Kolejna grupa młodych, dwujęzycznych studentów Hunter College, pochodzących z polskich rodzin. Co studiują, dlaczego wybrali Hunter, co dają im kursy polskiego języka, które prowadzone są na uczelni? Studenci tak o sobie piszą.

.

Wojciech Piziak

Mam 23 lata. Jestem na czwartym roku w Hunter College i studiuję fizykę. Bardzo interesuje mnie fizyka jądrowa i loty kosmiczne. Najbardziej imponują mi z polskich fizyków Maria Skłodowska – Curie i Henryk Niewodniczański.

Wojciech Piziak

Marzę, by najpierw zostać nauczycielem, a potem przez kontynuowanie nauki uzyskać doktorat. Chcę uczyć na uniwersytecie. Urodziłem się w Polsce, ale tęsknić za krajem nie miałem za bardzo czasu. Po przyjeździe do USA rodzice zarejestrowali mnie do szkoły publicznej i miałem dwa miesiące na nauczenie się języka angielskiego zanim poszedłem do szkoły. Szybko się przyzwyczaiłem do nowego środowiska, a język angielski stał się moim głównym językiem. Po ukończeniu szkoły średniej zauważyłem, że praktycznie zapomniałem jak pisać po polsku, a także kaleczyłem mowę. W Hunter wybrałem język polski z tego właśnie powodu, że nie chciałem zapomnieć mojego ojczystego języka.

Chcę też utrzymywać  kontakt z resztą mojej rodziny, która wciąż mieszka w Polsce. Jeżeli chodzi o naukę polskiego najtrudniejsza jest dla mnie gramatyka. Wydaje mi się, że znajomość kilku języków bardzo pomaga w życiu. Chciałbym mówić w wielu językach.

.

Wiktoria Jaworska

Wiktoria Jaworska

Studiuję historię sztuki w Hunter College. Urodziłam się w Polsce i do USA przyjechałam gdy miałam niecałe 2 lata. Obecnie mieszkam w Nowym Jorku.

Znam trochę język hiszpański. Lubię czytać książki, gotować i spotykać się z koleżankami i kolegami.

Uczę się polskiego, bo chcę rozmawiać z moją rodziną po polsku. W Polsce nie byłam od ponad 20 lat i dlatego nigdy nie byłam w polskim muzeum. Ale mam nadzieję, że kiedyś zwiedzę najpiękniejsze muzea.

W języku polskim najtrudniejsza jest dla mnie odmiana przez przypadki!

.

Marta Karpinski

Marta Karpinski

Mam 21 lat i jestem na trzecim roku studiów w Hunter College. Studiuję psychologię. Moi rodzice wyemigrowali z Polski ponad dwadzieścia lat temu. Urodziłam się w USA, podobnie jak moje dwie siostry. Chodziłyśmy do polskiej szkoły sobotniej aż do dwunastej klasy.

W wolnych chwilach lubię chodzić po górach. Moje ukochane góry to Tatry. Najwyższy szczyt, na który weszłam to Kasprowy Wierch  (1,987 m). W stanie Nowy Jork lubię chodzić po górach Catskill i Adirondack, a także po Zielonych Górach w Vermont. Często jeżdżę do Wrocławia gdzie mieszka rodzina mamy, a także odwiedzam Kołobrzeg i okolice, gdzie mieszka rodzina mojego taty. Jak czas mi pozwala to spędzam kilka dni w Zakopanem. Uwielbiam przebywać w Polsce. Następnym razem podczas wakacji planuję pojechać na Mazury, bo nigdy tam nie byłam. Gdybym miało dużo wolnego czasu i pieniędzy to bym podróżowała po całym świecie. Najpierw chciałabym zwiedzić wszystkie parki narodowe w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza Grand Canyon i Yellowstone, a potem chciałabym odwiedzić największe kraje w Europie.

Moim marzeniem jest pojechać na wyspę Santorini w Grecji, do Budapesztu, Wiednia i Wenecji. Lubię także grać w piłkę nożną i zimą jeździć na desce. Kocham zwierzęta, mam psa i kota. Z psem wychodzę na długie spacery. Uwielbiam czytać książki.

.

Ahmed Nasser

Ahmed Nasser

Jestem magistrem języka angielskiego. To mój ostatni semestr w Hunter College. Zdecydowałem się uczyć polskiego, ponieważ chcę kiedyś pojechać do Polski.

Język polski jest  trudny, ale lubię wyzwania. W przyszłości chcę mieć własny biznes, który pozwoli mi często podróżować. Lubię grać w koszykówkę.

.

Poprzedni artykułPoezja lekiem na nudę, czyli XV Konkurs Recytatorski w Trenton
Następny artykułSMOK (NIE) WIELKANOCNY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj