piorunPiorun uderzył w ciężarną Kendrę Villanueva z Nowego Meksyku i nie tylko ona przeżyła ale również jej dziecko. Tę informację podały różne media i oczywiście dobra wiadomość przyciągnęła moją uwagę. Przypomniała mi się historia brata mojego dziadka, którego zabił piorun.

Ale wracając do kobiety, stała przed domem i z ojcem dziecka podziwiała fajerwerki dla uczczenia 4 Lipca, gdy zbliżała się burza.
W momencie, kiedy oboje stwierdzili, że lepiej wejść do domu, uderzył w nich piorun. Na szczęście znajomi byli w pobliżu i zadzwonili po ambulans. W telewizyjnych wiadomościach oboje wspominali, że nie pamiętają uderzenia pioruna. Obudzili się na ziemi
z poparzonymi palcami. Kobieta trafiła do szpitala i urodziła zdrową Kimberly (cesarskie cięcie).

Jakie szanse miała ciężarna, żeby przeżyć uderzenie pioruna? Okazuje się, że całkiem duże. Według statystyk aż 9 na 10 osób ujdzie z życiem. A jak często może przytrafić się zmierzenie z piorunem? Osoba, która żyje 80 lat ma szansę 1: 3000 na porażenie. Największe prawdopodobieństwo przypada na wiek od 20-40 lat, gdy człowiek najczęściej podróżuje.

Skutki uderzenia piorunem, oprócz śmierci, są różne. Ofiary nie pamiętają samego zdarzenia, bo często tracą przytomność. Mogą też utracić chwilowo nawet wzrok i słuch. Niektóre osoby nie wytrzymują napięcia prądu elektrycznego i może dojść do złamania ich kręgosłupa. Następują też zaburzenia pamięci i koncentracji,
a czasem przychodzi depresja.

Lepiej nie być rażonym przez piorun teraz w czasie upalnego lata, gdy burze wiszą w powietrzu! Jakie są zatem patenty na przeżycie w dobrej kondycji? Małe przypomnienie. Podczas burzy należy w górach zejść jak najniżej. Jeśli jesteśmy na plaży, najlepiej usunąć się z otwartego terenu. Nie opierać się o ścianę czy drzewo, w które może uderzyć piorun. Koniecznie znaleźć suche miejsce i odizolować się od mokrego podłoża (stanąć na torbie lub plecaku). Podczas burzy zalecane jest klęczenie w suchym schronieniu ze złączonymi nogami, odizolowanymi od podłoża. Nie zapomnijmy odłożyć od siebie metalowych przedmiotó jak parasolki, anteny czy wędki. Jeśli jest auto w pobliżu, najlepiej w nim się zamknąć i przeczekać.

Bezpiecznego lata!

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Kto się mną zaopiekuje?”
Następny artykuł„Kolor skóry nie ma wpływu na to, czy człowiek jest dobry czy zły” – dzieci komentują kontrowersyjną reklamę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj