Polonijny Dzień Dwujęzyczności (PDD) został wprowadzony do Szkoły Nr 6 w Linden, NJ w zeszłym roku szkolnym (2022/23). Przygotowania do obchodów Miesiąca Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Month – PHM) oraz PDD rozpoczęły się w bieżącym roku szkolnym już we wrześniu. Komitet składający się z dwujęzycznych pracowników szkoły (nauczycieli i asystentów) oraz z jednego nauczyciela nieposiadającego polskich korzeni, przedstawił dyrekcji plany oraz pomysły na tegoroczne obchody polskiego dziedzictwa kulturowo – językowego. Wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą i entuzjazmem dyrektora szkoły.  

Wśród tegorocznych planów, podobnie jak w zeszłym roku, znalazło się wykorzystanie interaktywnych materiałów (quizów, gier i zabaw) opublikowanych na stronie www.PolishBilingualDay.com oraz pomysły autorskie nauczycielek ESL, A. Pelesz i L. Perz-Winters. Zajęcia dwujęzyczne potrwają do końca miesiąca. Jak dotąd, nie obyło się bez śpiewania polskich piosenek oraz czytania dwujęzycznej literatury, którą omawiano w odniesieniu do wartości uniwersalnych, takich jak odpowiedzialność, współpraca, szacunek czy empatia.

Drzewo – symbol, na delikatnie pokolorowanych listkach podpisały się wszystkie dwujęzyczne osoby (uczniowie i pracownicy) w Szkole nr 6. Plakat PDD oraz grafika od „Polski na emigracji”
4. Uczennice klasy 5 przed symbolicznym drzewem. Pomysł: A. Pelesz i L. Perz-Winters, wykonanie: Emilia Denert 

Swego rodzaju nowością w tym roku jest udział w komitecie organizacyjnym PHM nauczyciela wyłącznie angielskojęzycznego, który, jak sam powiedział, zgłosił się do udziału, ponieważ przez wiele lat jego uczniami były polskojęzyczne dzieci. Z bólem serca obserwuje jak z roku na rok liczba polskojęzycznych uczniów w społeczności szkolnej maleje. Nauczyciel ten przeczytał uczniom po angielsku jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich legend („Smok Wawelski”) oraz poprowadził dyskusję na temat losów (perypetii) jej bohaterów, wyzwań jakie napotykają na swojej drodze oraz sposobów, w jakie stawiają im czoła. 

Nauczyciel przedszkola, Jeff Merton, wraz z asystentką w programie ESL – Emilią Denert – czytają i omawiają znaną polską legendę 

Ważnym elementem tegorocznych obchodów są wykonane wraz z uczniami symboliczne, dwujęzyczne projekty (gazetki), które niewątpliwie pełnią funkcję edukacyjną również dla uczniów innych narodowości. Miło jest usłyszeć słowa ucznia, który wychodząc z dwujęzycznych zajęć powiedział: „Szkoda, że październik jest tylko raz w roku!” ☺️

Grupa uczniów po zajęciach dwujęzycznych z Anną Pelesz

Na 23 października zaplanowana jest ogólnoszkolna akcja pt. “Wear white and red for Polish Heritage Month” – „Załóż kolory polskiej flagi w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego”. W akcji tej mogą wziąć udział uczniowie całej społeczności szkolnej. Spodziewamy się, że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, pozytywnie na to zaproszenie odpowie co najmniej stu uczniów i pracowników szkoły. Nie ukrywamy naszej dumy i radości z tego, że możemy świętować naszą dwujęzyczność/dwukulturowość w szkole publicznej w Linden. 

.

Anna Pelesz

Poprzedni artykuł„Bez polskiego by uschła jak kwiat bez wody”
Następny artykuł“Miało być zabawnie, a wyszło jak zwykle” – Dorota Szelągowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj