W niedzielę, 12 listopada, w American Folk Art Museum było radośnie, twórczo i kolorowo, kiedy to uczniowie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Św. Jana Pawła II w Maspeth oraz uczestnicy programu ARTonia wzięli udział w przygotowanych przeze mnie warsztatach. Uczniowie przybyli wraz z rodzicami, aby obejrzeć spektakularne patchworki wykonane z maleńkich kawałków wełnianego materiału używanego do szycia mundurów wojskowych. Wszystkie patchworki uszyte były ręcznie przez żołnierzy, którzy często byli też krawcami z zawodu.

 

 

 

Oglądając i podziwiając te kolorowe patchworki nazwane przez dzieci dywanikami i kocykami zastanawialiśmy się, co jest potrzebne, aby zeszyć kawałki materiału, nazywaliśmy kolory i figury geometryczne oraz rozpoznawaliśmy powtarzające się wzory. Poszukiwanie odpowiedzi pobudzało dzieci do zadawania pytań. Jedna z dziewczynek zapytała mnie „Skąd muzeum wzięło tyle tych patchworków?”. Inna „Jak długo żołnierz zeszywał te kawałki?”.

 

 

Kiedy już wspólnie odpowiedzieliśmy sobie na pytania, przystąpiliśmy do drugiej części warsztatów, czyli do twórczego działania. Każdy z uczestników miał okazje stworzyć własny patchwork układając powtarzające się wzory z wyciętych przez siebie kolorowych figur geometrycznych. Panowała wspaniała atmosfera, w wyniku której powstały prawdziwe dzieła sztuki. Zapewne na twórczą, wprost magiczną atmosferę wpływał fakt, że pracowaliśmy w centrum wystawy, otoczeni tymi przepięknymi i unikalnymi tkaninami.

 

 

 

Wystawę „War and Pieced: The Annette Gero Collection of Quilts from Military Fabrics” można oglądać w American Folk Art Museum do 7 stycznia, 2018. Jest to pierwsza wystawa w Stanach Zjednoczonych prezentująca patchworki (nazywane w Stanach „quilts”) wykonane przez żołnierzy służących w armii pruskiej, napoleońskiej, austriackiej i brytyjskiej. W wykonaniu tych przepięknych patchworków wykorzystano bogato barwioną tkaninę wełnianą służąca do szycia mundurów wojskowych w XVIII i XIX wieku jak również i gotowe mundury.

Drugi etap warsztatów dla dzieci odbędzie się w przerwie świątecznej. Tym razem wykonamy własną, unikalną gwiazdę wzorując się na gwiazdach, tak często występujących w patchworkach.

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Magaj – Pitula

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułMusical Tribute to Pilsudski and Paderewski – preludium do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
Następny artykułIII Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w East Stroudsburg PA – relacja filmowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj