Zwiastowanie
Zwiastowanie

Gwarem i krzątaniną wypełniła się sala audytorium liceum w Manchester w piątkowe popołudnie 12 grudnia 2014 roku. Rodzice, uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły po raz kolejny wspólnie uczcili radosne Święta Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy dzień zadumy nad cudem narodzenia Zbawiciela, nad uczuciami Maryi i Józefa, nad przeżyciami świadków tego wydarzenia.

“Na początku było Słowo (…).Słowo stało się ciałem i zamieszkało wsród nas”. Fragment Ewangelii według Św. Jana wprowadził widzów w szczególny nastrój i zachęcił do wzięcia udziału w uroczystym przedstawieniu bożonarodzeniowym.

I oto jesteśmy gośćmi w skromnym domu Maryi i Józefa w Nazareth. Ona nakrywa stół do wieczerzy, on naprawia stołek. Przygląda im się Anioł. Józefowi trudno skupić się na pracy, targają nim wątpliwości i ma mnóstwo pytań. Z pomocą przychodzi Anioł, który uspokaja zatroskanego Józefa. Wiara i miłość sprawiają, że oboje z Maryją postanawiają wypełnić wolę Bożą.

Maryja i Józef  szukają gospody
Maryja i Józef szukają gospody
Pasterze przy szopce
Pasterze przy szopce

Rozpoczyna się długa i mecząca wędrówka Maryi i Józefa do Betlejem. Na scenie pojawia się gospoda, a nieco dalej stajenka. Zanim jednak Maryja z Józefem dotrą do niej, przechadzają się wśród widowni prosząc o nocleg. Niestety nigdzie nie ma dla nich miejsca. Zmęczeni długą podróżą trafiają wreszcie do gospody. Właścicielka lituje się nad cierpiacą Maryją i oferuje nocleg w oborze. Rozbrzmiewa kolęda “Bóg się rodzi” a roześmiane Anioły roznoszą widzom radosną nowinę. Tymczasem na scenie zajaśniał, bo oto małe, rozkoszne Aniołki układają się do snu na poduszeczkach-chmurkach. Pora się obudzić Aniołeczki i powitać małego Jezuska!

Jako pierwsi przybywają do stajenki pasterze. Nieco wcześniej, zmęczeni pilnowaniem owiec, zasnęli przy ognisku. Obudziła ich radosna nowina. Tuż za nimi z darami Trzej Królowie kłaniają się i oddają swą cześć. Mądre słowa wdzięcznosci Maryi przypominają, że najcenniejszym darem dla Jezusa są nasze czyste serca.

Anioły i Aniołki...
Anioły i Aniołki…
Grupowe: Uczniowie Akademii Jęz.Polskiego oraz zaproszeni księża
Grupowe: Uczniowie Akademii Jęz.Polskiego oraz zaproszeni księża

W tym momencie przenosimy się do pięknie udekorowanego domu w czasach nam współczesnych. Dzieci ubierają choinkę, stół jest już nakryty do uroczystej wieczerzy wigilijnej. Padają ciepłe słowa o osobach bliskich, kochanych, ale też o samotnych i opuszczonych. Nie pominięto tych, którzy już odeszli.

I tak przeszłość połączyła się z teraźniejszością, wysyłając w świat przesłanie: ”Kolęda głosi wszystkim ludziom: niech będzie Bogu chwała, a ludziom pokój, który daje Dzieciątka rączka mała”.

Na koniec przyszedł czas na tradycyjne łamanie się opłatkiem, składanie serdecznych życzeń i wspaniałą ucztę wigilijną. Ogromną radość wzbudziło pojawienie się Mikołaja, który obdarował prezentem każde dziecko, bo przecież każde dziecko zasługuje na nagrodę.

W imieniu Akademii Języka Polskiego w Manchester życzymy wszystkim szczęścia i zdrowia w Nowym 2015 Roku.

Autorzy tekstu: Anna Iwaszkowska, Kinga Dobrzański, Katarzyna Misztela
Zdjęcia: Lidia Wrażen

Poprzedni artykułJak powstają dekoracyjne świece
Następny artykułŻyj ze swojej pasji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj