plecak do szkolyKoniec wakacji i czas do szkoły. W sklepach pojawiły się promocje na artykuły szkolne,
w tym na tornistry i plecaki. Wielu rodziców zastanawia się, jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę. Niektórzy kierują się wyglądem i modą, inni zaś – gustem dziecka albo ceną. Przy wyborze plecaka, który ma pomieścić potrzebne przedmioty, sprzyjać prawidłowemu trzymaniu postawy przez rozwijające się dziecko i służyć mu przez cały rok szkolny albo dłużej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Przede wszystkim ciężar. Norma Unii Europejskiej przewiduje dopuszczalny bagaż dla dzieci w granicach 2 kg. Jednak w Polsce nie ma jeszcze przepisów regulujących kwestię maksymalnego ciężaru noszonych tornistrów przez uczniów w klasach I-III. Państwowy inspektor sanitarny zaleca, aby obciążenie dziecka (tornister wraz z zawartością) nie było większe niż 10 -15 % jego masy ciała (np. dziecko o wadze 20 kg może przenosić ciężar do 3 kg). Dlatego ważne jest, aby przy wyborze plecaka czy tornistra kierować się jego wagą.

Ponadto dobrze jest wybrać plecak lub tornister, który:

– jest wykonany z dobrego materiału i ma zamki oraz zapięcia wysokiej jakości;

– ma sztywną tylną ściankę i jest dobrze wyprofilowany, dzięki czemu będzie dobrze przylegał do pleców;

– ma mocne, szerokie, regulowane szelki oraz dodatkowe zapięcie z przodu klatki piersiowej, które stabilizuje plecak podczas noszenia;

– ma odpowiednią wielkość (niektóre książki, zeszyty ćwiczeń i skoroszyty mają format A4);

– ma oddzielne komory, dzięki czemu dziecko osobno będzie wkładało podręczniki i zeszyty oraz pojemnik ze śniadaniem;

– ma zewnętrzną kieszonkę na butelkę z napojem, co umożliwia zaspokojenie pragnienia bez otwierania za każdym razem całego plecaka;

– łatwo się zapina i rozpina;

– posiada elementy odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo na drodze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmierzch.

UWAGA! Długość szelek powinna być tak dopasowana, by dziecko mogło swobodnie je zdejmować i zakładać oraz aby plecak dobrze przylegał do pleców. Należy pamiętać, by regulować szelki w zależności od odzienia wierzchniego noszonego w poszczególnych porach roku.

Od jakiegoś czasu można kupić w sklepach plecaki na kółkach. W szkole, w której uczę, niektórzy uczniowie takie plecaki posiadają. Muszę przyznać, że nie jestem przekonana do zasadności takiego wyboru. Co prawda wygodne jest to, że można plecak ciągnąć, a nie nosić na plecach. Jest dużo lżej. Jednakże dziecko zazwyczaj trzyma uchwyt plecaka swoją dominującą ręką (dzieci praworęczne i leworęczne) i bardzo rzadko zmienia na drugą. Poruszając się po schodach trzeba podnieść plecak i przenieść go, trzymając zazwyczaj w jednej ręce,
a to powoduje nadmierne obciążenie jednej strony ciała i narażenie rozwijającego się organizmu dziecka na niebezpieczeństwo skrzywienia kręgosłupa. Ponadto podczas niesprzyjającej pogody, kiedy są kałuże lub śnieg, jest to już mniej wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy dziecko samodzielnie chodzi do szkoły. Dodatkowo plecak, który wydaje się dzieciom lżejszy, bo nie trzeba go nosić, często jest przez nich nadmiernie „dopakowywany”.

Najlepiej, kiedy ciężar plecaka jest rozłożony równomiernie na obu ramionach.

Zdarza się, że dzieci mają takie same plecaki i kiedy są one ustawione na korytarzu, w szatni lub w świetlicy, gdzie są również plecaki dzieci z innych klas, najmłodsi uczniowie mogą mieć kłopot z odnalezieniem właściwego. W takiej sytuacji można przyczepić do plecaka dodatkowy element odblaskowy lub malutką maskotkę.

Wspólne wyjście z dzieckiem po zakup plecaka czy tornistra może być doskonałą okazją do rozwijania jego samodzielności i odpowiedzialności. Dziecko często żyje chwilą, dniem dzisiejszym, nie potrafi przewidywać skutków swoich bieżących działań. Dlatego uczenie się przez nie odpowiedzialności i samodzielności trwa bardzo długo, a takie zakupy są jedną z sytuacji, w których te cechy można rozwijać.

Podczas zakupów warto poświęcić trochę czasu na rozmowę z dzieckiem o tym, co myśli na temat danego artykułu i zapytać, który plecak lub tornister najbardziej mu się podoba i dlaczego. Można dokładnie ustalić, na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Kiedy dziecko już wskaże, jakie plecaki/tornistry podobają mu się najbardziej, a my widzimy, że spełniają wszelkie wymogi, to dobrym pomysłem jest pozwolić przyszłemu uczniowi na samodzielny wybór.

Dziecko, któremu pozwalamy na kulturalne wyrażanie swojego zdania i decydowanie o niektórych sprawach, będzie miało większą szansę stać się w przyszłości samodzielnym i odpowiedzialnym człowiekiem.

Życzę udanych zakupów!

Iwona Sołtysiak
Zapraszamy na blog autorki www.IwonaSoltysiak.pl

Poprzedni artykuł„Andrzejkowe wróżby”Następny artykułDziewczyny i chłopaki z mojego osiedla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj