W Polskiej Szkole przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, odbył się XV Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poezja jest lekiem na nudę”, w którym uczestniczyło 18 uczniów od przedszkola do klasy 8.

„Bardzo cieszymy się, że pomimo pandemii udało się nam zorganizować konkurs na Zoomie i słuchać wierszy w interpretacji naszych utalentowanych uczniów i uczennic” – powiedziała dyrektor Aleksandra Urban. – ”Na tych wierszach wychowało się wiele pokoleń Polaków, ale za każdym razem, gdy ich słucham kręci mi się łezka w oku” – dodała.

Chociaż nie było tradycyjnej atmosfery, gdy uczestnicy konkursu wchodzili na scenę, a publiczność biła brawa, to jednak konkurs miał swój specyficzny i udany nastrój. A wszystko za sprawą świetnej strony technicznej, którą zajęła się jedna z matek szkolnych, pani Agnieszka Mrozik. Cały konkurs miał sprawne tempo i były dopracowane wszystkie jego elementy. Konkurs dowcipnie prowadziły uczennice Julia Mrozik i Daria Wróblewski.

.

.

„W niezwykłych czasach odbywa się nasz niezwykły, bo jubileuszowy konkurs i dlatego też jest na niezwykłych zasadach” – powiedziała wicedyrektor Ewa Doliwa, która ściśle współpracowała z panią Mrozik nad stroną techniczną konkursu.

„Rok temu były pomysły jak na ten XV konkurs  zorganizować galę, a tu przyszła pandemia” – powiedziała prezes CPSD na New Jersey i Pensylwanię Maria Paździor – Marchwiński. – „Ale za to na XVI konkurs będzie przełożona specjalna celebracja, nawiązująca do ważnej w tym kraju tradycji 16-tki, czyli  Sweet 16” – dodała pani Maria. Zaproszony gość, prezes CPSD dr Dorota Andraka, pogratulowała szkolnej społeczności i zapowiedziała finansowe wsparcie dla obecnych uczestników konkursu i dla tych w następnej jego edycji.

.

.

.

.

.

.

.

Na uroczystości na żywo poczekamy. Warto. A obecnie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy musieli pokonać nowe wyzwania, czyli nagrać swoje deklamowanie wierszy przed kamerą. Udało się!

Jury w składzie: Maria Paździor-Marchwiński, Dorota Lesiak i Danuta Świątek uznały wszystkich uczestników za zwięzców ze względu na ich odwagę. Ale jak w każdym konkursie nagrody należało przyznać. Nagrody pieniężne w wysokości  $30 za I miejsce, $25 za II miejsce i $20 za III miejsce oraz wyróżnienia po $15 ufunowała szkoła.

Grupa wiekowa: przedszkole do 4 klasy:

1.       Jan Gotowicki, wiersz „Okulary” Julian Tuwim

2.       Alexandra Zalewski, wiersz „Tańcowała igła z nitką”, Jan Brzechwa

3.       Julia Przywara, wiersz „Rok i bieda”, Julian Tuwim

.

.

.

Wyróżnienia:

1.       Piotr Durda, wiersz  „Okulary”, Julian Tuwim

2.       Julia Maliszewski, wiersz „Żuk”, Jan Brzechwa

3.       Ella Legnola, wiersz „Dziwne zwierzę” Zofia Bereszyńska

.

.

.

.

Wyróżnienia książkowe:

1.       Nicholas Rosol, wiersz „Katechizm polskiego dziecka”, Władysław Bełza

2.       Kuba Gotowicki, wiersz „Okulary”, Julian Tuwim

.

.

.

Grupa wiekowa: 5-8  klasa

1.       Julia Mrozik, wiersz „Niektórzy lubią poezję”, Wisła Szymborska

2.       Emilia Wróblewski, wiersz „Zielono w głowie mam”, Kazimierz Wierzyński & Filip Szyszko, wiersz „Jak dobrze być chłopakiem”, Katarzyna Kowalska

3.       Diana Doliwa, wiersz „Dzień taty”, Hanna Niewiadomska   

.

.

.

.

Nagroda ufundowana przez Korpus Pomocniczy Kobiet przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w USA w wysokości $25 przypadła prowadzącym konkurs: Julii Mrozik i Darii Wróblewski

.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułZ nutką polskich smaków na wielkanocnych stołach w Londynie!
Następny artykułPolscy studenci w Hunter College. Cz. 5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj