów, gdzie mieszkańcy hrabstwa pozbywają się starych puszek z farbami, komputerów czy innych elektronicznych staroci.

Upał nieznośny. Dochodzimy do klatek, gdzie psy witają nas z wywieszonymi językami. Patrzą smętnie przez siatkę. Szczekają. Nie, nie ma mowy, żeby psa pogłaskać. Wchodzimy do środka budynku, gdzie w malutkim korytarzu stoją klatki z kotami. Akurat dwie pracowniczki schroniska trzymają na rękach koty.
– Czy też mogę potrzymać kotka? – pyta młodsza córka.
– Pewnie.
Kobieta podaje małego czarnego kota.
Pluto pazurkami wbija się w koszulkę córki. Wychudzony kot, z pomrukiwaniem, przyjmuje pieszczoty.

– Czy córki mogą pomóc przy zwierzętach? – pytam.
– Jeśli nie mają 18 lat, to nie mogą pomóc – pada szybka odpowiedź.
Do pełnoletności córkom jeszcze daleko, ale za to blisko im do płaczu.
Osłodą jest ponoszenie kotów na rękach.

– Obecnie mamy 40 psów, 100 kotów i 4 króliki – informuje Kelly, młoda pracowniczka schroniska. – Jeśli chcecie adoptować kota, to cały proces jest bardzo szybki i zajmuje jeden lub dwa dni. Trzeba zapłacić za niego $150.
– Dzisiaj się nie zdecydujemy – mówię zgodnie z prawdą.
Przyjechałyśmy na rekonesans. Ale kto wie, może niedługo kot powędruje do naszego domu.
– Macie jeszcze opcję bycia zastępczą rodziną – tłumaczy Kelly. – Możecie zabrać kota do siebie, aż znajdzie się ktoś, kto go zaadoptuje. W tym czasie pokrywamy jego koszty wyżywienia i wizyty u weterynarza. Obecnie współpracujemy z 15 rodzinami w hrabstwie, które są rodzinami zastępczymi.

Dobrze wiedzieć.
Wracamy do domu zastanawiając się nad terminem kiedy powiększy się nasza rodzina o czworonoga.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Kto się mną zaopiekuje?
Kto się mną zaopiekuje?
Kto się mną zaopiekuje?
Kto się mną zaopiekuje?
Odpoczynek w upale
Odpoczynek w upale
Hi-Tor Animal Care Center in Pomona, NY
Hi-Tor Animal Care Center w Pomonie, NY

Przydatne informacje, gdzie można adoptować zwierzęta w Rockland:
Hi-Tor Animal Care Center, Pomona, NY, 845-354-7900
Hudson Valley Humane Society, Pomona, NY, 845-354-3124
www.petfinder.com

Poprzedni artykułNotatki z drogi: Indonezja. Część trzecia.
Następny artykuł„Zmierzyć się z piorunem”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj