Czas wakacji to również czas na ogrodowe przyjemności. Gościmy w ogrodzie z domem nad rzeką Hudson i widokiem na Most Tappan Zee/Governor Mario M. Cuomo w Nyack, NY. Jego właścicielką jest  Eva, która urodziła się na Śląsku, skąd w wieku 9 lat wyjechała do Niemiec. Mieszkała m. in. na Cyprze, w Jordanii, Syrii, Zachodniej Afryce i Pakistanie, wszędzie tam, gdzie pracował jej ojciec w ramach międzynarodowej kompanii. Eva jest lekarzem, który ceni sobie prywatność i regeneruje siły w ogrodzie.

.

.

„Prace ogrodowe są relaksujące i dają mi ogromną satysfakcję” – mówi Eva. – „Dają też radość przechodniom, którzy często zatrzymują się, gdy widzą mnie w ogrodzie. Zadają wiele pytań, a najczęściej chcą wiedzieć skąd pochodzą gatunki roślin i czy trzeba dużo pracy włożyć, żeby utrzymać taki ogród” – dodaje.

„Wiktoriańską mansardę z 1876 roku kupiliśmy z mężem ponad 20 lat temu. Inspiracją do urządzenia ogrodu są dla mnie ogrody włoskie i angielskie. Zawsze chciałam mieć wiktoriański dom w Ameryce. Badanie historii domu też dostarczyło mi przyjemności. Wiemy, że dom przechodził przez ręce czterech rodzin biznesmenów. Jeden z nich sprzedawał kalkę w Nowym Jorku, a inny posiadał bar z napojami gazowanymi. Moja sąsiadka, która jest cenionym scenografem filmowym i teatralnym mówi, że nasz dom przypomina jej stojącą parę – wysokiego mężczyznę i niską kobietę, którzy się obejmują. Urocze porównanie. 

.

.


Dziesięć lat temu zaczęłam więcej czasu spędzać w ogrodzie i wyszukiwać ciekawych roślin w sieci internetowej. Moim ukochanym zapachem w ogrodzie jest zapach bzu, który przypomina mi Polskę. Chętnie piję kawę w ogrodzie, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Sama też z filiżanką w ręku siedzę i patrzę na Hudson i na moje kwiaty. Spokój.  Zapachy kwiatów. Różnobarwne rośliny.

Ogród to świat przeze mnie wyczarowany” – stwierdza Eva.

Eva robi zakupy w sieci: www.duchbulbs.comwww.bluestoneperennials.com,  www.whiteflowerfarm.com , www.treepeony.com

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek i archiwum rodzinne

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Na Wniebowzięcie pokończone żęcie
Następny artykułPomóżmy Laurze w realizacji jej marzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj