imagesInstytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprasza w dniu 10 października (sobota) o godz. 16:00 na wykład Wojciecha Budzyńskiego, długoletniego byłego prezesa Klubu Miłośników Militariów Polskich im. Andrzeja Zaremby pt.„XX wieczne szable polskie”.

Klub Miłośników Militariów Polskich im. Andrzeja Zaremby istnieje prawie 30 lat. Jest to grupa kolekcjonerów polskich antyków, a w szczególności polskich militariów czyli uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierza polskiego od XVI wieku do II wojny światowej. W tym zakresie czasowym poczytne miejsce zajmuje szabla, która była orężem żołnierskim i cywilnym.

Chyba nie ma innego kraju na świecie tak przywiązanego do szabli jak Polska. Wpływ na to miały przede wszystkim wielkie zwycięstwa oręża polskiego wywalczone głównie szablą. Dla szlachty była symbolem rycerskiej wyższości, a po wielu latach pamiątką z dawnych dumnych lat chwały Rzyczypospolitej.

Eksponaty, które będą zaprezentowane podczas spotkania, są własnością członków Klubu Miłośników Militariów Polskich. Zostaną przedstawione wszystkie modele szabli polskiej z licznymi wariantami i typami. Uczestnicy będą mieli możliwość obcowania z bardzo rzadkimi okazami.

Adres: 138 Greenpoint Ave., Brooklyn NY 11222
Informacje: tel. 212-505-9077, e-mail office@pilsudski.org

Poprzedni artykuł„Niech dzieci wykorzystają swoją młodość na naukę języków”
Następny artykułFinał Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj