Korespondecja z Salt Lake City, Utah

Nasz portal prowadzi nowy cykl korespondencji ze szkół, które działają w stanach, gdzie polonijnych placówek jest niewiele. Często jest tylko jedna lub dwie polskie szkoły! Szkoły w stanach Nowy Jork, New Jersey, czy Illinois są od siebie oddalone godzinę drogi lub mniej. Między nimi jest łatwiej nawiązać współpracę. Warunki działania placówek są zbliżone z zachowaniem oczywiście ich własnych problemów i sukcesów. Jesteśmy ciekawi co słychać w szkołach, które należą do Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża w USA. O organizacji pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu https://dobraszkolanowyjork.com/co-slychac-w-czasach-pandemii-w-polonijnych-szkolach-na-zachodzie-usa/

Tym razem gościmy w Polskiej Sobotniej Szkole w Salt Lake City, jedynej polskiej szkole w stanie Utah.

.

Salt Lake City kojarzy się przede wszystkim z mormonami. Zatem zacznijmy od tematu religii w szkole. Relacja dyrektor Antoniny Ofiary i nauczycielki Anny Sorokowskiej.

Nigdy nie rozmawialiśmy na temat religii w szkole. Nie pytamy dzieci o ich religię. Nasza szkoła cieszy się zainteresowaniem wśród rodzin mormońskich, których członkowie byli na misji w Polsce. To właśnie te rodziny chcą, by ich dzieci uczyły się polskiego po powrocie do USA. Zajęcia prowadzimy w kościele metodystów w soboty od 9.30 do 12.30.

W naszej szkole nie ma tradycyjnych klas. Zawsze były zajęcia w grupach. Pierwsza grupa to maluszki 3-5-letnie. Grupę początkującą tworzą uczniowie w wieku 6-8 lat i ich poziom języka polskiego jest bardzo niski. Trzecia grupa to starszaki w wieku 7-9 lat, które posługują się polskim na wysokim poziomie. Do grupy czwartej są zaliczane dzieci w wieku 9-13 lat, których język polski jest opanowany w stopniu zaawansowanym. Właśnie skończyliśmy rok szkolny 2020/21 i uczyło się u nas 29 uczniów, czyli o  20% mniej niż rok wcześniej. Większość dzieci pochodzi z rodzin mieszanych i to właśnie powoduje, że trudniej jest im oswoić się z polskim na co dzień.

.

.

Z ramienia i pod patronatem organizacji polonijnej „Razem Utah”, której ówczesnym prezesem był pan Tomasz Zola, w 2013 roku powstała Polska Sobotnia Szkoła. Pierwszym dyrektorem została pani mgr Dorota Misztela. Od roku 2015/2016 obowiązki dyrektora pełni mgr Antonina Ofiara. Szkoła nadal mieści się w budynku kościoła metodystów.

Zajęcia urozmaicamy poprzez naukę tańców ludowych, którą zajmuje się Maciej Smusz, założyciel zespołu tanecznego „Karpaty”. Nasze lekcje trwają tylko w segmentach po 50 minut. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowanie fizycznego (dyrektor) i chętnie biorę dzieci na maty. Uwielbiają się gimnastykować.

Dyrektor Antonina Ofiara

Od 2019 roku nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi.  Przesyłamy im bajki w języku angielskim, by wzbogacić ich bibliotekę. A dzieci z Łodzi wysłały nam drobne upominki jak np. długopisy z polskim godłem i bransoletki z Cepelii.Wymieniamy się też listami i kartkami świątecznymi.

Dobra szkoła, to dobra atmosfera w jej murach, o którą dbamy przez cały rok. Urządzamy zabawę karnawałową, piknik polonijny, robimy stroiki świąteczne. Zawsze coś ciekawego dzieje się w naszej szkole! Na zakończenie roku mieliśmy atrakcję – eksperymenty chemiczne, które przeprowadzał nasz były uczeń, czyli 80-letni senior! A wśród nich był eksperyment m. in z pampersami i uczniowie obserwowali krystalizację soli.

Najnowszym projektem, w który zaangażowane były wszystkie dzieci, to Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia. Dzieci z chęcią obejrzały prezentację multimedialną oraz zaangażowały sie w dyskusję na temat ochrony środowiska i tego jak one same, stosownie do swojego wieku, mogą pomóc naszej planecie. Następnie dzieci tworzyły prace plastyczne, do których przywieszały serduszka z obietnicami jak bedą pomagać ziemi. Starsze grupy zaprojektowaly również koszulki z tej okazji, a młodsze dzieci chętnie kolorowały gąsieniczki jako symbol ochrony nawet tych najmniejszych mieszkańców ziemi.

Nauczyciele

Kadra Polskiej Szkoły w Utah, obecnie 5 nauczycieli, wkłada w swoją pracę serce, aby w sposób jak najbardziej atrakcyjny i kreatywny przybliżyć dzieci do tradycji i kultury Polski. Cieszymy się, że pomimo pandemii udało nam się zrealizować większość zaplanowanych projektów. Warto tu również zaznaczyć, ze owocna praca placówki to nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również zaangażowani rodzice, na których pomoc możemy zawsze liczyć. W tym roku szkolnym dzieki rodzicom udało nam się zebrać sporo książek do jednej z bibliotek szkoły podstawowej w województwie opolskim.

Nasza szkoła to mały, ale bardzo ważny  przyczółek polskości w Utah.

.

Antonina Ofiara, dyrektor

Anna Sorokowska, nauczycielka

.

W naszym cyklu ukazały się korespondencje z Yorba Linda,CA, Denver,CO, Seattle, WA:

Obecnie uczniowie przyjeżdżają z większą radością do szkoły! | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Nasza szkoła ma wielu przyjaciół – korespondencja ze Seattle | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułRośnie mistrz gimnastyki sportowej w Szkole im. H. Modrzejewskiej
Następny artykułGlobal Seal of Biliteracy, czyli jak to jest z kredytami na wyższych uczelniach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj