Kamienica przy ul. Sierakowskiego, w której uczył się Janusz Korczak (Fot. Stefan Romanik)

Szkoła na warszawskiej Pradze, w której zdawał maturę Janusz Korczak może zostać wkrótce zburzona przez dewelopera. A wszystko to w czasie Roku Janusza Korczaka.

Chodzi o kamienicę przy ul. Sierakowskiego 4, która jest jednym z najstarszych domów na prawobrzeżnej Warszawie. „Na przełomie XIX i XX wieku w kamienicy działało pierwsze na Pradze miejskie gimnazjum.
Tutaj w 1898 r. zdał maturę Henryk Goldszmit – późniejszy Janusz Korczak. W PRL-u dom stał się komunalną czynszówką, potem przeszedł na własność Elektrimu, lecz do dziś mieszkają w nim jeszcze dwie rodziny
z kwaterunku” – czytamy w „GW”.

Deweloper nie przewiduje jednak pozostawienia tego domu – duża część Pragi, w tym najstarsze w mieście budynki, ma bowiem zostać zburzona i zamieniona w dzielnicę biurowo-mieszkalną.

Przeciwko zburzeniu budynku po dawnej szkole protestuje m.in. Żydowski Instytut Historyczny. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, fundacja Shalom oraz mieszkańcy Pragi. Obrońcy kamienicy domagają się od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rafała Nadolnego, niezwłocznego wszczęcia
z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków.

(PS, GN)

Poprzedni artykułNotatki z drogi: Zambia. Cz. 5
Następny artykułPołożna skazana na 2 lata więzienia za asystowanie przy porodzie domowym. Przypadek Agnes Gereb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj