Olga Popowska (Volga Yerafeyenka), o której pisaliśmy na naszym portalu dwukrotnie, gdy powstawały jej książki o Irenie Jarockiej, w tym jedna dotycząca życia znanej piosenkarki w USA, jest pomysłodawczynią ławeczki Ireny Jarockiej w Międzyzdrojach, którą uroczyście odsłonięto na początku lipca.

Olga, imigrantka z Białorusi, która zakochała się w piosenkach Jarockiej, z radością oglądała relację filmową z tego wydarzenia. Ciężka choroba uniemożliwiła jej podróż z Warszawy do Międzyzdrojów. Gdy nasz redakcyjny zespół oglądał filmową relację przesłaną przez przyjaciółkę Olgi, Joannę Skibniewską, 34-letnia pisarka wyruszyła w ostatnią ziemską podróż, na Stare Powązki. Jej ciało spoczęło niedaleko bohaterki dwóch książek, Ireny Jarockiej.

Olga w naszej rozmowie telefonicznej zapowiadała, że przyjedzie do Nowego Jorku na promocję książek o znanej piosenkarce, która wiele lat spędziła w USA.  Nie zdążyła. Ale dzień przed śmiercią zdążyła potrzymać w rękach swoją najnowszą książkę pt. „Dalida”, jak podaje poznańskie Wydawnictwo Dygresje, pierwszą książkę pisaną po polsku, poświęconą wielkiej legendzie francuskiej i światowej piosenki.

Olga (od lewej), Joanna Skibniewska (od prawej)

Olga, kobieta z pasją, miała wiele pomysłów do zrealizowania.  Niestety jej życie było za krótkie, ale stanowi inspirację dla wielu imigrantów w różnych krajach. Pisarka urodziła się na Białorusi, w rodzinie polskich Tatarów i wymarzyła sobie, że wyjedzie do Polski, kraju swoich przodków i tam będzie studiować. Udało się. Od 2007 roku mieszkała w Polsce. Ukończyła podyplomowe studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Prowadziła także działalność na rzecz popularyzowania w Polsce wiedzy o Białorusi. Była m. in. jednym z kuratorów wystawy „Mińsk (Białoruski) i jego tubylcy” w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 57 we Wrocławiu. Pisała książki w języku polskim, który świetnia opanowała. Zanurzyła się w polskiej kulturze z pasją. Nie tylko z wielką chęcią jej poznania, ale dzielenia się swoją zdobytą wiedzą z innymi na stronach napisanych książek. W zeszłym roku wyszła za mąż za Adama Popowskiego.

Ławeczka Ireny Jarockiej w Międzyzdrojach jest jej ostatnim projektem, wykonanym z pasją. Zapraszamy do obejrzenia relacji z odsłonięcia ławeczki.

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=r7_Qb3D2z0o

 

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum Joanny Skibniewskiej

Książka „Dalida” do nabycia:

https://ksiegarnia.dygresje.pl/ksiazka/dalida/

Poprzednie artykuły:

https://dobraszkolanowyjork.com/2016/02/22/bedzie-ksiazka-o-zyciu-ireny-jarockiej-w-usa/, https://dobraszkolanowyjork.com/2016/12/16/motylem-bylas-ksiazka-o-amerykanskim-zyciu-ireny-jarockiej/

Poprzedni artykułKolejna edycja Wakacji z Panem Bogiem
Następny artykułJuż tylko do 30 lipca trwają zapisy do Polonijki – Polonijnej Szkoły Podstawowej online
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj