Tatra Highlander Culture in Poland and America – Collected Essays from “The Tatra Eagle”(Kultura Ludowa Tatrzańskich Górali – Zbiór eseji z „Tatrzańskiego Orła”) to nowa anglojęzyczna książka Tadeusza Gromady, profesora, historyka, działacza społecznego, podhalańskiego górala.

Książka stanowi starannie wyselekcjonowany wybór anglojęzycznych esejów prof. Tadeusza Gromady drukowanych na łamach „Tatrzańskiego Orła” (The Tatra Eagle) od ponad pięćdziesięciu lat. Wskazuje na istotne kwestie dotyczące historii i kultury „źródła” (góralskiej), jej relacji z kulturą narodową (polską) oraz obu tych tradycji, stanowiących część kulturowego bagażu Amerykanów polskiego pochodzenia.

Pozycja polecana jest przede wszystkim dla dzieci i wnuków wychowanych w kulturze amerykańskiej, ale i w polskiej jednocześnie, którzy nie mówią lub słabo mówią po polsku. Książka ta pomoże im w uświadomieniu i docenianiu bogatego góralskiego dziedzictwa kulturalnego, które na zawsze wzbogaciło i nadal wbogaca nie tylko kulturę polską ale i kulturę amerykańską.

Anna Brzozowska-Krajka, profesor historii literatury polskiej i folklorystyki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:
„Tatra Highlander Folk Culture in Poland and America” będzie z pewnością ważną pozycją w warsztacie badaczy amerykańskich studiów etnicznych (historyków imigracji, antropologów, folklorystów, socjologów itd.), dając w pełni wiarygodne świadectwo kulturowego zróżnicowania Polonii, siły regionalizmu podhalańskiego w góralskiej diasporze w Ameryce, ale też odsłaniając Amerykanom właśnie tę „wspaniałą nieznaną ziemię” – oryginalną kulturę i naturę, które nieustannie pozostają źródłem inspiracji dla polskich artystów słowa, sztuk plastycznych, muzyki, architektury itp., wzbogacają też kulturę polonijną i amerykańską.

Tadeusz Gromada, syn górali podhalańskich, Anieli i Jana W. Gromady. Historyk, działacz społeczny. Profesor emerytowany historii nowoczesnej i koordynator studiów etnicznych i imigracyjnych w New Jersey City University. Dyrektor Wykonawczy (1991-2011), Prezes (2008-2011) w Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce. Prezes (1984) Stowarzyszenia Historyków Polsko-Amerykańskich. Od 1947 jest redaktorem-założycielem (wraz z siostrą Janiną Kedroń) kwartalnika „Tatrzański Orzeł” i członkiem honorowym Związku Podhalan w Polsce. W 2000 r. nagrodzony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Thaddeus V. Gromada, Tatra Highlander Folk Culture in Poland and America: Collected Essays from ‘The Tatra Eagle’, Hasbrouck Heights, N.J. 2012, s.184, $14.95 plus $2.50 postage. (Książke można zamówić przez Tatra Eagle Press 31 Madison Ave., Hasbrouck Heights, NJ 07604. Tel. 201 394-2418; e mail jkedron@gmail.com.
Poprzedni artykuł„Możesz być olimpijczykiem”
Następny artykułKonkurs „Blogerzy dla Korczaka”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj