W minioną sobotę 15 sierpnia Kościół katolicki obchodził uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku w tą uroczystość Maryjną z okazji 100-lecia wspominaliśmy zwycięską Bitwę Warszawską, która ocaliła Europę przed bolszewicka nawałnicą. W tym niezaprzeczalnym militarnym zwycięstwie polskiego oręża miała swój udział Maryja, która od wieków otacza nasz kraj swoja opieką.  

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej,  jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Obchodzone jest od V w. na pamiątkę wzięcia do nieba, z duszą i ciałem, Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze starsza, bo sięgająca III w., jest tradycja święcenia ziół i pierwocin płodów ziemi.  

W Polsce Maryja w to sierpniowe święto nazywana jest Zielną, w Bawarii i Nadrenii – Kwietną, w Estonii – Żytnią, a w Czechach – Korzenną. Święto Matki Boskiej Zielnej przypada w okresie późnego lata, kiedy dobiegają końca prace żniwne, bo jak mówi stare powiedzenie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Wielobarwne bukiety ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców. Misternie wykonane wieńce, a wszystko jako dziękczynienie za plony.za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz za opiekę nad ludźmi i ich plonami.  

                                         Doskonała siódemka  

W większości wiejskich parafii zwyczaje te kultywowane są do dzisiaj. Poświęcenie zielnych bukietów jest nieodzownym elementem świętowania. Według starej tradycji bukiet do poświęcenia w Matkę Boską Zielną powinien składać się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż, a także kwiatów. Siódemka już w Starym Testamencie jest bowiem symbolem doskonałości. Do 7 podstawowych ziół zalicza się: rumianek, miętę, melisę, bazylię, rozmaryn, lubczyk i nasturcję. Poświęcone rośliny miały dodatkowo różnorodne zastosowanie.  

To jednak nie wszystkie zwyczaje związane ze świętem Matki Bożej Zielnej. Po zakończeniu święta bukietów jednak nie wyrzucano – trzymano je przez cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Ufano, że wyciągnięte z nich zioła są szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. W niektórych regionach wierzono również, że można zabezpieczyć kapustę, ziemniaki, rzepę i inne późne warzywa przed szkodnikami, jeśli w drodze powrotnej z kościoła do domu pozostawi się święcone „ziele” w bruzdach zagonów.  

.

Bożena Chojnacka  

Poprzedni artykułVI Polonijny Dzień Dwujęzyczności – Konkurs Prozy Poetyckiej dla dzieci i młodzieży pt. „Dwujęzyczność w małym i wielkim świecie”
Następny artykułZaczarowany ogród na Hudsonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj