Dostajemy emaile od naszych czytelników, którzy proszą o listę wyższych uczelni, gdzie przyznają kredyty za Global Seal of Biliteracy w USA. Polonijne szkoły organizują egzaminy z języka polskiego na ten certyfikat. Zwróciliśmy się do Lindy Egnatz, dyrektor wykonawczej Global Seal of Biliteracy, o informacje w tej sprawie.

Jak informuje Egnatz, wyższe uczelnie na terenie kraju, które nagradzają kredytami studentów, nie przekazują bezpośrednio informacji do organizacji Global Seal of Biliteracy. Nie mają takiego obowiązku. A zatem nie istnieje kompletna baza danych. Organizacja Global Seal of Biliteracy sama kompletuje listę uczelni, którą udostępniła redakcji.

Nasza redakcja skontaktowała się z każdą uczelnią na tej liście (dalej w tekście). Niektóre z nich odpowiedziały obszerniej, inne jednym zdaniem, a jeszcze inne milczą. Z naszej sondy wynika, że sprawa kredytów jest wyłącznie w  rękach każdej uczelni. Jeśli college chce przyznać kredyty tylko za te języki, które są w jego programie nauczania, a nie ma języka polskiego, to nie będzie kredytów za zdany egzamin z polskiego. Są też uczelnie, na których nie oferuje się języka polskiego, a można dostać kredyty za Global Seal z języka polskiego jak np. na Western Oregon University. W Alma College w stanie Michigan poinformowano nas, że każde podanie o kredyty za Global Seal w różnych językach jest rozpatrywane indywidualnie.

Wiadomo, że wiele wyższych uczelni również organizuje egzaminy na Global Seal of Biliteracy dla swoich studentów. Dla przykładu: Middle Tennessee State University w ostatnim semestrze z języka obcego oferuje studentom egzamin STAMP4s jako sprawdzian ich wiedzy. Jeśli dobrze go zaliczą, wtedy dodatkowo dostają certyfikat. Ale nie jest on nagradzany kredytami.

Każdy certyfikat Global Seal of Biliteracy jest numerowany, dzięki czemu jego wiarygodność jest większa. Ten certyfikat jest wpisywany na LinkedIn, do sekcji certification, bardzo ważnej dla pracodawcy.

Co może zrobić student, by otrzymać kredyty za znajomość języka obcego na studiach? Odpowiada Linda Egnatz:

Podczas rozmowy, powinieneś zaznaczyć, jaki otrzymałeś certyfikat (Functional, Working, Professional) i wiedzieć, co on oznacza. Innymi słowy, bądź przygotowany do objaśnienia, co oznacza twój poziom znajomości języka i co możesz w tym języku zrobić. Seal of Biliteracy załącza informacje do certyfikatu, jak odczytać wyniki, można też skorzystać z informacji na stronie https://theglobalseal.com/

Podkreśl, że Global Seal jest certyfikatem umiejętności językowych, a nie nagrodą. Wielu studentów zaczyna tworzyć swój profil na LinkedIn, by podzielić się informacjami o sobie z uniwersytetami i akademickimi programami w celu stypendiów czy studiów w innym kraju.

Podziel się informacjami o Global Seal w dokumentach, resume, rozmowach podczas ubiegania się na studia.

.

Danuta Świątek

.

Do tej pory na liście udostępnionej przez Egnatz znalazły się następujące szkoły (wydają certyfikaty i również dają kredyty za Global Seal):

Ball State University, Indiana

Benedictine College, Kansas

Berry College, Georgia

Bob Jones University, Południowa Carolina

Bridgewater State University, Massachusetts

Butler University, Indiana

California State University San Bernardino, Kalifornia

California State University, Monterey Bay, Kalifornia

California State University, San Diego, Kalifornia

Central New Mexico Community College, Nowy Meksyk

Chemeketa Community College, Oregon

Clemson University, Południowa Karolina

University of Hawai’i- Mānoa, Hawaje

Denison University, Ohio

Green River College, Waszyngton

Indiana University, Indiana

Indiana University South Bend, Indiana

Kansas State University, Kansas

Marquette University,  Wisconsin

McKendree University, Illinois

Middle Tennessee State University, Tennessee

Middlebury Language Schools, Vermont

Pittsburg State University, Kansas

Monmouth College, Illinois

Montgomery County Community College, Pensylwania

Northern Illinois University, Illinois

Pacific University, Oregon

Ramapo College of New Jersey

Randolph-Macon College, Virginia

Saint Mary’s College of California, Kalifornia

Southeast Missouri State University, Missouri

University of Alabama at Birmingham, Alabama

University of Oregon, Oregon

University of Richmond, Wirginia

University of Washington, Waszyngton

Washington and Jefferson College, Pensylwania

Western Oregon University, Oregon

Poprzedni artykułPolska szkoła w stolicy mormonów
Następny artykuł„Mam nadzieję, że Pan Korek przyjedzie do Walnut Creek”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj