W połowie grudnia 2013 roku jeden z najbardziej znanych na świecie polskich żeglarzy, prezydent Karaibskiej Republiki Żeglarskiej kapitan Andrzej Piotrowski z Chicago, wypływa jachtem „Kpt. WAGNER” w rejs dookoła Ameryki. Szlak rejsu to; Chicago – St. Louis – Memphis – New Orleans – Tampa – Miami -Savannah – Norfolk – New York – West Point – Buffalo – Toronto – Chicago. Trasa wyprawy liczy 5,5 tys. mil morskich czyli ponad 9 tys. kilometrów a Amerykanie nazywają ją Great Loop czyli Wielką Pętlą. Będzie to zarazem pierwszy polonijny rejs tą przepiękną drogą wodną.

Jacht jest piękną, klasyczną jednostką żaglową typu Chris Craft 35. Cała podróż odbywać się będzie wewnętrznymi wodami czyli rzekami i kanałami Ameryki Północnej a przewidywany czas trwania rejsu to ok. 9 miesięcy. Motto całego przedsięwzięcia: „Rejs śladami wielkich Polaków w Ameryce”, zaś celem poszukiwanie śladów polskich emigrantów w USA, którzy swoją pracą i działalnością przyczynili się do budowania potęgi Stanów Zjednoczonych.

Dla przykładu ważne punkty na trasie to rzeka Mississippi, na której kilka mostów, wybudował polski inżynier Ralph Modjeski (syn Heleny Modrzejewskiej). Nowy Orlean to groby i potomkowie polskich oficerów walczących w armii Konfederacji. Savannah to miejsce gdzie zginął generał Pułaski, natomiast West Point na rzece Hudson to najsławniejsza militarna uczelnia założona przez Tadeusza Kościuszkę. Lista jest długa i zawiera wiele fascynujących osobowości i ich historii. Ważnym elementem projektu będą spotkania załogi jachtu z Polonią amerykańską w miastach leżących na trasie rejsu i dyskusje na temat historii Polaków w Ameryce.

Celem jest pokazanie światu jak wielki wkład w budowę i rozwój Stanów Zjednoczonych mieli i nadal mają przybysze i emigranci z Polski.

Tekst i materiał filmowy: Piotr Rudziński

Poprzedni artykuł„25-lecie Polskiej Szkoły im. Zbigniewa Herberta w Copiague”
Następny artykułŚwięta w Nowym Jorku na starych fotografiach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj