Tak sugerują badania. Ludzie, którzy regularnie piją zieloną herbatę mają szansę pozostać dłużej niezależni i sprawni intelektualnie, zgodnie z najnowszymi wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców japońskich.

Zielona herbata zawiera antyoksydanty, które nie dopuszczają do degeneracji komórek powodującej choroby. Badania nad wpływem zielonej herbaty są prowadzone od dawna w bardzo szerokim zakresie, począwszy od cholesterolu, a skończywszy na ryzyku zachorowania na niektóre nowotwory, przy czym wyniki tych badań nie są wciąż jednoznaczne.

Naukowcy postanowili więc przetestować hipotezę, czy picie zielonej herbaty obniża ryzyko ułomności
i niedołęstwa na starość. W ciągu trzech lat przetestowano około 14 000 osób w wieku 65 lat lub starszych. Stwierdzono, że ci, którzy pili przede wszystkim zieloną herbatę, byli zdecydowanie mniej podatni na rozwój ułomności przychodzących z wiekiem, czy też trudnościami z wykonywaniem czynności związanych z codziennym życiem, jak ubieranie się czy mycie.

Spośród osób wypijających mniej niż jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, 13% stanowiły te, które
z wiekiem szybciej traciły sprawność. Ten sam wskaźnik, dla osób, które wypijały przynajmniej pięć filiżanek tego napoju dziennie wyniósł jedynie 7 pkt proc.

„Konsumpcja zielonej herbaty jest znacząco związana z niższym ryzykiem niesprawności czynnościowej, nawet po uwzględnieniu pozostałych czynników” – napisali naukowcy, którzy przeprowadzili badania.

Jakkolwiek badania nie udowodniły, że jedynie zielona herbata miała tak dobroczynny wpływ na pozostawanie żwawym w miarę starzenia się. Miłośnicy zielonej herbaty stosowali również zdrowszą dietę, spożywali więcej ryb, warzyw i owoców, a także byli lepiej wykształceni, o mniejszym wskaźniku palących papierosy, mniejszym wskaźniku ataków serca i udarów oraz większej sprawności umysłowej.

Wykazywali również tendencję do bycia aktywnymi społecznie, posiadali więcej przyjaciół oraz rodziny,
na których mogli polegać.

Jednak nawet biorąc pod uwagę te wszystkie dodatkowe cechy, zielona herbata wyraźnie jest związana z mniejszym ryzykiem niesprawności, twierdzą naukowcy.

Ludzie, którzy piją przynajmniej pięć filiżanek zielonej herbaty dziennie byli o 1/3 mniej podatni na rozwój niesprawności niż ci, którzy wypijali mniej niż jedną filiżankę dziennie. Ci, którzy pili średnio trzy lub cztery filiżanki na dzień, cechowali się 25% obniżeniem ryzyka.

Chociaż nie jest do końca jasne, dlaczego zielona herbata przeciwdziała niesprawności, jedne z ostatnich badań odkryły, że ekstrakt z zielonej herbaty polepsza siłę mięśni u starszych kobiet.

Mimo to zielona herbata i jej wyciągi są uważane za bezpieczne w małych ilościach, gdyż zawierają kofeinę oraz niewielkie ilości witaminy K, co oznacza, że mogą kolidować z lekami przeciwzakrzepowymi.

Agnieszka Lewandowska
źródło: www.msnbc.msn.com

Poprzedni artykuł„Rośnie polski mistrz komiksu”
Następny artykuł„American Girl”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj