Studenci Polskiego Programu w  Hunter College w Nowym Jorku mieli wyjątkową okazję do konwersacji w języku polskim i poznania tradycji górników podczas wizyty pani Marii Paździor – Marchwińskiej, córki górnika, Zygfryda Paździora z Jastrzębia Zdroju.

Dodatkową atrakcją była wypowiedź pani Marii w śląskiej gwarze. Duże zainteresowanie wzbudził mundur górniczy i opowieść o pracy górników pod ziemią. Posypały się pytania. Studenci chcieli wiedzieć na jakie choroby zapadają górnicy, jak wyglądają warunki pracy pod ziemią, ile zarabiają, itd. 

.

.

.

.

Pani Maria, dumna z rodzinnych tradycji, opowiadała o lęku, który przeżywała, gdy ojciec szedł do pracy, gdy słyszała sygnał karetki pogotowania na ulicy, o szacunku do górników. Studenci dotykali kawałka polskiego węgla z Jastrzębia Zdroju, oglądali latarkę górniczą i spróbowali śląskich cukierków – kopalnioków.  I na długo zapamiętają po polsku słowo górnik.

W tym semestrze akademickim w Polskim Programie uczy się około 50 studentów, od niedawna zaczął też działać Minor in Polish.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum redakcji

Poprzedni artykuł„Kocie święta” piosenka świąteczna
Następny artykułPrzedświąteczny czas u Brzechwy
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj