Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6 w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły.

Dziś prezentujemy rodzica Paula Kokojenko z Polskiej Szkoły im. Marszałka Piłsudskiego w Rowville, w Australii. Paul nie zna języka polskiego i nasze e-maile były pisane w języku angielskim. Publikujemy zatem odcinek w dwóch językach.

xxx

Urodziłem się w Australii. Jestem pochodzenia ukraińsko – polskiego. Moja córka Monika skończyła 11 lat.  Żona Agnieszka urodziła się w Polsce. Pracuję w przemyśle hydraulicznym jako koordynator jakości produktów.

Trzykrotnie odwiedziłem Polskę o różnych porach roku. Polska jest pięknym krajem pod wieloma względami. Niektóre polskie tradycje i obyczaje są ciągle żywe jak to było przed wiekami. Niesamowite, że historia Polski ma ponad 1000 lat. Język polski jest ważny dla mojego dziecka, żeby kontynuować tradycje i być w stanie komunikować się z rodziną w Polsce.

Moja ulubiona polska potrawa? To oczywiście pierogi. Składniki na pierogi są proste, ale mogą być z różnym nadzieniem. Pierogi nie na słodko, a podawane ze śmietaną, są pyszne! Moje babcie lepiły pierogi dla mnie i mojej rodziny.

Bardzo lubię zimę, szczególnie śnieg. Śnieg jest taki piękny! Moja żona z córką właśnie wróciły z wyjazdu na narty do Mt. Buller, 3 godziny drogi od naszego domu w Melbourne.  Jest mnóstwo miejsc, gdzie można cieszyć się śniegiem w Australii, niektóre z nich są w Australijskich Alpach,  ciagnące się na południu kraju.

Interesuję się fotografią, sportem i kolekcjonuję filmy. Uwielbiam fotografować moją rodzinę i architekturę krajobrazu, gdy podróżuję. Cieszę się moją kolekcją Steelbook, czyli limitowaną edycją klasycznych filmów, zapakowanych w metalowe pudełka, często wzbogacone specjalną grafiką. Jestem fanem klubu futbolowego Essendon Football Club i koszykarskiego zespołu Boston Celtics, a także zespołu futbolowego San Francisco 49ers.

Gratulujemy wyróżnienia!

.

.

I was born in Australia. My ethnic background is Ukrainian and Polish. I have one daughter. Monika is 11 years old. My wife’s name is Agnieszka. She was born in Poland. I work in the plumbing industry as a Product Quality Coordinator.

I have been to Poland three times at different times of the year. Poland is such a beautiful country in many ways. Polish traditions and customs remain as strong today as they did centuries ago. It amazes me how the history of Poland spans over a thousand years. The Polish language is important to my child to continue the tradition and to be able to communicate with the family in Poland.

My favorite Polish dish? It would have to be pierogi. The ingredients for Pierogi are simple but can be made with different fillings. Savoury pierogi served with sour cream are very delicious. My grandmothers used to make them for me and the family.

Yes, I do like winter very much, especially snow. Snow is just so beautiful! My wife and daughter have just come back from a skiing trip at Mt. Buller, 3 hours away from home in Melbourne. There are plenty of places to enjoy snow in Australia, some of the major destinations include the peaks of the Australian Alps. The Australian Alps is a mountain range in southeast Australia.

My hobbies are photography, collecting movies and sports. I enjoy taking portrait photos of my family and landscape photos when I travel. I enjoy my Steelbook movie collection. A Steelbook is a limited run of a classic movie on disc, packaged in a premium metal case, often with special artwork.
I follow certain teams in different sports. Essendon Football Club (Australian Rules Football), Boston Celtics (National Basketball Association) and San Francisco 49ers (National Football League). 
.

Edycja: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Paula Kokojenko

Konkurs jest finansowany z funduszy Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Jagodowe chwile marzeń 
Następny artykuł„To jest moje miejsce” – filmowy konkurs dla dzieci i młodzieży na Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj