Julia i Miecio

Małgorzata Chustecka jest lekarzem internistą. Mieszka w stanie Connecticut. Do USA przyjechała ponad 20 lat temu. W 2010 roku założyła organizację charytatywną The Aid for Orphans Relief Foundation (AORF) w New Haven, CT.

Danuta Świątek: Komu pomaga pani fundacja?

Małgorzata Chustecka: Założyłam fundację, aby pomagać osieroconym dzieciom, przede wszystkim
w Polsce, ale ostatnio również na całym świecie. W trakcie starań o adopcję dziecka, które przebywało
w polskim ośrodku wychowawczo – społecznym na Śląsku, poznałam warunki życia dzieci w tej placówce. Jest tam około 140 dzieci, wsród nich są dzieci bardzo chore, potrzebujące nie tylko specjalnej troski, ale przede wszystkim opieki lekarskiej i rehabilitantów, leków, wszelkiego rodzaju odżywek, witamin i pożywienia.

Opiekunki ośrodka, siostry zakonne, wkładają wiele serca i troski w leczenie i pielęgnowanie dzieci, jednakże wszystkie zabiegi dokonywane w celu ratowania zdrowia i życia wychowanków możliwe są tylko w oparciu o odpowiednie środki finansowe. Zdobywam i przesyłam potrzebne dzieciom leki,
oraz w miarę swoich możliwości finansowo wspieram ten ośrodek.

Zaadoptowałam także jedno z przebywających tam dzieci i jestem szczęśliwa patrząc, jak dziecko to wspaniale się teraz rozwija. Jednak nie mogę sama pomóc wszystkim dzieciom, dlatego szukam ludzi
o wrażliwych sercach, którzy mogą wspierać działalność fundacji. Bez pomocy sponsorów moja fundacja nie będzie w stanie rozszerzyć swojej działalności i pomoc nie będzie w pełni wystarczająca.

Danuta Świątek: Ile osób działa w pani fundacji?

Małgorzata Chustecka: Moja fundacja jest mała, działają w niej zaledwie 4 osoby i zawsze poszukuję wolontariuszy. Jestem szczęśliwia, ze fundacja jest otoczona ludźmi dobrej woli, którzy wspomagają moją działalność, w miarę możliwości poświęcając swój czas.

Danuta Świątek: Komu fundacja już pomogła i jak ta pomoc wygląda?

Małgorzata Chustecka: Oprócz wspomnianego ośrodka opiekuńczego na Śląsku, fundacja wysłała paczki z lekami do afrykańskich sierocińców w Ghanie. W pierwszym roku działalności fundacji wysłane zostały produkty o wartosci 67 tys.dolarów, a w drugim roku wartość wzrosła do 116 tys. dolarów. Chciałabym, aby fundacja rozwijała się dalej w tym samym tempie. W lipcu tego roku dwie osoby z mojej fundacji wezmą udział w Yale Alumni Service Corps (YASC) Africa Project w Ghanie, co będzie szansą na bezpośrednie poznanie potrzeb osieroconych dzieci w Ghanie.

Piotr Filochowski, Małgorzata Chustecki, Ania Filochowska

Danuta Świątek: Dochód z koncertu Ani i Piotra Filochowskich, który odbędzie się 21 kwietnia w Fundacji Kościuszkowskiej, będzie przeznaczony na pomoc dla pani organizacji. Czy często są organizowane podobne imprezy?

Małgorzata Chustecka: Poprzednia taka impreza odbyła się w Hartford, CT, podczas wyborów Miss Polonia. W przyszłości mamy zamiar częściej organizować podobne imprezy. Ania i Piotr Filochowscy, którzy współpracują z naszą fundacją, zawsze są chętni do zagrania koncertów charytatywnych.

Danuta Świątek: Czy Polacy w USA mają otwarte portfele na pomoc charytatywną?

Małgorzata Chustecka: Polacy w USA chętnie wspomagają charytatywne imprezy, ale wpływy finansowe są wciąż bardzo symboliczne.

Danuta Świątek: Czy pani organizacja jest też skierowana na szukanie wsparcia finansowego u Amerykanów, czy tylko wśród Polaków?

Małgorzata Chustecka: Szukamy wsparcia finansowego zarówno w społeczeństwie amerykańskim,
jak i wśród Polaków.

Danuta Świątek: Jak można kontaktować się z pani fundacją?

Małgorzata Chustecka: Moja Fundacja ma swoją stronę Internetową: www.aidorphansrelief.org, przez którą można się skontakować lub przesłać donacje.

Adres pocztowy:

The Aid for Orphans Relief Foundation
c/o Internal Medicine of Greater New Haven
1952 Whitney Avenue, 3rd Floor
Hamden, CT 06517

Danuta Świątek: Bardzo dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek
Foto: archiwum rodziny Chustecki

Koncert utalentowanego rodzeństwa Ani i Piotra Filochowskich, którzy zagrają na skrzypcach, odbędzie się 21 kwietnia o godz. 4pm w Fundacji Kościuszkowskiej,
15 E. 65th Street, New York, NY 10065.

Bilety w cenie $20 i $15 dla studentów i członków Fundacji Kościuszkowskiej.
Można je nabywać w Internecie www.thekf.org

Poprzedni artykuł„Mowa ciała”
Następny artykuł„XII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Chicago”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj