W związku z tym, że marzec jest miesiącem kobiet – Women’s History Month – w tym miesiącu polecam prawdziwą perełkę, książkę o kobietach, którą otrzymałam od przedstawicielki Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Jej autorkami są Magdalena Majewska, Aleksandra Michalak, Maria Ślebioda.

Na okładce książki wydanej w Warszawie w 2020 roku czytamy: Publikacja przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zawierająca 10 historii wybitnych Polek, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacyjnego świata, a także tych, które swoją dobrocią i odwagą zmieniały świat na lepszy. 

Nazywam ją „perełką”, ponieważ jest to książka dwujęzyczna (polsko-angielska), zawiera mnóstwo ciekawych zdjęć i ilustracji, o ciekawostkach i przyciągającej uwagę grafice nie wspominając. Wisienką na torcie jest to, że jest ona publicznie dostępna za darmo w wersji elektronicznej (*link do publikacji umieściłam poniżej). 

Książkę czyta się i ogląda jak album, od którego trudno się oderwać. Niektóre z przedstawionych osób są nam bardzo dobrze znane (np. Maria Skłodowska – Curie czy Wisława Szymborska), o niektórych (np. o Oldze Boznańskiej czy Krystynie Chojnowskiej – Liskiewicz) słyszymy – być może – po raz pierwszy. Bohaterkami tej publikacji są zarówno postacie historyczne jak i współczesne.  

Cieszy fakt, że powstają tego rodzaju książki. Myślę, że są one skierowane głównie do młodzieży. Publikacje takie przełamują milczenie o kobietach, również o kobietach nieprzeciętnych, pasjonatkach, mistrzyniach swojego zawodu czy rzemiosła. Niewątpliwie pełnią rolę edukacyjną oraz formacyjną nie tylko dla młodego odbiorcy. Bez względu na to, kiedy żyły i czym się zajmowały przedstawione w książce kobiety, ich postawy mogą być inspirujące i motywujące dla współczesnych czytelników. 

Przyjemnej lektury!

*Link do książki: „Wybitne Polki” – „Outstanding Polish Women”

.

Anna Pelesz  

Poprzedni artykułKlub Polonijnego Maturzysty: Maryla Wolska – poetka zapomniana
Następny artykułCertyfikaty Global Seal of Biliteracy dla uczniów Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta
Anna Pelesz
Nauczycielka języka angielskiego i polskiego. Na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień uczy języka angielskiego dzieci pochodzące z różnych krajów świata. Języka polskiego uczy jedynie w weekendy. Jej uczniami są bardzo młodzi ludzie, którzy urodzili się w USA. Jest miłośniczką języków, literatury, pisania, czytania i podróży. Uwielbia spotkania z ludźmi, również te wirtualne. W pracy często posługuje się stwierdzeniem: “Więcej nas łączy niż dzieli”. Wykorzystuje swoją znajomość języków odgrywając często rolę tłumacza. Pasjonują ją różnice kulturowe oraz niuanse językowe, które tak wiele mówią o nas i o naszym postrzeganiu świata. Dla portalu Dobra Szkoła Nowy Jork prowadzi cykl recenzji – felietonów o nazwie „Dobra polska książka”. Organizuje spotkania autorskie, na które zaprasza Polonię mieszkającą nie tylko na terenie stanu New Jersey.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj