Jeszcze słońce grzeje, jeszcze kwitną astry,

Ale czas pożegnać już – zieleń liści, zapach róż.

Żegnaj nam ciepły dniu pewnie już ostatni…*

Żegnajcie nam wakacje – witaj nasza szkoło !

*Elżbieta Zechenter- Spławińska

Tak zupełnie niedawno rozstaliśmy się w wakacyjnych humorach, a teraz znów nadszedł czas cotygodniowych spotkań w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Stowarzyszeniu Daskalia w Leuven i w Liège. Wypoczęci, z nową energią i optymizmem rozpoczynamy rok szkolny całkowicie stacjonarnie! W każdą środę i sobotę!

Pierwsze zajęcia we wszystkich grupach przedszkolnych upływają w radosnej atmosferze poznawania nowych przyjaciół, wspomnień z wakacji oraz prac plastycznych inspirowanych opowieścią o kropce (https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg), która akcentuje potrzebę indywidualnego podejścia do dziecka, motywowania oraz uczenia samodzielności wzmacniającej wiarę we własne możliwości! 

.

.

Mottem klas pierwszych stały się słowa: „otwiera nam się wielka, ciekawa księga świata”. Już nie jako przedszkolaki, dzieci poznają prawa i obowiązki ucznia pierwszej klasy. Ale prócz poważnych tematów, nie brakuje też zabawy na podwórku, śpiewu oraz gimnastyki. Kropka stanowi również inspirację do ćwiczeń i zabaw pomocnych w rozwijaniu zdolności motorycznych. Dzieci spontanicznie wyczarowują z kropki piękne, kolorowe motyle. Pozostając wciąż w kręgu czarów uczniowie klas pierwszych wsłuchują się w opowieść pt. Miejsce na miotle wykonując przy tym ćwiczenia grafomotoryczne za pomocą szlaczków, które przywołują wakacyjne wspomnienia.

.

.

Klasy drugie natomiast rozpoczynają naukę od podsumowania poprzedniego, bardzo specyficznego roku szkolnego. Dzieci wspominają również przygody wakacyjne i dzielą się swoimi wrażeniami ze spotkań z dziadkami oraz opowiadają o wspaniałych i ciekawych wyprawach w różne zakątki Polski. Uczniowie zapoznają się z nowymi kolegami, a następnie z radością pracują w grupach. Mimo iż wakacje się skończyły, słoneczna i ciepła pogoda wciąż pozwala na gry i zabawy na zielonym podwórku szkolnym. 

.

.

.

Równie szczęśliwi ze spotkania, uczniowie klas trzecich witają nowe koleżanki i kolegów. W zwiększonej sile, dzieci spędzają ten pierwszy dzień na nauce, wspomnieniach i planach. Uczniowie zapamiętują swoje imiona poprzez zabawy integracyjne oraz językowe, np. z alfabetem. Jest radośnie, twórczo i …urodzinowo. Pierwszy klasowy solenizant obchodzi swoje urodziny, a gromkie sto lat słyszą nawet przechodnie na ulicy! Ponadto, dzieci z zaciekawieniem sprawdzają co może powstać z niezwykłej kropki w ciągu 10 min. I po raz kolejny „trzeciaki” udowodniły, że… wszystko jest możliwe.

.

.

Klasy starsze (czwarte, piąte i szóste) rozpoczynają nowy rok szkolny awangardowo i twórczo. Opowieściom nie ma końca… czas pandemii – wirtualnych lekcji oraz braku kontaktu z rówieśnikami-pozostawił ślad w duszy młodych ludzi. Ciekawe spostrzeżenia oraz odnalezienie siebie w tym trudnym okresie jest szeroko dyskutowane w klasach. Dlatego też, z tym większym zapałem i energią uczniowie powracający na zajęcia stacjonarne, dzielą się swoimi wrażeniami, przeżyciami i pragnieniami z grupą rówieśników oraz z nauczycielami i wychowawcami. Pierwsze zajęcia przeradzają się następnie w gramatyczno-ortograficzne potyczki. Oczywistym uzupełnieniem cotygodniowych zajęć w Polskiej Szkole im. MSC są lekcje historii Polski, które przy pomocy przygotowanych zgadywanek, krzyżówek i krótkich konkursów stają się podsumowaniem wiadomości z poprzedniego roku, a dla niektórych kończą się w świecie legendy o Lechu, Czechu i Rusie.

.

.

Balladyna Słowackiego, lektura klasy siódmej, ale przede wszystkim utwór wybrany na Narodowe Czytanie 2020 przez Parę Prezydencką, jest szczegółowo omawiana przez najstarszą klasę. Na pierwszych zajęciach wszyscy uczniowie zapoznają się z dramatem czytając fragmenty z podziałem na role oraz analizując charaktery bohaterów, co pozwoli na napisanie charakterystyki wybranego bohatera. 

.

.

Początek roku szkolnego 2020/21 oraz pierwsze zajęcia pozwalają na powrót do „nowej normalności”! Jedno jest pewne: Wszyscy odetchnęli z ulgą na wieść o wznowieniu zajęć stacjonarnych…. Będzie to cudowny i twórczy rok, podczas którego nauczyciele i wychowawcy wraz z rodzicami nie ustaną w staraniach, by krzewić polskość wśród młodych Polaków w Belgii.

.

Katarzyna Radomska

Zdjęcia: Archiwum Polskiej Szkoły w Leuven

Poprzedni artykułI od herbaty się powstrzymasz!
Następny artykułBabcia Bożenka: Czekam na panią Renię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj