Bieganie wyrabia kondycję, poprawia nastrój i kształtuje charakter. 

O tym jak rozpocząć przygodę z bieganiem i przełamać swoje słabości opowiada Paweł Myśliwiec, maratończyk, Mistrz Polski w kajakarstwie górskim i popularyzator sportu wśród amerykańskiej Polonii.

.

Na mecie maratonu w Berlinie 2018

Justyna Bereza: Na całym świecie rośnie moda na bieganie. Rośnie świadomość korzyści  z niego płynących. Jednak bieganie to również wyzwanie. Czy każdy może zacząć uprawiać ten sport?

Paweł Myśliwiec: Oczywiście, każdy może zaczac biegać! Przeciwskazaniem moga byc tylko choroby serca. Oczywiście nie od razu zaczynamy biegać, najpierw to jest marsz przeplatany z biegiem. Najlepiej przed rozpoczęciem treningow poradzić sie jakiegoś trenera czy nawet instruktora fitness i zapytać, jaka forma będzie dla nas najodpowiedniejsza.

JB.: Jesteś maratończykiem. Jak zaczęła się Twoja przygoda z bieganiem?

PM.: Jeszcze 3 lata temu, podczas maratonu nowojorskiego, stałem w tłumie, podziwiałem biegaczy ale też kręciłem głową, myśląc: „to nie dla mnie!”. Wyobrażałem sobie, że trening maratończyka to bardzo żmudny i nudny trening, że trzeba wstawać o 5 rano i biegać godzinami. Podaczs biegu Wilczym Tropem w 2017 roku, poznałem biegaczy z Polska Running Team. Zachęcili mnie żeby przyjść na trening. Po tygodniu odbywaly się już pierwsze zawody, na 5 kilometrów, w których wystartowałem. Po dwóch tygodniach były kolejne, na 10 kilometrow. Po 2 miesiącach pobiegłem pierwszy półmaraton. A w listopadzie 2017 pobiegłem swój pierwszy maraton. W tym miejscu muszę wspomnieć, że ze sportem jestem związany od dziecka. Przez długie lata uprawialem sport wyczynowo, a konkretnie kajakarstwo górskie, (w roku 2000 zostałem nawet Mistrzem Polski w slalomie). Stąd miałem już dobre podstawy do treningu biegowego. 

JB.: Stoisz na czele Polish American Sport Association, która istnieje już od 10 lat. Jakie są wasze priorytety? 

PM.: W Polish American Sport Association działam od 2 lat. Celem naszej działalności jest szeroko pojęta popularyzacja sportu i rekreacji wśród polonii amerykańskiej. Między innymi promujemy i koordynujemy wyjazdy na  Polonijne Igrzyska Sportowe, które odbywają się co roku w Polsce, na przemian letnie i zimowe. W tym roku wypadają letnie, i odbędą się one w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia w Gdyni. W przyszłym roku będą zimowe, w Krynicy. Są to zawody adresowane do Polonii z całego świata. Składają się z kilkunastu dyscyplin, dlatego każdy amator sportu może wybrać coś dla siebie. 

Poza tym mamy klub morsa, organizujemy coroczny bieg Polonia 5K Run. W tym roku dołączymy do tego marsz: 2K Walk, a odbędzie się on 11 maja w Garfield, NJ. Będzie to idealna okazja, dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Na imprezę tę zapraszamy znanych sportowców z Polski. Byli juz u nas: Zbigniew Brodka, Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Adam Malysz, Wojciech Fortuna. W tym roku będziemy gościć Bogusława Mamińskiego. Organizujemy wyjazdy na narty, na kajaki, na rowery. Poprzez media społecznościowe promujemy sukcesy sportowców polonijnych. 

JB.: Czy Polonię amerykańską zaliczyłbyś do aktywnej sportowo grupy?  

PM.: I tak, i nie. Jest duża grupa naszych rodaków, która trenuje bieganie. Szacuję, że około 300 osób w metropolii nowojorskiej. Są żeglarze,  tenisisci, rowerzyści, golfiści, sporty walki i oczywiście duża grupa piłkarzy nożnych. Myślę, że bardziej aktywna jest młodzież, z racji zajęć sportowych w szkołach i na uniwersytetach. Ale już Polonia w wieku dojrzałym, zdecydowanie mogłaby być bardziej aktywna sportowo czy rekreacyjnie. 

.


Polska Running Team, przed startem Maratonu w  Nowym Jorku, 2018

.

JB.: Kto może zapisać się do waszego klubu?

PM.: Jeśli chodzi o klub biegowy Polska Running Team, zapisać sie może każdy, kto chce biegać. Nie ma żadnych limitów, ani zobowiązań. Jest pełna dowolność. Trenuje się tyle, na ile komuś pozwala czas, na miarę swoich aspiracji. Jeśli ktoś chce biegać – to podpowiem, że w grupie łatwiej. Łatwiej o motywację, o systematyczność. 

Natomiast jeśli chodzi o Polish American Sports Association, to aby uczestniczyć w naszych akcjach, jak na przykład wyjazdy na Igrzyska Polonijne, morsowania, wyjazdy na sportowe weekendy czy uczestnictwo w biegu/marszu Polonia 5K Run/2K Walk nie jest wymagane żadne członkostwo. Wystaczy się po prostu zgłosić na daną akcję.

JB.: Czy bieganie to ciekawy sport? Często słyszy się, że jest nudne.

PM.: Bieganie jest ciekawe, ponieważ startujemy w różnego rodzaju zawodach, poznajemy nowych ludzi, nowe miejsca. Poza tym ciekawy jest sam proces treningowy, to jak organizm adaptuje się i zmienia pod wpływem bodźca treningowego. Cieszy progres i kolejne życiówki. 

JB.: Co Ciebie motywuje? Co sprawia, że wychodzisz na trening wcześnie rano albo gdy inni kładą się już spać?

PM.: Ważne jest, aby obrać sobie jakiś cel, na przykład udział w zawodach (maraton) lub czas ukończenia danego dystansu (przebiegnięcie maratonu w czasie poniżej 3 h). Wtedy ustalam odpowiedni plan treningowy (dla początkujących ustala to trener). Wówczas mając cel i plan po prostu realizuję trening zgodnie z założeniami. Nie mam problemów z motywacją. Lubię biegać wieczorami. Może rano byłoby ciężej, ale wieczorem wychodzę bez żadnych oporów. Dodatkową motywacją jest obserwacja wspomnianego już progresu organizmu w trakcie procesu treningowego (na podstawie tempa biegu i ilości uderzeń serca na minutę – które mierzy zegarek). Naprawdę jest to ciekawe, gdy obserwuje się te zmiany.

.

Polonia 5K Run, Garfield 2018

.

JB.: Ile godzin tygodniowo poświęcasz na trening? Wolisz biegać sam, czy w grupie?

PM.: Mój plan przewiduje 5 treningów biegowych w tygodniu, średnio około 70 km na tydzień a czasowo samego biegu wychodzi w granicach 6 godzin. Ze względów logistycznych najczęściej biega się samemu. 

JB.: Porozmawiajmy o sukcesach. Twoje największe osiągnięcie to…

PM.: …mój ostatni start, czyli półmaraton nowojorski NYC Half, w którym ustanowiłem swój rekord życiowy – 1.24.27. Ale czuję, że cały czas się rozwijam, dlatego liczę, że będę poprawiał te czasy. 

JB.: Jak zmotywowałbyś tych jeszcze nieprzekonanych do biegania?

PM.: Poprzez bieganie nabieramy kondycji, mamy szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Może początki są ciężkie, ale po krótkim czasie bieganie już tak nie męczy. Podczas biegu czujemy się jak na… spacerze. Bieganie powoduje też, że mamy lepsze samopoczucie, organizm lepiej funkcjonuje, mózg jest dotleniony i lepiej pracuje. Poza tym poznajemy nowych ludzi, którzy mają pozytywne nastawienie do życia. Maruderzy raczej nie biegają, nie chce im się.

.

Bieg Niepodległości, Central Park, NY 11 listopada 2018

.

JB.: Wytrwałość, dobra organizacja, a może upór. Jaka jest według Ciebie najważniejsza cecha biegacza?

PM.: Bardzo ważna jest dobra organizacja, dobry plan treningowy. Nie za ciężki, ponieważ wtedy nie ma efektów, a czujemy się za bardzo zmęczeni. No i oczywiście  systematyczność. 

JB.: Oprócz tych zdrowotnych, jakie inne korzyści płyną jeszcze z biegania? Czy potwierdzasz, że bieganie to czas, gdy negatywne emocje znikają, a w ich miejsce pojawia się szczęście?

PM.: Coś w tym jest, ponieważ jak popatrzymy na zdjęcia po biegach, to wszyscy na mecie są uśmiechnięci, nawet po bardzo ciężkich zawodach. Jest chwila, kiedy dochodzi się do siebie, a później już tylko sama radość i satysfakcja z ukończonego biegu. 

JB.: Jak długo możesz „usiedzieć w miejscu” bez biegania?

PM.: Myślę że maksymalnie 3 dni. 

.

Polska Running Team na mecie Maratonu nowojorskiego 2018

.

JB.: W maratonach wybiegałeś już setki kilometrów. Jakie uczucia towarzyszą Ci na starcie, a jakie na mecie?

PM.: Na starcie, gdy stoi się wśród tysięcy osób, jest pewne podniecenie, adrenalina, entuzjazm i gotowość do rywalizacji. Mam świadomość, że jestem dobrze przygotowany i nie mogę się doczekać, kiedy wystartuję. 

Na mecie natomiast jest zmęczenie, ale też  duża satysfakcja i radość, że ukończyło się maraton oraz pokonało własne słabości. Bo trzeba wiedzieć, że maraton z reguły biegnie sie dobrze do 30 km, a później robi się już coraz ciężej.

 JB.: Czego możemy Ci życzyć?

PM.: Przede wszystkim zdrowia, aby omijały mnie kontuzje.

JB.: Trzymamy więc kciuki za kolejne starty i zachęcamy całą Polonię do sportowej aktywności!

PM.: Dziękuję!  A wszystkich, którzy nie boją się sportowych wyzwań, zapraszam do kontaktu z Polish American Sport Association  pod adresem:  contact@pasaus.org.

           Do  zobaczenia 11 maja w Garfield NJ na Polonia 5K Run/2K Walk.

.

Rozmawiała: Justyna Bereza

Foto: Paweł Myśliwiec, archiwum prywatne

.


Poprzedni artykułCzy dzielna tankietka trafi też do polonijnych szkół?
Następny artykułZwiedzaj Włochy z Edytą Gawryś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj