Pytałam wiele osób zerkających na ekran telewizyjny, czy rozumieją o co chodzi. Nikt nie potrafił odpowiedzieć, co znaczy słowo patchworki. Na telewizyjnym pasku pojawiał się napis: „życie w rodzinie patchworkowej”. Taki był tytuł emitowanego programu.

Nie miałam żadnych skojarzeń. Miotałam się
w wątpliwościach, utyskiwałam nad kondycją języka polskiego. Z kłopotu wybawiła mnie pracownica szpitalnego baru. „To taka składanka, z kawałków ułożona całość” – wyjaśniała – „zetknęłam się z tym słowem.” – mówiła z przekonaniem.

Doznałam olśnienia. Przypomniały mi się prace koleżanki artystki ludowej przygotowującej kolorowe narzuty szyte z różnorodnych kawałków materiału. To były patchworki. Ale jak się to ma do życia
w rodzinie i dlaczego używa się takich określeń?

W internecie znalazłam odpowiedź:
„Pojęcie rodziny patchworkowej jest stosunkowo nowe. Weszło jednak już na stałe do powszechnego użycia, a także do języka socjologii. Pojęcie rodziny patchworkowej oznacza takie rodziny, w których rodzice po rozstaniu weszli w nowe związki i z nowymi partnerami postanowili budować nowe relacje
i więzi rodzinne.”

Pamiętam taką rodzinę z moich amerykańskich doświadczeń. Opiekując się chorą Józefą, chcąc nie chcąc musiałam poznać jej liczną rodzinę. Jeden z synów miał pięcioro dzieci z dwóch związków.
Obie żony przyjaźniły się. Dzieci miały ze sobą bliskie relacje. Nikt z tej piątki, cztery dziewczynki i jeden chłopiec nie był zazdrosny o wpływy ojca. Nie był to kryształowy człowiek, ale miał szczęście do mądrych kobiet. To dzięki nim te dwie rodziny żyły zgodnie i w przyjaźni.

Zdarzają się takie przypadki, ten był wręcz sielankowy, ale czy są one częste?

„W rodzinie patchworkowej każdy jej członek obarczony jest już bagażem doświadczeń.”- Czytam dalej charakterystykę rodziny.- „Słowo patchwork oznacza kołdrę lub pled posklejane z różnych kawałków tkanin. Rodzina patchworkowa też przypomina taki pled. Należą do niej wszystkie osoby w jakiś sposób ze sobą powiązane. Jest to więc nie tylko para partnerów lub małżonków i ich dzieci, często wspólne, ale też z poprzednich związków.

Dzieci z poprzednich związków mają przecież swoich biologicznych rodziców, którzy także próbują sobie na nowo ułożyć życie. Często mają też mnóstwo przyszywanych braci lub sióstr. Dużą rolę w rodzinie patchworkowej odgrywają także wszystkie babcie i dziadkowie, którzy przecież, mimo rozwodu rodziców, nadal są ważnymi dla dzieci osobami.”

Bożena Chojnacka


Poprzedni artykułPhillips Academy w Andover, Massachusetts.
Następny artykułZespół Szkół Ogólnokształcących dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą i Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP, Washington, DC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj