W tym miesiącu znów polecam książkę starannie dobraną. W ramach dążenia do różnorodności, jeśli chodzi o rodzaj omawianych w naszym cyklu lektur, zapraszam do przeczytania kilku zdań o poradniku pt. “Jak żyć z lękiem”. Choć do poradników tego typu (psychologiczno – terapeutycznych) podchodzę z ogromną ostrożnością (a wręcz nieufnością!) tym razem, muszę przyznać, czytając – trudno czuć się zawiedzionym.

Książkę napisaną tak prostym, przystępnym i obrazowym językiem, opatrzoną nietuzinkowymi ilustracjami i grafikami po prostu się pochłania. Może okazać się przydatna nie tylko tym, którzy na co dzień odczuwają wzmożony lęk, z którym nie potrafią sobie poradzić. Jest to również poradnik dla tych, którzy znają takie osoby i chcą je wspierać. 

Oto kilka powodów, dla których warto sięgnąć po tę książkę: 

 • Autor poradnika jest lekarzem medycyny, psychoterapeutą, doradcą psychospołecznym i rodzinnym.
 • Język autora, konstrukcja poradnika oraz sposób, w jaki zwraca się do odbiorcy, wzbudzają zainteresowanie, a przede wszystkim zaufanie czytającego. Dr Matych opiera się na swoim bogatym doświadczeniu pracy jako psychoterapeuta. Proces oswajania lęku przedstawia bardzo pomysłowo, czyli w formie „gry o trochę lepsze życie”. 
 • Mnóstwo zanonimizowanych, prawdziwych, przejmujących historii pacjentów autora działa jak katharsis.
 • Zaburzenia lękowe, nerwice i depresje nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Okres pandemiczny, działania wojenne, współczesne wyzwania ekonomiczne i społeczne – to tylko niektóre powody tego, że liczba osób z objawami lękowo – nerwicowymi ciągle wzrasta. 
 • Autor nie używa chwytliwego hasła: „jak pozbyć się czegoś negatywnego, w tym przypadku: lęku!”. Jest realistą i podpowiada, jak żyć z lękiem, jak go oswoić, a jeśli to konieczne, zgłosić się po profesjonalną pomoc.
 • Książka – poradnik nie powinna służyć do autodiagnozy ani zastępować terapii czy spotkania z drugim człowiekiem. Może wesprzeć terapię i być jej uzupełnieniem. Może również służyć do osobistego rozwoju. 

Kilka cytatów Dr Nerwicy z jego książki oraz z wypowiedzi dla Naszego Radia USA:

 • „(…) ludzkie historie bywają do siebie podobne, dlatego możecie w tej książce – drogi czytelniku i droga czytelniczko – odnaleźć także swoją.” (cytat z książki)
 • „(…) przedstawione w tej książce zasady gry pomogą w każdym przypadku nie tylko osobom z zaburzeniami lękowymi, ale każdemu, kto chce uczynić życie trochę lepszym, ponieważ są one uniwersalne i łatwo je zaadoptować do realizowania życiowego celu lub utrzymania ogólnie pojętej higieny życia.” (cytat z książki)
 • „Ludzie są wszędzie tacy sami, cierpią w podobny sposób i potrzebują tego samego. Czy będzie 25 wieżowców, tak jak jest w Warszawie, czy 250 – jak na Manhattanie (…), życie wszędzie jest podobne. Oczywiście są pewne niuanse, ale tak naprawdę to, czego potrzebujemy to empatia, relacje (…) i autorefleksja (…)”. *
 • W poradniku jest przestrzeń na własne refleksje i notatki. Czytając, inspirujemy się nie tylko grafiką zawartą w książce. Pod wpływem bezpośrednich zwrotów i pytań autora, używamy własnych ilustracji i notatek do wyrażania siebie i komunikowania się z samymi sobą oraz z otoczeniem. 
 • Książka oraz przedstawiona w niej „gra w trochę lepsze życie” będzie miała ciąg dalszy. Druga część – jak powiedział autor w czasie niedawnego pobytu w Nowym Jorku – ukaże się już wkrótce. 

.

Anna Pelesz

.

*Rozmowa Izabeli Barry z Dr Marcinem Matychem z 16 maja 2023, www.Nasze RadioUSA.com.

Link: Rozmowa Izabeli Barry z Dr Nerwicą – Nasze Radio USA

“Jak żyć z lękiem” (poradnik), Dr Marcin Matych, czyli Dr Nerwica, Agora, Warszawa, 2022

Poprzedni artykułJubileusz 10 – lecia Szkoły Języka Polskiego w Utah
Następny artykułWspółczesny polonijny Kopernik
Anna Pelesz
Nauczycielka języka angielskiego i polskiego. Na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień uczy języka angielskiego dzieci pochodzące z różnych krajów świata. Języka polskiego uczy jedynie w weekendy. Jej uczniami są bardzo młodzi ludzie, którzy urodzili się w USA. Jest miłośniczką języków, literatury, pisania, czytania i podróży. Uwielbia spotkania z ludźmi, również te wirtualne. W pracy często posługuje się stwierdzeniem: “Więcej nas łączy niż dzieli”. Wykorzystuje swoją znajomość języków odgrywając często rolę tłumacza. Pasjonują ją różnice kulturowe oraz niuanse językowe, które tak wiele mówią o nas i o naszym postrzeganiu świata. Dla portalu Dobra Szkoła Nowy Jork prowadzi cykl recenzji – felietonów o nazwie „Dobra polska książka”. Organizuje spotkania autorskie, na które zaprasza Polonię mieszkającą nie tylko na terenie stanu New Jersey.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj