University of Pensylvania
University of Pennsylvania

University of Pennsylvania (UPenn) należy do prestiżowych uczelni prywatnych w USA – Ivy League.
W rankingu USA Today na 2015 r. zajmuje PIERWSZE miejsce wśród 1,394 uniwersytetów w kraju. Według rankingu U.S News & World Report – UPenn znajduje się na 8 miejscu. W ciągu ostatnich 10 lat aż 9 absolwentów szkoły i pracowników naukowych dostało Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. TYLKO 10 procent z ubiegających się na studia, zostaje przyjętych! W programie licencjackim studiuje ponad 10 tys. osób, a magisterskim 11 tys.

UPenn znany jest z doskonałych programów nauczania w zakresie m. in. medycyny, stomatologii, prawa, biznesu i weterynarii. Czesne w roku akademickim 2014/2015 wynosi $48 tys. Dodatkowo koszty akademika i wyżywienia kolejnych $14 tys.

Prezydent UPenn, Amy Gutmann, (która rocznie zarabia $1.3 mln) zachęca wszystkich młodych ludzi do myślenia na wielką skalę – „Think Big” i ubiegania się na studia na UPenn. Wysokie koszty studiowania nie powinny odstraszać, bo UNIWERSYTET PRZYZNAJE WYSOKIE STYPENDIA. Student, którego rodzina ma dochód roczny $40 tys. i mniej – dostaje stypendium na pełne pokrycie czesnego, akademika i wyżywienia. W przypadku dochodu poniżej $75 tys. – student dostaje stypendium, pokrywające pełne czesne
i akademik. Jeśli dochód mieści się w granicach $75 tys. – $150 tys. – stypendium pokryje całe czesne.
A ci, których rodziny mają dochód powyżej $150 tys., mogą spodziewać się stypendium w wysokości 1/3 czesnego.

Już w szkole średniej można wybrać się na UPenn, by zapoznać się z uczelnią. STUDENT FOR A DAY czyli student na jeden dzień jest specjalnym programem, skierowanym dla juniors i seniors w high schools. Rejestracja na https://key.admissions.upenn.edu/portal/day-hosting. Wizyty na uczelni są w październiku, lutym i marcu; w poniedziałki, wtorki i środy. Gorąco polecamy! Think Big!

xxx

Monica Wojciechowski
Monica Wojciechowski
Polski Klub na UPenn istnieje od 2012 r. i obecnie liczy 30 członków.
„Kiedy zaczynałam studia, nie było klubu” – mówi 20-letnia Monica Wojciechowski, jego prezydent, studentka trzeciego roku ekonomii i inżynierii systemowej.- „Polski Klub istniał wcześniej, ale zniknął z ukończeniem studiów poprzednich jego członków, co najmniej 6 lat temu. Postanowiłam ponownie go uruchomić. Na początku działałam z jedną koleżanką, Darią” – dodaje.

Klub współpracuje z innymi polskimi klubami
w Filadelfii. „Mamy szczególnie dobre stosunki z Drexel University Polish Society. Gdy jeden z naszych klubów organizuje jakieś przyjęcie lub wydarzenie, również rozszerza zaproszenie do innych klubów. Niedawno wzięliśmy udział w Paradzie Pułaskiego w Filadelfii. Szliśmy obok innych polskich klubów i organizacji
z Pensylwanii. Po paradzie celebrowaliśmy przy grillu na kampusie UPenn”.

Pulaski Day Parade 2014
Pulaski Day Parade 2014

Polscy studenci na UPenn
Polscy studenci na UPenn

W najbliższych planach zabawa andrzejkowa i wycieczka do polskiej dzielnicy oraz prezentacja polskich tradycji w UPenn Museum na wystawie „Kultura Świata”, która będzie na początku grudnia. Polacy na UPenn nie czują się osamotnieni.

xxx


Annette Krysiewicz
Annette Krysiewicz
20-letnia Annette Krysiewicz jest studentką II roku UPenn na kierunku inżynierii chemicznej. „Uniwersytet przekroczył wszystkie moje oczekiwania i polecam tę uczelnię wszystkim młodym” – mówi. Annette rozwija się na wielu płaszczyznach. Gra w siatkówkę w klubowej drużynie UPenn. Trenuje dwa razy w tygodniu i ma turnieje 3 lub 4 razy w semestrze. Pracuje w bibliotece i jest członkiem Alpha Omega Epsilon (sorority dla inżynierów).

Annette znajduje również czas, by pielęgnować swoją polskość. Jest członkiem Polskiego Klubu na uniwersytecie. W programie nauki wybrała zajęcia Polish for Heritage Speakers, czyli język polski dla studentów, którzy mówią po polsku w domu. Jest to kurs dla tych, którzy biegle posługują się polskim na co dzień i chcą rozwijać swoją znajomośc również literatury i filmu.

Gdy była uczennicą liceum Pearl River High School w Pearl River, NY, zdobyła najwyższe wyróżnienie w organizacji skautów – Girl Scout Gold Award. Aby je otrzymać prowadziła projekt zachęcania polskich dzieci w Ameryce do uczenia się języka polskiego oraz poznawania polskiej kultury, geografii i historii. Z własną prezentacją w PowerPoint o Polsce odwiedzała polskie sobotnie szkoły. A jej marzeniem było zostać studentką UPenn. Spełniło się!

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum Monica Wojciechowski, Annette Krysiewicz

Poprzedni artykułZ podróży po Indiach, czyli Sai Ram Indie. Cz.VII Swami Vivekananda
Następny artykułHistorio, historio, cóżeś Ty za Pani? – polonijne dziecko kontra historia Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj