Nieoczekiwana sytuacja związana z pojawieniem się w naszym życiu koronawirusa, nagłe przerwanie codziennego schematu funkcjonowania dziecka w społeczności i w środowisku szkolnym, zachwianie dziecięcych rytuałów, odizolowanie dziecka od przyjaciół, nauczycieli, od tradycyjnej formy nauki, a przede wszystkim od beztroskiej, dziecięcej zabawy ma świeżym powietrzu wywołało w nauczycielach Szkoły Polskiej w Rzymie konieczność szybkiej interwencji.

.

.

Przerwanie tej codziennej ciągłości, niepokojące rozmowy w gronie rodzinnym, fala przerażających informacji prezentowanych w środkach masowego przekazu to niewątpliwie dawka niepokoju, niepewności, smutku, strachu która spłynęła na naszych najmłodszych uczniów z ogromnym impetem.

Nauczyciele Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie, już od pierwszych momentów pandemii rozpoczęli prowadzenie zajęć lekcyjnych online za pomocą Skype, a Zespół Bibliotekarzy Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Rzymie ogłosił dodatkową formę aktywności – konkurs związany tematycznie bezpośrednio z tą anormalną sytuacją, mający na celu pomoc dzieciom w wyrażeniu emocji w tym tak trudnym momencie.

.

.

Konkurs zaplanowano w dwóch kategoriach wiekowych dla dzieci młodszych został zatytułowany ”Mój sposób na złośliwego wiruska” i przewidywał wykonanie rysunku lub komiksu tematycznego, natomiast dla dzieci bez ograniczenia wiekowego, przewidywał napisanie wiersza lub wypracowania na temat „Czy mój świat bez szkoły byłby naprawdę wesoły?”.

Każda forma wsparcia emocjonalnego dziecka zapewni mu pogodniejsze przetrwanie tego trudnego okresu jak i ułatwi w przyszłości sprawny powrót do „normalności”. Rozmowa z dzieckiem, rysunek, wiersz czy propozycja pisania przez dziecko pamiętnika – to proste sposoby, które ułatwię dziecku zrozumienie wrażliwej sytuacji i jednocześnie rozładowania emocji, niepokoju czy strachu.

.

.

Wśród form aktywności twórczej dziecka, na szczególną uwagę zasługuje rysunek, będący symboliczną reprezentacją świat, a jednocześnie niezbędną metodą stosowaną w diagnozie i terapii psychopedagogicznej. Pozwala on na wyrażenie nieuświadomionych lęków i pragnień, a terapeuta dzięki interpretacji rysunku poznaje niewyrażone słowami obszary osobowości. Rysunek sprawdza się zwłaszcza z dziećmi, które nie dysponują jeszcze dostatecznym zasobem słów, by opowiedzieć o swoich przeżyciach i uczuciach, również w przypadku dzieci nieśmiałych czy skrytych łatwiejsze bowiem jest dla dziecka narysowanie czegoś, niż opowiedzenie dorosłemu o stresującej sytuacji. Rysunek jest formą wyrazu dostępną dla wszystkich, prostą i uniwersalną.

.

.

Analiza twórczości człowieka jest przydatna w psychologii, ze względu na swą diagnostyczno – terapeutyczną wartość. Pozwala wniknąć w głąb psychiki człowieka, poznać stany czy konflikty wewnętrzne a po drugie jest nieocenioną metodą badawczą, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci, ze względu na brak kompletnej umiejętności werbalizowania swoich przeżyć. Barwa, kształt, każdy szczegół rysunku odgrywają tu ważną rolę, ponieważ są wyrazem wewnętrznego świata przeżyć, pragnień, fantazji jak również niepokoju i lęku, które z jakichś przyczyn są obecne w dziecku. Bardzo często w swojej twórczości dziecko zamieszcza elementy, które wywarły na nim silne wrażenia pozytywne lub negatywne, udostępniając w ten sposób uczucia i przeżycia.

.

.

Wartość terapeutyczna rysunku wyraża się poprzez ekspresję, która umożliwia uzewnętrznienie napięć, pozbycie się ich czyli dokonania swoistego oczyszczenia ze stresujących bodźców a co za tym idzie odzyskaniu spokoju i równowagi. A co najważniejsze; rysunek wprowadza nas w świat dziecka i umożliwia patrzenie na świat oczami dziecka.

.

.

Zaproponowana forma twórczej aktywności słownej jako wiersza czy wypracowanie umożliwiła dzieciom przelanie na papier myśli i emocji związanych z rolą szkoły w ich życiu. Nagłe wyrwanie dzieci czy nastolatków ze szkolnego schematu, oddalenie od przyjaciół i nauczycieli, brak możliwości bezpośredniego kontaktu, nauki, rozmowy czy zabawy wywołało burze słów i refleksji na podany w konkursie temat „ Czy mój świat bez szkoły byłby naprawdę wesoły?”.
Instytucja szkoły, jej pozytywny i nieprzerwany wpływ na sferę emocjonalną i społeczną dziecka jest jedną z podstaw poprawnego funkcjonowania w środowisku.

.

.

Zespół Bibliotekarzy SPL w Rzymie nieustannie urozmaica działania dzieci, proponując kolejne terapeutyczne, alternatywne formy kontaktu z poezją, literatura czy sztuką. Już wkrótce zaproponujemy kolejny konkurs ”Książka – mój przyjaciel” dotyczący wierszy dla dzieci słynnego polskiego autora.

Wszystkie prace konkursowe były sugestywne i przepełnione emocjami.
Dziękujemy autorom i gratulujemy fantazji i tak wspaniałej twórczości!

.

Mgr. Sylwia Woźniak
Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Rzymie

.

Czy mój świat bez szkoły byłby naprawdę wesoły?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Szkoła potrafi być tak nudna, jak fajna. Na przykład, nie lubię za bardzo uczyć się gramatyki, ale za to lubię różne fajne prace literackie lub czytać razem. Na przerwie mogę porozmawiać z kolegami i w coś się pobawić lub poczytać sobie książkę. Gdybym nie chodziła do szkoły nie dowiedziałabym się o wielu rzeczach i nie widziałabym się często z kolegami i koleżankami. Trudno jest znaleźć dzień, w którym wszyscy siedzą w domu i są wolni od zajęć, prac domowych itd.

Jeżeli mogę być szczera, to chciałabym powiedzieć Pani, że czuje się bardziej swojo z Panią niż z moimi włoskimi nauczycielkami, które znam już od pięciu lat! I do tego wolę szkołę polską niż włoską, ponieważ po pierwsze, polskie nauczycielki są mniej surowe, po drugie, język polski jest łatwiejszy, a po trzecie, szkoła polska organizuje wiele fajnych konkursów. Czasami jednak-jestem pewna, że też pani nie może zaprzeczyć-fajnie jest odpocząć od szkoły. Fajnie jest oglądać razem z rodziną film, pobyć trochę na świeżym powietrzu lub po prostu siedzieć i nic nie robić.

Sofia Di Ascenzi z 5e.

ŚWIAT BEZ SZKOŁY

Tylko w szkole się dowiecie,
ile piękna jest na świecie .
choć mam mało lat,
to bez szkoły nie jest mòj świat.

Laura Latini 2F

Materiał ukazał się na stronie https://www.polacywewloszech.com

Podsumowanie konkursu „Czy mój świat bez szkoły byłby naprawdę wesoły”? – zebrane najciekawsze prace zarówno poezja jak i wypracowanie w formie ksiązeczki online https://www.facebook.com/SzkolaPolskawRzymie/videos/255888265579492/

Poprzedni artykuł“Zatrzymane w zaćmieniu” – z Andżeliką Tokarski, nastoletnią poetką z Włoch rozmawia Irena Biały
Następny artykułPolonia a koronawirus: Włochy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj