W czasie letnich miesięcy mamy okazję, by przyjrzeć się bliżej ptakom. Podziwiać, podglądać i  inspirować się nimi. To właśnie robi ptasiarz, czyli hobbysta, który obserwuje ptaki w ich naturalnym środowisku, fotografuje je, czyta publikacje na ich temat. Miłośnicy ptaków mają w parkach i rezerwatach ustawione specjalne kryjówki i wieże obserwacyjne, które ułatwiają podglądanie ptaków bez niepokojenia ich z bliska.

W języku angielskim są dwa czasowniki na podglądanie ptaków: birdwatching i birding. Między nimi jest istotna różnica. W przypadku birding – podglądanie ptaków wiąże się nawet z podróżowaniem specjalnie do miejsc, w których przebywają ptaki. Za birdwatching można nawet uznać obserwowanie ptaków w ogródku.

.

Merganser

.

Józef Pacia, znany fotograf- kronikarz przedstawień Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku, jest też miłośnikiem podglądania ptaków. W USA mieszka od 28 lat i właśnie w tym kraju zaczął fotografować ptaki.

Prezentujemy dziś kilka fotografii z jego bogatej ptasiej kolekcji.

.

Great Blue Heron

.

.

Wszystkie ptaki  na zdjęciach fotografowalem w  hrabstwie Sussex w New Jersey – mówi Józef. Tracza (Mergansera) przyłapałem na rzece Delaware, a resztę w Franklin, miasteczku w którym mieszkam.

Fotografowanie przyrody to dla mnie wspaniały relaks. Podstawowym czynnikiem do udanego fotograficznego polowania na ptaki jest harcerska zabawa w podchody, czyli bezszelestne skradanie się jak najbliżej ptaka – zdradza tajemnicę.

.

Swan

.

Old World Flycatcher

.

Józef potrafi się zbliżyć do ptaków, ale raz przyszło mu uciekać przed zdenerwowanym gąsiorem.

Ptaki można podglądać cały rok, ale najlepiej to robić na wiosnę, kiedy zaczynają budować gniazda, a później wysiadywać na jajkach, karmić młode aż do pierwszych lotów piskląt – radzi Józef. – W moim amerykańskim domu nie mam ptaków, ale w Polsce miałem kanarki – wspomina.

.

Great Egret

.

Podglądanie ptaków to również zdobywanie interesującej wiedzy. Wszyscy ptasiarze wiedzą, że samotne ptaki śpią z jednym okiem otwartym, by drugim obserwować otoczenie. Trzeba być czujnym i gotowym do obrony. Wtedy śpi tylko jedna połowa mózgu ptaka!

.

Goldfinch

.

Red-Tailed Hawk i Red Winged Blackbird
Red-Tailed Hawk i Red Winged Blackbird

.

Ptaki mają bogate miejsce w literaturze. Są symbolem wolności, swobody, dobrej albo złej wiadomości. Gdy myślę o literaturze i ptakach od razu przypomina mi się opowiadanie pt. „Ptaki” Brunona Schulza, gdzie umysł głównej postaci jest zawładnięty pasją wyhodowania ptaków.

Tak, teraz jest dobry moment, żeby wstać od komputera i wyjść na podglądanie ptaków.

.

Danuta Świątek

Fotografie: Józef Pacia

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Wrześniowy dzwonek
Następny artykułWeekend poza miastem: Kaaterskill Falls

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj