W Stanach Zjednoczonych używanych jest ponad trzysta dwadzieścia dziewięć różnych języków. Jednym z nich jest język polski. Jego pielęgnowanie w życiu codziennym to niewątpliwie poświęcenie ze strony rodziców, ale także pomoc ze strony nauczycieli w szkołach polonijnych, takich między innymi jak nasza. Z ogromną dumą obserwujemy narastanie tendencji do wychowania dwujęzycznego i wielojęzycznego.

Święto Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczciliśmy w naszej szkole dnia 17 lutego pod hasłem „MÓW JĘZYKIEM SERCA”. Hasło zaproponowała jedna z naszych nauczycielek, pani Ewa Bieńkowska. Jest to dla nas bardzo ważne święto i co roku w sposób szczególny pragniemy podkreślić jego znaczenie. Nauczyciele poszczególnych klas przygotowali wiele ciekawych propozycji, które wywołały ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

.

.

.
Były, między innymi, gry słowne, wykorzystanie metod aktywizujących jakimi są stacje zadaniowe, a w nich zagadnienia z frazeologii, słowotwórstwa, składni, odmiany, odmiany przez przypadki i ortografii. Uczniowie tworzyli kreatywne prace plastyczne na podstawie utworów polskich pisarzy, tworzyli plakaty na których umieszczali najczęściej popełniane błędy językowe, rozwiązywali polskie krzyżówki.
Nie zabrakło interesujących gier i zabaw, a wszystko to oczywiście związane z językiem polskim. Były to zabawy jak „Loteryjka obrazkowa”, „Słowa na literę”, turniej „Z jak zagadka – tajemnica znikających „ogonków” i wiele innych.

.

.

.

.

.

.

Jesteśmy przekonani, że obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole, przyczyniły się do utrwalenia i pogłębienia znajomości języka polskiego wielu naszych uczniów!

.

Irena Woźniak

Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta

Zdjęcia: Archiwum Szkoły

Poprzedni artykułSpotkanie z polskim Forestem Gumpem – ekstremalnym biegaczem Tomaszem Sobanią
Następny artykułO tym, jak z zaskoczenia zagrałam w bardzo ważnym filmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj