„Oświata polska poza granicami Rzeczypospolitej – stan
i perspektywy nauczania przedmiotów ojczystych na obczyźnie”- to temat przewodni tegorocznego XII Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, który odbędzie się w dniach 25- 28 maja 2012 w Chicago.

Organizatorem zjazdu pod patronatem Komisji Oświatowej Kongresu Polonii Amerykańskiej jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z siedzibą w Chicago przy współpracy
z Centralą Szkół Dokształcających Wschodniego Wybrzeża, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża oraz Związkiem Nauczycieli Polskich z Michigan.

Nadchodzący XII Zjazd w Chicago poświęcony będzie najważniejszym zagadnieniom dotyczącym metodyki nauczania języka polskiego w placówkach szkolnych wśród dzieci
i młodzieży oraz zachowania tożsamości kulturowej wśród młodego pokolenia Polonii. Swój głos będą mieli także przedstawiciele młodej Polonii- studenci amerykańskich uniwersytetów, którzy ukończyli polskie szkoły i zakładają polonijne organizacje na amerykańskich uczelniach wyższych.

„Coraz częściej do naszych placówek trafiają dzieci, które w domu nie posługują się językiem polskim.”- twierdzą organizatorzy na stronie zjazdu http://zjazdchicago2012.com – „Ich rodzicie, posiadając polskie korzenie lub ukończywszy w przeszłości polskie szkoły, przyprowadzają je do nas w nadziei, iż dokonamy tego, z czym oni nie są w stanie sobie poradzić- nauczymy ich dzieci posługiwać się językiem polskim
i zaszczepimy w nich świadomość polskich korzeni. Jest to zadanie niezmiernie trudne i wymagające ogromnego nakłady pracy. Stoimy wszyscy przed problemem, w jaki sposób nauczać języka polskiego jako drugiego, z jakich metod i środków dydaktycznych korzystać, gdzie szukać pomysłów, inspiracji, pomocy.”

Jak podkreślają organizatorzy Zjazd ma być również doskonałą okazją do ponownego spotkania
w serdecznym gronie, wymiany doświadczeń i refleksji, pogłębienia wiedzy oraz podzielenia się własnymi myślami ze wszystkimi, którzy przejmują się losem szkół polonijnych, a także zachowaniem języka polskiego i kultury polskiej wśród młodych pokoleń Polonii.

Na Zjazd zaproszonych zostało wielu gości, między innymi wykładowcy oraz metodycy i dydaktycy
z Polski, którzy zajmują się językiem polskim i metodami jego nauczania jako języka drugiego i obcego. Program Zjazdu jest bardzo atrakcyjny i zróżnicowany, a warsztaty i dyskusje panelowe pozwolą na podzielenie się własnymi doświadczeniami i zdobycie nowych umiejętności.

Koszt uczestnictwa w zjeździe wynosi $575 (warsztaty, zakwaterowanie, bankiet, wycieczkę, wyżywienie).
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Zjazdu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie http://zjazdchicago2012.com
Pytania związane z tym wydarzeniem, prosimy kierować na adres: zjazdchicago2012@gmail.com.

DPS

Poprzedni artykuł„Nie mogę sama pomóc wszystkim dzieciom”
Następny artykułBabcia Bożenka: „Urok Zmartwychwstałego Chrystusa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj