Czy rodzice polonijni uczą dzieci języka polskiego? Z reguły tak, ponieważ dziecko naturalnie uczy się języka swoich rodziców. Ale czy to wystarczy, żeby młody człowiek czuł się w przyszłości Polakiem? A co w sytuacji, gdy jeden z rodziców jest obcojęzyczny? Czy rodzice dbają o dwujęzyczność swojej pociechy? Jak zatem zadbać o odpowiednią polską edukację za granicą, jakie są możliwość i dlaczego warto – na te i podobne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wierzymy, że znajomość polskiego może dać młodym Polakom w przyszłości wiele możliwości. Dlaczego warto uczyć dzieci języka polskiego?

  • ●  znajomość polskiego to pozytywny wpływ na rodzinne relacje,
  • ●  szansa na powrót do Polski i łatwiejsza adaptacja w polskiej szkole,
  • ●  możliwość poznania ojczyzny – jej historii i kultury oraz budowanie polskiejtożsamości narodowej,
  • ●  radość i duma z bycia Polakiem – jako ludzie czujemy potrzebę przynależności dogrupy,
  • ●  bezpłatne studia w Polsce,
  • ●  dwujęzyczność to ogromna zaleta w wielu obszarach.
  • Tożsamość narodowa to coś, co obecnie często jest ignorowane, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki będzie to miało wpływ na dziecko. Jeśli nie zadbamy o to, by dziecko znało swoją kulturę i język, to z czasem może stracić poczucie przynależności i w efekcie nigdzie nie będzie czuć się jak u siebie. Mieszkając poza Polską będzie miało zawsze z tyłu głowy, że jest z rodziny emigrantów, a Polski nie będzie znało na tyle, żeby czuć, że to jego Ojczyzna. Ale to tylko jeden powód, dla którego kontynuacja polskiej edukacji jest ważna.Polska edukacja to więcej możliwości w przyszłości. To nie tylko znajomość języków, ale i otwarcie wielu horyzontów.
  • Dzięki rodzicom dziecko posługuje się biegle językiem polskim, a pielęgnowanie go w najbliższych latach może zaprocentować. Zaczynając od rozmów z rodziną podczas wakacji w Polsce, przez możliwość studiowania na polskich uczelniach, które zapewniają Polakom bezpłatną edukację, aż po ewentualny powrót do Ojczyzny.
  • Jakie są zatem możliwości polskiej edukacji za granicą? Jedną z nich jest prawo do edukacji w polskim systemie, ale w trybie nauczania domowego. Jest to pełnoprawna forma kształcenia szkolnego, w której rodzic pełni rolę nauczyciela dla swojego dziecka. Jest ono zapisane do szkoły, ma legitymację, otrzymuje świadectwo, ale nie musi uczęszczać na lekcje. Jedynym wymogiem są roczne egzaminy klasyfikacyjne, na podstawie których dziecko awansuje do następnej klasy. Nie ma kartkówek, testów, niepotrzebnego stresu.Edukacja domowa zapewnia takie samo wykształcenie, jak dzieciom w Polsce. Dzięki temu powrót do kraju jest zdecydowanie łatwiejszy zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem wiedzy, którą posiada dziecko. Otrzymane świadectwo umożliwia łatwy powrót do szkoły w Polsce. Nie trzeba się martwić o różnice programowe w innych krajach. Ale jeszcze ważniejszym argumentem są studia, które są dla dziecka ogromną możliwością. Polskie

uczelnie zapewniają bardzo wysoki poziom wykształcenia wyższego. Co więcej – są dostępne za darmo, na co niestety nie mogą liczyć studenci za granicą.

Jak uczyć dziecko w edukacji domowej za granicą? Polskie Szkoły Internetowe Libratus, koordynowane przez Fundację Edukacji Polonijnej, zapewniają wszystko, czego potrzebujesz, jeśli wybierzesz tę formę nauki. To innowacyjny projekt edukacyjny, który oferuje bezpłatną polską edukację on-line od 13 lat. Dzięki wykorzystaniu wirtualnych narzędzi nauczyciele na bieżąco zamieszczają na Internetowej Platformie Edukacyjnej liczne materiały edukacyjne. Dodatkowo mali Polacy mogą korzystać z lekcji on-line prowadzonych przez wykwalifikowanych polskich pedagogów. Pomoce naukowe są skonstruowane w interaktywnej formie, dzięki temu nauka staje się przyjemna, a dzieci chętnie wykonują ćwiczenia, rozwiązują zagadki i grają w gry edukacyjne. Dodatkowo, taka forma edukacji jest wsparciem nauki w szkole w kraju zamieszkania.

Obok edukacji domowej w Libratusie jest jeszcze możliwość kształcenia na odległość. System ten polega na realizacji uzupełniającego lub ramowego planu nauczania w jednej ze szkół prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uczniowie pracują samodzielnie, a w ciągu roku szkolnego zobowiązani są do przesyłania prac kontrolnych z poszczególnych przedmiotów.

Uczniom spełniającym obowiązek szkolny i obowiązek nauki w szkole za granicą, ORPEG oferuje uzupełniający plan nauczania. Nauczane przedmioty to: język polski i wiedza o Polsce, obejmująca historię, geografię i wiedzę o społeczeństwie. Natomiast uczeń, który z uzasadnionych powodów nie realizuje obowiązku szkolnego w szkole lokalnej za granicą, ma możliwość realizacji ramowego planu nauczania, takiego, jak w szkole w Polsce. Główną różnicą w porównaniu z nauką w Libratusie jest ograniczony zakres przedmiotów w przypadku planu uzupełniającego i regularne prace kontrolne zamiast rocznego egzaminu.

Inną możliwością są szkoły sobotnieszkoły przy polskich parafiach, konsulatach, które dają możliwość opanowania podstawowej wiedzy z języka i kultury polskiej, ale nie zapewniają pełnej polskiej podstawy programowej. Co prawda, ta forma zyskuje w ostatnim czasie na popularności – niestety, dostęp do takich szkół często jest ograniczony, bo nie w każdym regionie są takie szkoły lub są bardzo daleko. Niewątpliwą zaletą tej formy są jednak spotkania z miejscową polską społecznością.

Podsumowując, rodzice mają kilka możliwości, aby zapewnić swoim dzieciom dostęp do polskiej edukacji za granicą. Jeśli zależy im na jakości i możliwości powrotu do Polski, to warto zdecydować się na te rozwiązania, które zapewniają pełną podstawę programową, a jeśli chcą jedynie, by dzieci miały kontakt z polskością, to wystarczą im formy uzupełniające. Z pewnością dostęp do polskiej edukacji za granicą jest obecnie lepszy, więc każda rodzina ma możliwość wybrać to, co jest dla niej lepsze.

Pamiętajcie, że w kwestii edukacji polonijnej możecie liczyć na wsparcie Fundacji Edukacji Polonijnej. Chętnie opowiemy Wam więcej o każdej z wyżej wymienionej formie polskiej edukacji za granicą i podpowiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Fundacja Edukacji Polonijnej:

https://polonia.edu.pl/ sekretariat@polonia.edu.pl tel. +48 12 291 91 45

Poprzedni artykuł„To jest moje miejsce” – filmowy konkurs dla dzieci i młodzieży na Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Następny artykuł„Ona stanie na rzęsach”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj