Dang Thai Son

Fundacja Ars Activa i Fundacja Finitor serdecznie zapraszają 11 grudnia 2017 r. o godz. 20:00 do Carnegie Hall na uroczysty koncert dedykowany Paderewskiemu i Piłsudskiemu, ojcom Polskiej Niepodległości z 1918 r. W ten sposób zainaugurują muzycznie uroczystości obchodów w Nowym Jorku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gwiazdą wieczoru będzie pianista Dang Thai Son, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 1980 r.

Dang Thai Son stał się znany w 1980 r. po zdobyciu pierwszej nagrody i nagród specjalnych za mazurki, polonezy i koncert na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od momentu zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim jego kariera wiodła przez ponad czterdzieści krajów. Pracował z Nevillem Marrinerem, Pinchasem Zukermanem, Marissisem Jansonsem, Pavvem Järvi, Fransem Brüggenem i Johnem Nelsonem oraz z takimi światowej klasy orkiestrami, jak Petersburska, Moskiewska, Warszawska, l’Orchestre de Paris, NHK Symphony i City of Birmingham Symphony Orchestra. Wystąpił on też na gali otwarcia Roku Chopinowskiego 1999 oraz Konkursu Chopinowskiego 2005. Dang nagrywał dla Deutsche Grammophon, Melodya, Polskich Nagrań, CBS Sony, Analekta, Victor JVC oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ten ostatni właśnie 2 miesiące temu wydał jego najnowszą płytę z utworami I.J. Paderewskiego.

W 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin głównego twórcy odzyskania niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jan Ignacy Paderewski – wspaniały pianista i dyplomata, jednocześnie ceniony przez prezydenta Wilsona i Biały Dom – pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Wilson umieścił w swoim ultimatum 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski.

W słowach Konsula Generalnego Macieja Golubiewskiego „Nowy Jork jest idealnym miejscem do muzycznego uhonorowania działań dwóch bohaterów narodowych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzięki takim inicjatywom popularyzujemy osiągnięcia Polaków wśród Polonii i Amerykanów, podkreślając jednocześnie naszą obecność w Stanach Zjednoczonych.”

W programie koncertu zabrzmią utwory trzech polskich kompozytorów Fryderyka Chopina (1810 1849), Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) oraz Karola Szymanowskiego (1882-1937).

W pierwszej części koncertu:

· F. Chopin – Polonez As dur, op. 53,

· I. J. Paderewski – Sonata skrzypcowa a-moll op. 13 oraz

· K. Szymanowski – Mity – Trzy poematy na skrzypce i fortepian op. 30.

Drugą część koncertu wypełni recital Dang Thai Sona:

· I. J. Paderewski – Melodia Ges-dur, Nokturn B-dur op.16 nr 4, Krakowiak B-dur op.5 nr 3

· F. Chopina – Trzy Mazurki B-dur op.17 nr 1, f-moll op.7 nr 3, cis-moll op.50 nr 3

Scherzo nr 2 b-moll op.31 oraz Andante spianato et Grande Polonaise brillante op.22

Koncert objął honorowym patronatem Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Koncert odbywa się także w ramach obchodów 45. rocznicy istnienia Polish Slavic Center.

Bilety w cenie 49$ i 59$ są do nabycia w CarnegieCharge 212-247-7800 lub w kasie biletowej na rogu 57th i Seventh. https://www.carnegiehall.org/calendar/2017/12/11/piano-trio-0800pm

Więcej informacji o koncercie pod numerem 917 455-6641 oraz na stronie Niepodlegla200.com (strona aktywna od 1. Grudnia 2017 r.)

Dang Thai Son o Chopinie:

„Urodziłem się w Wietnamie podczas wojny i gdy byłem bardzo młody, musieliśmy ewakuować i przeprowadzić się w góry. Oczywiście nie było w tym czasie prądu i tym bardziej były trudności z nauką muzyki i dostępem do nut. W tym czasie oczywiście nie było żadnych koncertów ani nagrań. To był czas zupełnej ciemności. Ale nagle z Chopinem bardzo poszczęściło mi się. W 1970 r. zaproszono moją matkę by była gościem i obserwatorem na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Będąc sama pianistką, przywiozła komplet dzieł Chopina wraz z nagraniami utworów Chopina. Pierwsza muzyka, którą w życiu słyszałem, moje pierwsze nagranie, to Koncert e-moll Chopina w wykonaniu Marty Argerich. Byłem pod wielkim wrażeniem. Nie miałem muzyki Bacha, Mozarta ani Beethovena, tylko Chopina. Jeśli spojrzę wstecz, kiedy miałem może osiem lub dziewięć lat i jeszcze mieszkałem w górach, mogę sobie przypomnieć pierwszy kontakt z muzyką Chopina. Byłem z moją matką i czytałem jego nuty, po cichu, w ciemności, używając tylko świeczek. Moja matka grała mi niektóre krótkie melodie, nokturny i mazurki. Czułem, że to wszystko było tak piękne i zakochałem się w tej muzyce. Uczyłem się jego muzyki dzień i noc, i czułem muzykę Chopina od tego momentu w swojej krwi.”

Poprzedni artykułMorsowanie jest dobre na szczęście
Następny artykułTwórcze warsztaty w American Folk Art Museum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj