O Edycie Gawryś z Włoch pisaliśmy na naszym portalu dwukrotnie. Najpierw, gdy została autorką przewodnika dla dzieci po najmniejszym kraju, Watykanie. Potem o szkole dla polskich dzieci w Bolonii.

Tym razem Edyta spełnia się w nowej roli. Jest przewodnikiem po Włoszech. Nasi czytelnicy, którzy wybierają się do jej kraju, mogą skorzystać z  pomocy Edyty.

Danuta Świątek

Oddajemy jej głos.

We Włoszech żyję od dwunastu lat. Przyjechałam do Bolonii z Grójca- miejscowości spod Warszawy. Zajmowałam się różnymi rzeczami: byłam nauczycielką w szkole polskiej (ponieważ w Polsce skończyłam polonistykę), założyłam polsko-włoskie stowarzyszenie, napisałam dwie książki dla dzieci- przewodniki kulturalne. W zeszłym roku ukończyłam historię sztuki na Uniwersytecie w Bolonii, ale od zawsze pasjonowałam się architekturą, malarstwem, rzeźbą. Z mojej pasji postanowiłam, stworzyć zawód i zdałam egzamin na przewodnika turystycznego po Włoszech. Organizuję trasy po Bolonii, Florencji, Rzymie i wszędzie tam, gdzie ciekawy turysta będzie chciał zajrzeć. Opowiadam o dawnych czasach, wspominam fakty, które wpłynęły na bieg historii, snuje opowieści o włoskim życiu, o smakach i obyczajach! Pokazuję dawne pałace i kościoły- skonstruowane setki lat temu i odpowiadam na pytania: dla kogo? Za czyje pieniądze? Co dziś przechowują?

Dla turystów amerykańskich mogę opracować dodatkową trasę: po polskich śladach we Włoszech. W Reggio Emila powstał hymn polski, na bolońskich, florenckich lub rzymskich budynkach dosłownie roi się od tablic upamiętniających naszych rodaków: „tu mieszkał Adam Mickiewicz”, „tu studiował wielki polski astronom Mikołaj Kopernik”, „to nagrobek księcia polskiego Stanisława Poniatowskiego”- spokrewnionego z królem Poniatowskim. Obecne są polskie żołnierskie cmentarze z II wojny światowej: w Monte Cassino, w Bolonii lub Loreto, które mówią same za siebie… Zachęcam na zwiedzanie Italii również szlakiem poloników z przewodnikiem wyspecjalizowanym w temacie!

Współpracuję z biurami podróży, z grupami prywatnymi oraz z osobistościami VIP. Kontakt: edy.gawrys@gmail.com

Poprzedni artykułBiegać każdy może…
Następny artykułDobra Polska Szkoła na konferencji o języku polskim na KUL-u
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj