Z ogromną przyjemnością otwieramy przesyłki z książkami do naszej redakcji, które są wynikiem pasji i oddania się sprawom wychowania dzieci w kulturze polskiej i rozwijaniu języka polskiego na całym świecie. Tym razem w redakcyjnej poczcie – przewodnik dla dzieci i młodzieży po najmniejszym państwie świata czyli „Piotrek w Watykanie” Edyty Gawryś.
„Mam nadzieję, że książka będzie interesowała treścią, będzie inspirowała do organizowania lekcji języka polskiego, historii, tradycji europejskiej i chrześcijańskiej” – pisze w liście pani Gawryś. – „Żyję i działam na rzecz Polonii włoskiej w Bolonii od 9 lat. Jestem nauczycielką języka polskiego w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Bolonii (do którego uczęszcza około 100 dzieci i zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w niedzielę), prezesem Stowarzyszenia „Na Głos” oraz redaktorem naczelnym Radia Klik, zadedykowanego Polonii oraz Włochom, zafascynowanym naszym krajem” – czytamy dalej.
Od razu korzystam z propozycji pani Gawryś i zabieram przewodnik na lekcję do mojej 3 klasy szkoły podstawowej w Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ. Autorka sugeruje, że „Książka jest napisana z myślą o starszych dzieciach około 10- letnich, ale ze względu na zabawy i rysunki nadaje się do czytania dla dzieci w wieku już nawet 3 lat. Wspólnie z rodzicem lub opiekunem”.
Moi 8 i 9-latkowie są ogromnie zainteresowani, gdy słyszą, że dowiedzą się o najmniejszym państwie świata. Najpierw odbywa się zgaduj-zgadula, w której trzeba odpowiedzieć na pytanie ilu mieszkańców ma Watykan.
– 3 miliony ludzi mieszka w Watykanie – spekuluje jeden z uczniów.
– Nie, 10 milionów” – twierdzi drugi.
– 842 osoby – podaję prawidłową liczbę.
– Ooo! – wyrywa się z ich ust.
Liczba ta w porównaniu z 320 milionami mieszkańców Stanów Zjednoczonych doskonale przemawia do wyobraźni uczniów.
Ich zdziwienie utrzymuje się przez dłuższy czas, dzięki ciekawie przemyślanym rysunkom-zagadkom w przewodniku. Uczniowie mają za zadanie np. policzyć anioły, otaczające okno z gołębicą.
– Dwadzieścia dwa- wołają podekscytowani.
– Nie, dwadzieścia trzy – powątpiewa jedna uczennica.
Połączenie kropek na rysunku Piety ujawnia, że rzeźba została uszkodzona przez jakiegoś szaleńca w 1972 roku. Ta informacja ponownie wprowadza dzieci w zdziwienie, że ‘nikt tego nie upilnował”. Wycieczka do Ogrodów Watykańskich na kartkach przewodnika również robi duże wrażenie, bo nikt z uczniów nie przypuszczał, że drzewa pochodzą z prawie całego świata.
50-stronnicowy przewodnik zbiera również moje plusy za klarowny podział informacji, oprócz głownej, na dwie małe, dodatkowe sekcje:. W „Coś takiego!” odkrywamy informacje z historii Watykanu. A w sekcji „Coś innego” mamy informacje, korygujące naszą dotychczasową wiedzę.
„Lubię widok niemowląt i starszych dzieci, które ‘zwiedzają’ galerie sztuki, wystawy, muzea razem ze swoimi rodzicami. Dzieci, które od najwcześniejszych lat mają kontakt z dziełami światowej klasy, łatwiej mogą kształtować swój gust estetyczny, poszerzyć wiedzę o świecie i jego kulturze, rozwijać zainteresowania” – twierdzi Gawryś. Jestem przekonana, że wielu naszych czytelników myśli podobnie i zabierze ze sobą przewodnik do Watykanu. A nauczyciele w szkołach polonijnych w USA skorzystają z książki na lekcjach. Osoby, zainteresowane nabyciem książki mogą kontaktować się z naszą redakcją.
Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum E. Gawryś
„Piotrek w Watykanie”, Edyta Gawryś
Wydawnictwo EKWITA, Słupsk, 2015, 50 stron
Cena uzależniona od kraju
Znam osobiście autorkę książki i na żywo mam okazję podziwiać jej ogromny zapał krzewienia polskiej kultury i literatury na terenie Włoch. Polecam zarówno „Piotrka w Watykanie”, jak pozostałe artykuły będące śladem jej działalności – szczególnie wśród najmlodszych.
Szczegóły: http://www.radioklik.net/