599074_316031768482901_2067777948_n

Część 2: ZAMIEŃ PASJĘ Z BIZNES

Problemem, dla którego większość ludzi nie opiera swojego życia na pasji, jest… zbyt niska ocena siebie.

Przede wszystkim polega to na tym, że człowiek nie bierze za pomoc innym pieniędzy, gdyż uważa, iż nie zasługuje.

Kiedy zacząłem prowadzić indywidualne coachingi dla ludzi, to moje stawki były dużo niższe. Dlaczego obecnie są wyższe? Czy tak bardzo wzrosły moje umiejętności?


Na pewno wzrosły, ale przede wszystkim zobaczyłem, że moja służba dla innych jest więcej warta niż myślałem. Poza tym zauważyłem, że szybciej następują zmiany w ludziach, którym pomagam, ponieważ im więcej ich to kosztuje, tym bardziej to cenią i poważniej do tego podchodzą.

Mój znajomy studiował medycynę. Jeden z jego kolegów z roku wolał godzinami oglądać obrazy niż zagłębiać się w rozróżnianie ucha środkowego od ciała jamistego 🙂 Okazało się, że jego rodzice powiedzieli, że będą mu sponsorować dowolne studia… medyczne. Osobiście wolałby studiować malarstwo, ale nie wierzył, że sam będzie w stanie się utrzymać.

Tutaj dotykamy drugiego problemu, dla którego ludzie nie żyją zgodnie ze swoją życiową pasją. Tą przyczyną jest presja innych ludzi. Oczywiście, żeby presja się rozwinęła, potrzebna jest nasza zgoda. To czy zgadzamy się na presję czy nie, zależy tylko od nas. Oczywiście, że nie jest to łatwe, ale ciągle jest to zależne od nas. Jeżeli ciągle będziesz żył dla innych, to kiedy będziesz żył dla siebie? Urodziłeś się jako indywidualność, nie kończ więc jako kserokopia!

A co w przypadku, jeśli twoje oczekiwania finansowe są większe niż to, co wydaje ci się, że może zapewnić twoja pasja? Pozwól, że odpowiem nie swoimi słowami
Bodo Schäfer, niemiecki multimilioner, człowiek, który sam zbudował swój finansowy sukces, często mówi: 
„Nie było jednak nikogo (sic!), kto zarobiłby duże pieniądze robiąc to, co nie sprawia mu przyjemności.”

Myślę, że jest tak dlatego, bo aby naprawdę dużo zarabiać, musisz pokonać wiele przeciwności. Jest to o wiele, wiele łatwiejsze, kiedy robisz to, co lubisz.

Jak zacząć?

Potrzebujesz zbudować model biznesowy.
Można to zrobić na wiele różnych sposobów, podam jeden z nich. Odpowiedz na następujące pytania:

Co chcesz zrobić?
Jak to będziesz robić?
Na czym będziesz zarabiać?
Jakie będą koszty?
Jakie będą przychody?
Jakie będą zyski?
Jak dotrzesz do klientów?
Jak możesz spróbować nie wchodząc w zbytnie (lub żadne) koszty?
Kiedy zaczniesz?
Gdzie zaczniesz?
Jak zweryfikujesz swoje działania?


Pracę swoich marzeń łatwiej jest sobie stworzyć niż znaleźć. Kto szuka pracy w sposób konwencjonalny, raczej nie może na to liczyć. Aby sobie taką pracę zapewnić trzeba doskonale znać samego siebie.
~ Y. Pigneur

Andrzej Burzyński

Andrzej Burzynski-2Andrzej Burzyński – szkoleniowiec, którego główną pasją jest rozbudzanie i rozwijanie potencjału zarówno swojego jak i innych. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwóch synów. Założyciel Instytutu Rozwoju Osobistego KOAH. Wykładowca Alternatywnej Szkoły Biznesu i Rozwoju Osobistego. Prowadzi cotygodniowe audycje w Radio Kontestacja. Autor książek: „Od pasji do biznesu”; „Życie pełne pasji”; „Przemawiaj z pasją”; „Przebacz i uwolnij siebie”. Prowadzi blog AndrzejBurzynski.pl poświęcony tematyce szkoleniowej.

Poprzedni artykułJasełka w Akademii Języka Polskiego w Manchester
Następny artykułPolska szkoła w Yonkers – polski przyczółek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj