Magda Baranowska
Fascynujące są rozgrywki podczas konkursu na poprawne przeliterowanie słów w krajowym konkursie „Scripps National Spelling Bee”. Relację z Waszyngtonu na żywo prowadzą kanały telewizyjne ESPN, ESPN2, ESPN3.com.

W tym roku transmisje będą 30 i 31 maja. Przed mikrofonem stanie 277 uczestników. Najlepsi z najlepszych. Prowadzący konkurs wypowie słowo, a jego uczestnik będzie musiał je poprawnie przeliterować.

Można poprosić o wytłumaczenie co znaczy dane słowo lub użycie go w zdaniu. Albo zapytać o jego etymologię.
A potem zdecydować się na odpowiedź.
Champion, najlepszy uczestnik konkursu, dostanie $30,000, obligacje warte $2,500, stypendium w wysokości $5,000
i inne nagrody.

Poniżej rozmowa z 12-letnią Magdą Baranowską, uczestniczką tegorocznych rozgrywek Scripps National Spelling Bee.
Magda jest uczennicą Great Meadows Middle School w Great Meadows, NJ. Pierwszy raz wzięła udział w konkursie i wygrała nie tylko na poziomie dystryktu, ale dostała się do czołówki (7-me miejsce) na poziomie regionu. Do Waszyngtonu może trafi w przyszłym roku.

Danuta Świątek: Dlaczego wzięłaś udzial w konkursie?

Magda: Konkurs był organizowany w szkole i chciałam spróbować swoich sił. To, że wygrałam konkurs na poziomie dystryktu to był łut szczęścia.

Danuta Świątek: A może dobre przygotowanie?

Magda: Starałam się uczyć około 50-100 słów dziennie. Pani Lockwood, emerytowana nauczycielka języka angielskiego, spotykała się ze mna dwa razy w tygodniu i pomagała w nauce. Nauczyła mnie rozpoznawania różnych typów słów, ponieważ inaczej zapisuje się słowa pochodzenia łacińskiego, greckiego, niemieckiego, francuskiego. Niestety, nie ma zbyt wielu słów pochodzenia polskiego
w konkursie. Jednak w regionalnych eliminacjach pewien chłopak miał przeliterować słowo ‘babka’.

Danuta Świątek: A ty jakie miałaś słowa?

Magda: Panglossian, qwerty, idiopathic…

Danuta Świątek: Czy może planujesz zostać nauczycielką języka angielskiego?

Magda: Marzę o wielu rzeczach…o napisaniu piosenki, która stałaby się przebojem; wystąpieniu w filmie. Chciałabym podróżować dookoła świata. Napisać książkę, która stałaby się bestsellerem. Marzę o podróży na Hawaje. Chiałabym dostać się na dobrą uczelnię.

Danuta Świątek: Czy coś jeszcze?

Magda: Gdy dorosnę, chcę być dobrą żoną i wspaniałą mamusią, a oprócz tego sławną dziennikarką
i pisarką.

Danuta Świątek: A bliższe plany? Czy w przyszłym roku też bedziesz brała udział w konkursie?

Magda: Na pewno.

Danuta Świątek: Czy zachęcasz swoich rówieśników do „Spelling bee”?

Magda: Konkurs polecam każdemu, kto chce rozwijać się językowo. Poprawna pisownia jest ważna również w życiu. Proszę sobie wyobrazić, że dostaje pani romantyczny list, a w nim są błędy jezykowe!?

Danuta Świątek: Wtedy trzeba kupić słownik autorowi listu. Dziękuję za rozmowę!

Danuta Świątek
Foto: archiwum rodziny Baranowskich

Więcej informacji o konkursie na stronie www.spellingbee.com

Poprzedni artykuł„Gato Blanco”