Nagroda – wyróżnienie pod nazwą „It Takes a Village” jest przyznawana w Linden, NJ od września 2023 r. z inicjatywy obecnego burmistrza miasta. Może ją otrzymać każdy, kto jest szczególnie zaangażowany w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Wyróżnienie jest przyznawane podczas comiesięcznych obrad miejskiego zarządu do spraw edukacji – Linden Board of Education. Kandydatury nominowanych rozpatruje komisja pod kierownictwem dr Berghammer (Prezydent Zarządu). 

W lutym 2024 r. nagrodę tę otrzymała nasza redakcyjna koleżanka, autorka artykułów na temat Dni Dwujęzyczności, a przede wszystkim autorka cyklu recenzji – felietonów „Dobra Polska Książka” – Anna Pelesz.

Pani Anna od niespełna 20 lat pracuje dla Linden Public Schools jako nauczycielka ESL (języka angielskiego jako drugiego), ale nie jest to bezpośredni powód otrzymania tego wyróżnienia. Do nagrody nominowała ją pani Orelien – kierownik departamentu nauczania języków i edukacji dwujęzycznej. Wręczając nagrodę powiedziała: „Pani Pelesz została doceniona za to, co robi poza codziennym nauczaniem ESL, za swoje zaangażowanie dla polskiej i ukraińskiej społeczności w Linden i nie tylko.”  

Zauważono jej wysiłki w promowaniu polskiej literatury i kultury: artykuły w prasie lokalnej, organizowanie Dni Dwujęzyczności, wspieranie szkolnictwa polonijnego jako rodzic (19 lat) i nauczyciel (10 lat), organizowanie spotkań autorskich w miejskiej bibliotece publicznej, prowadzenie warsztatów, itp. Zauważone zostały również liczne artykuły publikowane na portalu Dobra Szkoła Nowy Jork, które – jak wiemy – posiadają zasięg nie tylko lokalny.

Jeśli chodzi o społeczność ukraińską, podkreślono rolę łącznika między rodzicami i pracownikami szkoły, jaką pani Anna pełni, wolontariat w lecie, kiedy potrzebna jest pomoc w procesie transferu uczniów do odpowiednich szkół, wolontariat na rzecz społeczności ukraińskiej oraz współorganizowanie grupy wsparcia dla uczniów niedawno przybyłych z Ukrainy. 

Przemawiając podczas uroczystości Pani Orelien powiedziała: „Anna jest bardzo proaktywna w naszej społeczności. Często wychodzi z propozycjami nowych inicjatyw. Zawsze możemy na nią liczyć podczas naszych wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz zwykłych sesji informacyjnych dla rodziców. Pani Pelesz bardzo często wykorzystuje swoją znajomość języków również w celach translatorskich. Pełni przy tym rolę łącznika językowo – kulturowego dla nowoprzybyłych rodzin.”

A co mówi pani Anna?

„Jest mi niezmiernie milo, że zostały docenione moje wysiłki na rzecz społeczności polskiej oraz ukraińskiej w Linden i nie tylko. Ci, którzy mnie znają i ze mną współpracują, wiedzą, że lubię być zaangażowana w pracę zespołową. Uważam, że warto być blisko ludzi, słuchać ich i podejmować inicjatywy dla naszego wspólnego dobra. Jestem wdzięczna za to wyróżnienie. Traktuję je jako dodatkową motywację do działania oraz do podejmowania kolejnych wyzwań.” 

Gratulujemy! 

.

DSNY

Poprzedni artykułW Linden lubią polskie wiersze
Następny artykuł„Pierwsza pisanka” – bajka wielkanocna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj